Decyzja o wyborze faktoringu czy kredytu zależy od analizy bieżącej sytuacji firmy i przyjętej przez nią strategii działania. Często zdarza się, że najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy jest skorzystanie z obu tych rozwiązań.
Przeznaczenie faktoringu a przeznaczenie kredytu:
- Faktoring pomaga zachować płynność finansową firmy poprzez wypłatę przedsiębiorcy części lub całości wartości wystawionej przez przedsiębiorcę faktury natychmiast po jej wystawieniu.
- Kredyt jest sposobem na sfinansowanie zarówno nowych inwestycji w firmie wymagających większego kapitału jak również jest sposobem na zachowanie płynności finansowej w przedsiębiorstwie
Koszt faktoringu a koszt kredytu:
- Na koszt całkowity faktoringu składają się między innymi: prowizja faktora za zarządzanie wierzytelnościami oraz odsetki za finansowanie. Opłaty dodatkowe to prowizja przygotowawcza oraz prowizja za przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta
- Na koszt całkowity kredytu składają się: odsetki, ewentualna prowizja przygotowawcza oraz prowizja za wcześniejszą spłatę.
Porównanie cenowe faktoringu i kredytu nie jest łatwe, ponieważ koszt faktoringu ustalany jest indywidualnie dla każdej umowy. Ponadto koszt faktoringu bywa ustalany w skali miesiąca i terminu płatności faktur. Orientacyjny koszt faktoringu to 2-3% od kwoty faktury.
Zabezpieczenia faktoringu a zabezpieczenia kredytu bankowego:
- Zabezpieczeniami w przypadku faktoringu są: wierzytelność, pełnomocnictwo do rachunku bankowego, weksel In blanco
- Zabezpieczeniami kredytu mogą być: wierzytelność, weksel In blanco, hipoteka na nieruchomości, przewłaszczenie, poręczenie
Faktoring jest rozwiązaniem, które oszczędza czas przedsiębiorcy i ułatwia zarządzanie oraz kontrolowanie należności. Faktoring poza funkcją finansowania bieżącej działalności firmy pełni również funkcję administracyjną, która ułatwia proces zarządzania należnościami w przedsiębiorstwie. Faktor przejmuje od klienta prowadzenie rozliczeń z dłużnikami, monitoruje spłaty należności oraz zajmuje się ich ściąganiem. W razie potrzeby bank lub firma udzielająca faktoringu wspiera klienta w ściąganiu płatności od zalegającego kontrahenta poprzez pisemne lub telefoniczne upomnienia, które często dyscyplinują dłużnika do spłaty. Ponadto w odróżnieniu od większości przedsiębiorców, faktor dysponuje fachowym zapleczem windykacyjnym , co uskutecznia proces odzyskiwania należności.
Kredyt daje możliwość sfinansowania zarówno nowych inwestycji przedsiębiorstwa jak również sfinansowanie bieżących zobowiązań. Duże zróżnicowanie produktów kredytowych daje możliwość dopasowania najlepszego rozwiązania dla przedsiębiorcy. Dla niektórych firm najkorzystniejszą opcją będzie skorzystanie z pożyczki na dowolny cel działalności gospodarczej, dla innych kredyt obrotowy- linia w rachunku firmowym. Przy doborze odpowiedniego produktu dla przedsiębiorcy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim czego potrzebuje firma i jaki będzie miało to wpływ na jej dalszy rozwój.
Jeżeli jesteś zainteresowany faktoringiem lub kredytem skontaktuj się z Ekspertem Finansowym z Fintaxis Finanse.
Udzielimy Ci wszelkich niezbędnych informacji, uwzględniając potrzeby oraz sytuację finansową Twojego przedsiębiorstwa dobierzemy dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie. Przeprowadzimy Cię przez proces przygotowywania dokumentów do wspólnie wybranego banku oraz udzielimy wsparcia w dopełnieniu formalności.