Podatki w 2017 roku. „Reverse charge” - odwrotne obciążenie VAT w branży budowlanej.

2016-12-25 11:15:23 Podatki w 2017 roku. „Reverse charge” - odwrotne obciążenie VAT w branży budowlanej.

Jedną z istotniejszych zmian, które mają wejść w życie w 2017 r. jest wprowadzenie odwróconego obciążenia podatkiem od towarów i usług (VAT) dla usług podwykonawców budowlanych. Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby za płatność podatku odpowiadał nabywca i obejmował niektóre rodzaje usług budowlanych. Mechanizm ten ma dotyczyć usługodawców i usługobiorców, którzy są czynnymi podatnikami VAT.

Zmiana dotycząca opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podwykonawców usług budowlanych przewidziana jest w nowelizacji ustawy o VAT (projekt z 22 września 2016 r.). Usługi objęte mechanizmem „reverse charge” zamieszczone są w nowym załączniku nr 14.

Usługi budowlane wymienione są w pozycjach od 2 do 34 tego załącznika (np. roboty związane z kopaniem rowów, wykonywaniem wykopów, instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych , wznoszeniem budynków mieszkalnych) będą objęte odwrotnym obciążeniem, jeśli usługodawca będzie je świadczył jako podwykonawca.

Kto jest podwykonawcą – tego projekt dokładnie nie precyzuje.

Kogo dotyczy?

Inwestor, główny wykonawca i podwykonawcy – są to najczęstsi uczestnicy gałęzi tej branży. Inwestorem może zostać podmiot prowadzący działalność gospodarczą, który nabędzie usługi (wymienione w załączniku), i wykorzysta je we własnej działalności gospodarczej. Na przykład zamówienie remontu pokoi przez właściciela hotelu.

Zlecającym wykonanie określonych usług podwykonawcy czyli inwestorem może być również osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Czyli przykładowy Kowalski, który zamówił odnowienie kuchni w swoim mieszkaniu.

Zamierzeniem MF w tym przepisie jest objęcie odwrotnym obciążeniem wszystkich transakcji, usług, świadczonych na rzecz inwestora aby wyeliminować przypadki nieprawidłowego deklarowania statusu nabywcy usług czy towarów i nabywania ich bez podatku VAT.

„Reverse charge” warunki:

Mechanizm odwrotnego obciążenia dotyczyć będzie świadczenia niektórych usług budowlanych gdy łącznie są poniższe warunki:

a) usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (zwolnienie do limitu sprzedaży 150.000 zł)

b) usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

Odwrotne obciążenie stosowane ma być, jeżeli usługodawca świadczy usługi jako podwykonawca (art. 17 ust. lh ustawy o VAT).

 

Metodę rozliczeń „reverse charge” objęte mają być również (oprócz obecnych przypadków) transakcje, których przedmiotem są następujące towary:

  1. srebro nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku,
  2. złoto nieobrobione plastycznie lub w postaci półproduktu, lub w postaci proszku, o próbie mniejszej niż 325 tysięcznych
  3. biżuteria i jej części oraz pozostałe wyroby jubilerskie i ich części, ze złota o próbie mniejszej niż 325 tysięcznych i srebra lub platerowane metalem szlachetnym – wyłącznie części biżuterii i części pozostałych wyrobów jubilerskich ze złota o ww. próbie i srebra tj. niewykończone lub niekompletne wyroby jubilerskie i wyraźne części biżuterii, w tym pokrywane lub platerowane metalem szlachetnym
  4. procesory – przychody z limitem kwotowym w wysokości 20 tys. zł, po którego przekroczeniu transakcje te objęte będą zakresem mechanizmu odwróconego obciążenia.

 

W załączeniu podajemy wykaz usług,, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 8 ustawy (załącznik nr 14 do ustawy o VAT)

 

Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe Fintaxis Finanse.

Pobierz PDF ↓

Pozostałe aktualności

2024-11-20 22:35:39 Zielone wsparcie dla firm w Wielkopolsce - Unijne programy

Unijna Pożyczka Eko-Energetyczna to szansa dla przedsiębiorstw na inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizację energetyczną budynków czy ekologiczny transport. Atrakcyjne warunki finansowania – niskie oprocentowanie i długi okres spłaty – czynią ją doskonałą alternatywą dla dotacji.

Dowiedz się, jak skorzystać!

Czytaj więcej →
2024-11-15 22:16:22 Unijne eko pożyczki w Wielkopolsce – wsparcie dla inwestycji proekologicznych

Dowiedz się, jak skorzystać z unijnych eko pożyczek w Wielkopolsce i zrealizować inwestycje w OZE, modernizację energetyczną czy zakup energooszczędnego sprzętu. Poznaj warunki finansowania, przykłady zastosowań oraz sprawdź, jak eksperci Fintaxis mogą pomóc Ci skutecznie zdobyć środki na rozwój Twojej firmy. Eko pożyczka to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą działać ekologicznie i oszczędzać!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-11-15 21:49:24 Ruszył program pożyczek unijnych dla przedsiębiorców z regionu małopolskiego.

Pożyczki unijne dla małopolskich przedsiębiorców – dowiedz się, jak skorzystać z preferencyjnych pożyczek na rozwój, inwestycje i odnawialne źródła energii. Zyskaj wsparcie ekspertów Fintaxis, którzy od 11 lat pomagają firmom w skutecznym pozyskiwaniu finansowania.

Sprawdź szczegóły i postaw na rozwój swojej firmy już dziś!

Czytaj więcej →
2024-11-15 21:22:14 Jak sfinansować ekologiczne inwestycje w firmie?

Unijne pożyczki inwestycyjne na OZE i modernizację energetyczną to doskonałe rozwiązanie dla firm planujących ekologiczne inwestycje. Dzięki preferencyjnym warunkom  i długiemu okresowi spłaty do 120 miesięcy, przedsiębiorcy mogą sfinansować instalacje fotowoltaiczne, wymianę maszyn na energooszczędne czy termomodernizację budynków. To idealna alternatywa dla drogich kredytów bankowych i rygorystycznych dotacji.

Postaw na efektywność i ekologię – dowiedz się więcej!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!

Sprawdź szczegóły