Każdy biznes związany jest z zyskami, pracujemy, więc zarabiamy, świadczymy usługi, a zatem otrzymujemy za nie stosowną zapłatę. XXI wiek to czas, kiedy dążymy do maksymalnego usprawnienia jak największej ilości działań, których podejmujemy się w ramach prowadzonej działalności. Nie bez znaczenia jest również… prowadzenie konta firmowego. Dokonywanie opłat, przyjmowanie należności, współpraca z kontrahentami… Czy tak naprawdę potrzebujesz konta firmowego?
Konto osobiste wystarczy
Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie ma obowiązku zakładania osobnego konta firmowego, przedsiębiorca może korzystać ze swojego konta osobistego. Według prawa, w takich okolicznościach, nadal pozostaje on osobą fizyczną. Co więcej, właściciel firmy nie musi w ogóle korzystać z konta bankowego, wyjątek stanowi sytuacja, kiedy drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca bądź też jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tysięcy PLN.
Wygoda – mocny argument
Za posiadaniem konta bankowego stoi jednak jeden bardzo silny argument – wygoda. Decydując się np. na księgowość i usługi świadczone przez biuro rachunkowe, może się okazać, że uregulowanie należności za usługi bez konta bankowego będzie trudne, a nawet prawie niemożliwe. Podobnie jest przy codziennych działaniach związanych z naszym biznesem. Opłaty za media, przyjmowanie należności od kontrahentów czy chociażby rozliczenia z ZUS-em i Urzędem Skarbowym, płatności te można dokonywać za pośrednictwem przekazu pocztowego, co z pewnością nie jest tak wygodne, szybkie, ale też oszczędne, jak za pośrednictwem konta bankowego. Któż bowiem ma dziś czas aby stać w kolejkach na poczcie żeby nadać przelew?
Razem czy może osobno?
Pozostaje jeszcze kwestia osobnego rachunku bankowego dla firmy. Pomimo, że przy jednoosobowej działalności gospodarczej nie mamy obowiązku jego zakładania, to banki nierzadko stawiają ograniczenia przed swoimi klientami, podkreślając przy tym, że dane konto indywidualne nie może być alternatywą dla konta biznesowego.
Należy jednak podkreślić, że osobne konta – indywidualne i firmowe – posiadają swoje korzyści, pomimo że trzeba liczyć się z wyższymi kosztami jego prowadzenia. Przede wszystkim pozwalają nam lepiej kontrolować wydatki. Biura podatkowe we Wrocławiu, np. Biuro podatkowe Fintaxis Finanse zachęca swoich klientów do założenia takiego konta, gdyż w ten sposób skuteczniej i tym samym szybciej można znaleźć oszczędności oraz łatwiej jest zarządzać zarówno budżetem domowym, jak też firmowym. Trzeba mieć także na uwadze fakt, że osobne konta bankowe stanowią większą szansę na kredyt – wszystkie transakcje bankowe związane są z działalnością firmy, żadne inne czynności (prywatne) nie widnieją w historii.
Konto firmowe jest bezpieczniejsze
Doradca podatkowy z Fintaxis Finanse zachęca jednak do prowadzenia konta firmowego. W sytuacji gdy dochodzi do kontroli np. ze strony Urzędu Skarbowego, wyciąg z konta firmowego będzie zawierać jedynie transakcje dotyczące działalności gospodarczej. Warto zawsze pamiętać aby operacje osobiste wykonywać na prywatnym koncie. Prawdopodobieństwo kontroli indywidualnego rachunku bankowego jest znikome. Należy również pamiętać aby co miesiąc generować wyciąg z konta i dostarczać do biura rachunkowego. Obowiązek zachowywania dokumentów przez 5 lat nie tylko może szkodzić ale również pomóc w sytuacji udowodnienia płatności w okresie możliwej kontroli skarbowej. Ponadto księgowa otrzymując co mc wydruk z rachunku w formie pdf, mt940 lub papierowy ma możliwość kontroli płatności różnego rodzaju zaliczek i informować klienta w sytuacji braku płatności np. z powodu przegapienia daty kiedy ostatecznie środki miały być przelane do kontrahenta lub urzędu.
Dzisiaj na banki oferują darmowe konta, wiec bez obaw. nie zawsze musisz ponosić dodatkowe koszty z tytułu prowadzenia rachunku firmowego.