Bezzwrotne dotacje na inwestycje rozwojowe przedsiębiorstw prowadzących działalność na terenach okołogórniczych. W odróżnieniu od większości krajowych i regionalnych programów dotacyjnych, fundusz będzie dostępny dla projektów inwestycyjnych bez wymogu wdrożenia innowacji. Dzięki tym środkom, przedsiębiorcy na tych obszarach będą mieli szansę na rozwój i modernizację swoich działalności, co pomoże zniwelować negatywne skutki transformacji dla społeczności lokalnych.
Przeznaczenie bezzwrotnej dotacji:
Środki finansowe z dotacji mogą być przeznaczone na zakup środków trwałych tzn.: na wsparcie inwestycji produkcyjnych w małych i średnich przedsiębiorstwach, odbudowę środowiska, energię odnawialną, jak również przebudowę lub modernizację istniejących instalacji wysokoemisyjnych w celu redukcji emisji. W przyznawaniu środków kluczowe będą zielone technologie i tworzenie nowych miejsc pracy.
Wykluczenia Sprawiedliwej transformacji:
Wykluczeniu podlegać będą inwestycje w środki transportu oraz inne inwestycje wykorzystujące paliwa kopalniane.
Wszystkie projekty składane na wsparcie z FST muszą przestrzegać powyższych wykluczeń, aby mieć szansę na uzyskanie finansowania.
DOTACJA NA WOJEWÓDZTWO DOLNOŚLĄSKIE
W województwie dolnośląskim dofinansowanie z funduszu będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa zlokalizowane w subregionie wałbrzyskim obejmującym następujące powiaty: świdnicki, dzierżoniowski, ząbkowicki, kłodzki, wałbrzyski. Projekt skierowany jest do firm produkcyjnych i usługowych.
- Dofinansowanie bezzwrotne w wielkości 45% skierowane dla MŚP na projekty inwestycyjne przyczyniające się do rozbudowy (dywersyfikacji, unowocześnienia) przedsiębiorstw, poprzez inwestycje polegające m.in. na zakupie maszyn i sprzętu lub oprogramowania. Warunkiem otrzymania dofinansowania będzie utworzenie minimum jednego miejsca pracy.
DOTACJA NA WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE
Województwo śląskie to największy beneficjent funduszu w Polsce. Ze wsparcia będą mogły skorzystać podmioty z całego województwa, z wyłączeniem podregionu częstochowskiego. Na 2023 r. zaplanowano 2 nabory otwarte w trybie konkursowym dla przedsiębiorców:
- Wsparcie MŚP na rzecz transformacji (makroinwestycje) wartość dofinansowania 5 mln PLN. Dofinansowanie bezzwrotne dla MŚP na duże inwestycje związane z dywersyfikacją działalności lub zasadniczą zmianą produkcji, w tym automatyzacją. Dofinansowaniu mogą̨ podlegać́ inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne, roboty i materiały budowlane. Dofinansowanie około 50% kosztów inwestycji.
- Wsparcie MŚP na rzecz transformacji (mikroinwestycje) – wartość dofinansowania minimum 500 tys. PLN. Nabór będzie skierowany do MŚP przedsiębiorstw produkcyjnych, jak i usługowych. Dofinansowaniu mogą̨ podlegać inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe, wartości niematerialne i prawne.
W ramach działania wspierane mogą̨ być inwestycje produkcyjne, logistyczne przyczyniające się do zmiany profilu działalności i/lub wprowadzenia nowych/ulepszonych neutralnych dla klimatu produktów, usług, procesów, zdobycia nowych rynków i stworzenia nowych miejsc pracy lub utrzymania już̇ istniejących w przedsiębiorstwach. Inwestycje przyczyniające się̨ do zmniejszenia zużycia surowców w procesach produkcyjnych, wdrożenie czystych technologii redukujących masę̨ odpadów lub zapobiegających ich powstawaniu, zwiększenie użycia produktów, recyklingu materiałów i efektywnego gospodarowania zasobami oraz ograniczające zużycie energii w procesach produkcyjnych.
Dofinansowanie do 50% kosztów inwestycji.
DOTACJA NA WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE
W województwie wielkopolskim ze wsparcia będą mogły skorzystać firmy zlokalizowane w Wielkopolsce Wschodniej (m. Konin, powiaty: koniński, kolski, turecki, słupecki). Na 2023 r. zaplanowano 1 nabór otwarty w trybie konkursowym dla przedsiębiorców:
- Wsparcie inwestycji w MŚP– dofinansowanie bezzwrotne dla MŚP na projekty inwestycyjne związane z zakupem maszyn i urządzeń, automatyzacją/robotyzacją, cyfryzacją. Dofinansowanie do 70% kosztów inwestycji.
DOTACJA NA WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
W województwie małopolskim Ze środków będą mogły skorzystać podmioty prowadzące działalność w regionie Małopolski Zachodniej (powiaty: wadowicki, oświęcimski, olkuski, chrzanowski). Na rok 2023 r. zaplanowano 1 nabór otwarty w trybie konkursowym dla firm:
- Rozwój firm wspierający sprawiedliwą transformację– dofinansowanie bezzwrotne dla przedsiębiorstw na inwestycje rozwojowe, środowiskowe. Dofinansowanie do 70% kosztów inwestycji.
DOTACJA NA WOJEWÓDZTWO ŁÓDZKIE
W województwie łódzkim dofinansowanie będzie obejmować firmy z obszaru górniczo-energetycznego w okręgu piotrkowsko-bełchatowskim. Na rok 2023 zaplanowano 2 nabory otwarte w trybie konkursowym dla przedsiębiorców:
- Gospodarka w transformacji (inwestycje) – dofinansowanie bezzwrotne przeznaczone dla MŚP i dużych przedsiębiorstw na inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne, wdrażające technologie Przemysłu 4.0, poprawiające efektywność energetyczną. Dofinansowanie do 70% kosztów inwestycji. Nabór trawa będzie od czerwca do sierpnia 2023 r.
- Gospodarka w transformacji (innowacje)– bezzwrotne dofinansowanie dla MŚP i dużych przedsiębiorstw na wdrożenie innowacji, wyników prac badawczo-rozwojowych.
UWAGA!
Pamiętaj, że powyższe programy z funduszu nie wymagają wdrażania innowacyjnych rozwiązań.
FUNDUSZ SPRAWIEDLIWEJ TRANSFORMACJI
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (dalej: fundusz) jest nowym instrumentem Polityki Spójności UE, który ma na celu łagodzenie skutków działań transformacyjnych w regionach węglowych oraz rozwój firm. Proces transformacji, związany z zakończeniem wydobycia węgla, wymaga szerokiego wsparcia społecznego, gospodarczego i środowiskowego, a fundusz ma na celu zagwarantowanie tych środków publicznych.
W ramach funduszu będą udzielane bezzwrotne dotacje na rozwój firm (inwestycje rozwojowe przedsiębiorstw) prowadzących działalność na terenach okołogórniczych. W odróżnieniu od większości krajowych i regionalnych programów dotacyjnych, fundusz będzie dostępny dla projektów inwestycyjnych bez wymogu wdrożenia innowacji. Dzięki tym środkom, przedsiębiorcy na tych obszarach będą mieli szansę na rozwój firm i modernizację swoich działalności, co pomoże zniwelować negatywne skutki transformacji dla społeczności lokalnych.
Środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przeznaczone są dla regionów węglowych, które muszą dokonać szybkiej przemiany w celu zapewnienia zrównoważonej przyszłości oraz dla firm z terenów okołogórniczych.
Celem Funduszu jest rozwój firm, wspieranie inwestycji w obszarach, takich jak łączność cyfrowa, czyste technologie energetyczne, redukcja emisji, regeneracja terenów przemysłowych, przekwalifikowanie pracowników i pomoc techniczna. Dzięki temu fundusz może przyczynić się do wzrostu gospodarczego i stworzenia nowych miejsc pracy, co przyczyni się do łagodzenia skutków transformacji.
Zapraszamy do kontaktu wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych pozyskaniem dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Zadzwoń! +22 16 47 816