Zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą

2017-05-24 22:44:04 Zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą

Istnieją osoby, które cenią sobie stabilne zatrudnienie i stały comiesięczny dochód, oni wybierają pracę na etacie. Ci, którzy dążą do niezależności, a ich marzeniem zawodowym jest pełna niezależność oraz możliwość realizowania własnych wizji, zmierzają w kierunku założenia własnej firmy, na swoich zasadach, według własnego planu. Na początek w wielu przypadkach wystarcza jednoosobowa działalność gospodarcza.

Pierwsze kroki

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, przyszły przedsiębiorca musi wypełnić formularz CEIDG-1. Może to zrobić osobiście w urzędzie miasta lub gminy, za pośrednictwem listu poleconego bądź elektronicznie z użyciem lub bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego. Po rejestracji stajemy się już przedsiębiorcami, jednak na tym nie kończą się formalności związane z założeniem firmy.

Kolejny krok stanowi pozyskanie Numeru Regon oraz Numeru Identyfikacji Podatkowej. Zdarza się, że przedsiębiorca w chwili złożenia wniosku posiada NIP, wtedy nie jest on zmieniany. Jeżeli jednak go nie posiada, zostaje on mu nadany po rejestracji.

NIP-u potrzebujemy w celach podatkowych, jest on niezbędny przy obowiązkach związanych z naszą działalnością, jakich dopełniają np. księgowi z  biura rachunkowego we Wrocławiu w Fintaxis Finanse. Z kolei numer REGON, nadawany przez GUS, jest potrzebny przy kontaktach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Jaka forma opodatkowania?

To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych przedsiębiorców. Do wyboru mamy opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej doradcy podatkowi z Wrocławia polecają opodatkowanie na zasadach ogólnych lub opodatkowanie podatkiem liniowym. Która opcja jest korzystniejsza, jest jednak kwestią indywidualną każdego przedsiębiorcy. W trakcie otwierania musimy wybrać okres rozliczania się z US. Mamy możliwość rozliczania miesięcznego lub kwartalnego. Warto zastanowić się jaka forma będzie dla nas korzystniejsza. W Fintaxis Finanse Klienci zawsze mogą liczyć na pomoc i doradztwo ze strony księgowej, księgowego lub doradcy podatkowego. Zakładanie firmy często budzi wiele wątpliwości, które warto rozwiązać ze specjalistą.

Witamy na pokładzie!

Ostatnie formalności, które powinno się dopełnić to m.in. wybór dobrej księgowej. Doskonałym rozwiązaniem jest biuro księgowe, które daje możliwość wystawiania faktur lub dostępu online np. Taxxo lub pulpit menadżera. Ważne jest również aby kontakt z księgową, księgowym był zawsze w zasięgu ręki.  Bez wychodzenia z domu możemy kontrolować nasz budżet firmowy i zlecać wykonanie zadań. Ponadto, jesteśmy pod stałą opieką specjalisty, nie musimy się martwić o formalności związane z podatkami i rozliczeniami. Na końcowym etapie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej należy zastanowić się nad kontem firmowym. Nie ma obowiązku jego posiadania, ale to duża wygoda oraz większe możliwości kontrolowania wydatków i wpływów na rzecz naszej firmy. W poprzednim artykule pisaliśmy o prowadzeniu rachunku firmowego. Zobacz. 

Jeżeli planujesz otwarcie działalności gospodarczej zgłoś się do nas. Warto zawsze zaciągnąć wielu cennych informacji przed zarejestrowaniem firmy zwłaszcza, że w zależności od wybieranej branży może być wiele niuansów o których powinno się wiedzieć w trakcie planowania własnego biznesu. Doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse pomoże Ci rozwiązać wątpliwości dotyczące prawidłowego rozliczania przedsiębiorstwa od strony księgowości.

Doradca Podatkowy, Kancelaria Podatkowa, Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe, Kadry i Płace, Księgowość Online, Biuro Księgowe, Księgowość Wrocław, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-05-25 11:50:28 Nieotrzymanie kredytu, a zwrot wpłaconego zadatku.

Zadatek jest wpłacany przez nabywcę nieruchomości zgodnie z zawartą umową przedwstępną. Czy w razie nieuzyskania kredytu przez kupującego, zadatek powinien zostać zwrócony? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-05-10 09:18:26 BEZZWROTNA dotacja na rozwój przedsiębiorstwa – Sprawiedliwa Transformacja.

Już niebawem ruszają pierwsze konkursy dla przedsiębiorców w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Będzie można uzyskać środki w formie bezzwrotnej dotacji na realizacje inwestycji rozwojowych dla firm zlokalizowanych w wybranych regionach! Nawet do 85% dofinansowania Twojej inwestycji.

Sprawdź, czy w Twoim regionie jest dostępna bezzwrotna dotacja!

Czytaj więcej →
2023-04-28 09:37:26 Pożyczka do 1,5 MLN dla MAŁOPOLSKI - Oproc. 3,81%!

Prowadzisz firmę na terenie województwa Małopolskiego? JUŻ TERAZ masz okazję zdobyć pożyczkę w wysokości do 1,5 MLN złotych na rozbudowę lub rozwój swojej działalności gospodarczej! Oferta jest na niskooprocentowanych warunkach już od 3,81 % w skali roku!

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-04-25 09:06:57 Pożyczka na START- Oproc. stałe od 0,68%!

Poszukujesz pracy? Jesteś studentem, absolwentem lub osobą bezrobotną? Uzyskaj nawet 134 000 złotych na rozwój, założenie przedsiębiorstwa lub na tworzenie nowych miejsc pracy! 

Dla wybranych województw jest dostępna POŻYCZKA NA START z niskim stałym oprocentowaniem od 0,68% w skali roku!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu