Zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą

2017-05-24 22:44:04 Zakładamy jednoosobową działalność gospodarczą

Istnieją osoby, które cenią sobie stabilne zatrudnienie i stały comiesięczny dochód, oni wybierają pracę na etacie. Ci, którzy dążą do niezależności, a ich marzeniem zawodowym jest pełna niezależność oraz możliwość realizowania własnych wizji, zmierzają w kierunku założenia własnej firmy, na swoich zasadach, według własnego planu. Na początek w wielu przypadkach wystarcza jednoosobowa działalność gospodarcza.

Pierwsze kroki

Aby założyć jednoosobową działalność gospodarczą, przyszły przedsiębiorca musi wypełnić formularz CEIDG-1. Może to zrobić osobiście w urzędzie miasta lub gminy, za pośrednictwem listu poleconego bądź elektronicznie z użyciem lub bez bezpiecznego podpisu kwalifikowanego. Po rejestracji stajemy się już przedsiębiorcami, jednak na tym nie kończą się formalności związane z założeniem firmy.

Kolejny krok stanowi pozyskanie Numeru Regon oraz Numeru Identyfikacji Podatkowej. Zdarza się, że przedsiębiorca w chwili złożenia wniosku posiada NIP, wtedy nie jest on zmieniany. Jeżeli jednak go nie posiada, zostaje on mu nadany po rejestracji.

NIP-u potrzebujemy w celach podatkowych, jest on niezbędny przy obowiązkach związanych z naszą działalnością, jakich dopełniają np. księgowi z  biura rachunkowego we Wrocławiu w Fintaxis Finanse. Z kolei numer REGON, nadawany przez GUS, jest potrzebny przy kontaktach z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Jaka forma opodatkowania?

To pytanie zadaje sobie wielu przyszłych przedsiębiorców. Do wyboru mamy opodatkowanie na zasadach ogólnych, opodatkowanie podatkiem liniowym, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej doradcy podatkowi z Wrocławia polecają opodatkowanie na zasadach ogólnych lub opodatkowanie podatkiem liniowym. Która opcja jest korzystniejsza, jest jednak kwestią indywidualną każdego przedsiębiorcy. W trakcie otwierania musimy wybrać okres rozliczania się z US. Mamy możliwość rozliczania miesięcznego lub kwartalnego. Warto zastanowić się jaka forma będzie dla nas korzystniejsza. W Fintaxis Finanse Klienci zawsze mogą liczyć na pomoc i doradztwo ze strony księgowej, księgowego lub doradcy podatkowego. Zakładanie firmy często budzi wiele wątpliwości, które warto rozwiązać ze specjalistą.

Witamy na pokładzie!

Ostatnie formalności, które powinno się dopełnić to m.in. wybór dobrej księgowej. Doskonałym rozwiązaniem jest biuro księgowe, które daje możliwość wystawiania faktur lub dostępu online np. Taxxo lub pulpit menadżera. Ważne jest również aby kontakt z księgową, księgowym był zawsze w zasięgu ręki.  Bez wychodzenia z domu możemy kontrolować nasz budżet firmowy i zlecać wykonanie zadań. Ponadto, jesteśmy pod stałą opieką specjalisty, nie musimy się martwić o formalności związane z podatkami i rozliczeniami. Na końcowym etapie zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej należy zastanowić się nad kontem firmowym. Nie ma obowiązku jego posiadania, ale to duża wygoda oraz większe możliwości kontrolowania wydatków i wpływów na rzecz naszej firmy. W poprzednim artykule pisaliśmy o prowadzeniu rachunku firmowego. Zobacz. 

Jeżeli planujesz otwarcie działalności gospodarczej zgłoś się do nas. Warto zawsze zaciągnąć wielu cennych informacji przed zarejestrowaniem firmy zwłaszcza, że w zależności od wybieranej branży może być wiele niuansów o których powinno się wiedzieć w trakcie planowania własnego biznesu. Doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse pomoże Ci rozwiązać wątpliwości dotyczące prawidłowego rozliczania przedsiębiorstwa od strony księgowości.

Doradca Podatkowy, Kancelaria Podatkowa, Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe, Kadry i Płace, Księgowość Online, Biuro Księgowe, Księgowość Wrocław, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights