Odwrotne obciążenie – deklaracja VAT27

2017-04-22 14:16:34 Odwrotne obciążenie – deklaracja VAT27

Wraz z kolejnym rokiem podatkowym należy spodziewać się zmian w rozliczeniach. Już od wielu lat początek roku jest okresem, który niesie ze sobą zarówno dobre, jak też złe wieści w kwestii podatków. Tym razem zmiany zaszły w odwrotnym obciążeniu VAT. Kogo dotyczą i kto na tym skorzysta? A może kto straci…?

Czym jest odwrotne obciążenie?

Podatnicy VAT powinni znać ten termin, bowiem pisaliśmy już o tych zmianach na początku bieżącego roku. Dla przypomnienia, odwrotne obciążenie to przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku ze sprzedawcy czy też przedsiębiorcy, który oferuje usługę, na nabywcę. Sprzedając produkt wystawiamy fakturę, jednak nie ma w niej naliczonej stawki VAT.

Nie wszystkie produkty i usługi są objęte tą procedurą. Listę tych, które podlegają odwrotnemu obciążeniu, znajdziemy w załączniku 11 ustawy. Podobnie jest także z zasadami, które regulują, w jakich okolicznościach i kto może ewentualnie skorzystać z takiej możliwości. Przede wszystkim zarówno sprzedawca, jak również nabywca powinni być czynnymi podatnikami VAT, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym więcej przeczytamy w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122. W razie jakichkolwiek wątpliwości doradca podatkowy z Fintaxis Finanse z Wrocławia udzieli odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące prawa związanego z odwrotnym obciążeniem.

Zmiany dla usług budowlanych

Po zmianach wprowadzonych w roku 2017 korzyści dostrzegą z pewnością firmy świadczące usługi budowlane. Otóż od stycznia z mechanizmu odwrotnego obciążenia można skorzystać przy tych usługach, ale tylko wtedy, kiedy są świadczone przez podwykonawców. Te, które zostały objęte tą możliwością, zostały zwarte w załączniku nr 14 do Ustawy VAT.

Kim jest jednak wspomniany podwykonawca?

Jest to podmiot, który jest podporządkowany głównemu wykonawcy. A zatem podwykonawstwo dotyczy sytuacji, kiedy zlecana usługa jednej firmie jest wykonywana w całości lub w części przez inną. Wszystko to oczywiście powinno odbywać się zgodnie z prawem oraz zostać odpowiednio udokumentowane przez biuro księgowe lub też w tradycyjny sposób przez zatrudnioną księgową.

Krajowa informacja podsumowująca – kto ją składa?

Przedsiębiorca, który sprzedaje swojemu kontrahentowi na przykład: miedź, stal, złom metali, złoto w postaci surowca lub półproduktu oraz konsole do gier, smartfony, tablety, notebooki ma obowiązek wykazać sprzedaż w formularzach VAT-27. VAT-27 to informacja podsumowująca w obrocie krajowym.

Ustawodawca dedykuje ją dwóm grupom podatników:
– sprzedawcom uprawnień do emisji CO2 w sytuacji, gdy do rozliczenia VAT zobowiązany jest kupujący oraz
– dostawcom określonych towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT objętych zasadą „reverse charge”, czyli np.:
• złom, odpady szklane, odpady z papieru, surowce wtórne,
• ołów, cynk, aluminium, nikiel nieobrobione plastycznie,
• laptopy, tablety, notebooki,
• smartfony, telefony komórkowe,
• część biżuterii i pozostałych wyrobów jubilerskich ze złota.

W sytuacji gdy wygenerowaliśmy faktury sprzedaży zawierające frazy „odwrotne obciążenie”, musimy je rozliczyć na deklaracji VAT-27.

Termin złożenia deklaracji VAT 27

Od 2017 roku wprowadzono również krajową informację podsumowującą, którą przedsiębiorcy muszą złożyć za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, w terminie do 25-go dnia miesiąca za miesiąc, który następuje po danym okresie rozliczeniowym. Takie działanie ma ograniczyć nadużycia związane z odwrotnym obciążeniem i zwiększyć kontrolę podatkową na transakcje, które są nimi objęte. Zarządzanie całą dokumentacją podatkową w znaczący sposób ułatwia obsługa księgowa prowadzona przez biuro podatkowe Fintaxis Finanse, dzięki której jesteśmy w stanie na bieżąco monitorować naszą sytuację podatkową oraz wywiązywać się z obowiązków zawsze w wyznaczonym terminie.

Doradca Podatkowy, Kancelaria Podatkowa, Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe, Kadry i Płace, Księgowość Online, Biuro Rachunkowe Online, Fintaxis Finanse.

Pobierz PDF ↓

Pozostałe aktualności

2024-11-20 22:35:39 Zielone wsparcie dla firm w Wielkopolsce - Unijne programy

Unijna Pożyczka Eko-Energetyczna to szansa dla przedsiębiorstw na inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizację energetyczną budynków czy ekologiczny transport. Atrakcyjne warunki finansowania – niskie oprocentowanie i długi okres spłaty – czynią ją doskonałą alternatywą dla dotacji.

Dowiedz się, jak skorzystać!

Czytaj więcej →
2024-11-15 22:16:22 Unijne eko pożyczki w Wielkopolsce – wsparcie dla inwestycji proekologicznych

Dowiedz się, jak skorzystać z unijnych eko pożyczek w Wielkopolsce i zrealizować inwestycje w OZE, modernizację energetyczną czy zakup energooszczędnego sprzętu. Poznaj warunki finansowania, przykłady zastosowań oraz sprawdź, jak eksperci Fintaxis mogą pomóc Ci skutecznie zdobyć środki na rozwój Twojej firmy. Eko pożyczka to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą działać ekologicznie i oszczędzać!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-11-15 21:49:24 Ruszył program pożyczek unijnych dla przedsiębiorców z regionu małopolskiego.

Pożyczki unijne dla małopolskich przedsiębiorców – dowiedz się, jak skorzystać z preferencyjnych pożyczek na rozwój, inwestycje i odnawialne źródła energii. Zyskaj wsparcie ekspertów Fintaxis, którzy od 11 lat pomagają firmom w skutecznym pozyskiwaniu finansowania.

Sprawdź szczegóły i postaw na rozwój swojej firmy już dziś!

Czytaj więcej →
2024-11-15 21:22:14 Jak sfinansować ekologiczne inwestycje w firmie?

Unijne pożyczki inwestycyjne na OZE i modernizację energetyczną to doskonałe rozwiązanie dla firm planujących ekologiczne inwestycje. Dzięki preferencyjnym warunkom  i długiemu okresowi spłaty do 120 miesięcy, przedsiębiorcy mogą sfinansować instalacje fotowoltaiczne, wymianę maszyn na energooszczędne czy termomodernizację budynków. To idealna alternatywa dla drogich kredytów bankowych i rygorystycznych dotacji.

Postaw na efektywność i ekologię – dowiedz się więcej!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!

Sprawdź szczegóły