Zaskakująco wysoka ilość dni, jaką Polacy przebywali w 2016 na zwolnieniu lekarskim, zmusza do refleksji nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Aż 238 659 822 dni w sumie wszyscy nasi rodacy i pracownicy przebywali w ubiegłym roku na zwolnieniu lekarskim. A jak wyglądało to rok wcześniej? W 2015 roku było tych dni o 119 tys. mniej! Czy to oznacza, że chorujemy więcej?
Ciąża najczęstszą przyczyną absencji chorobowej
W porównaniu z rokiem 2015, jeżeli chodzi o najczęstszą przyczynę zwolnień lekarskich, nic się nie zmieniło, nadal są to aspekty związane z ciążą. W 2016 roku zwolnień z tego powodu było jeszcze więcej – ponad 34 mln. Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse dostrzegło również, że często pojawiającymi się dolegliwościami, które uwzględniane były na zwolnieniach lekarskich, były choroby układu kostno-stawowego. Cierpią na nie zarówno pracownicy fizyczni, jak też biurowi, w obu przypadkach tryb pracy nie sprzyja efektywnej pracy stawów i zachowania ich zdrowia. Wśród tych schorzeń najczęściej pojawiały się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, bóle pleców, uszkodzenia stawu kolanowego bądź też dolegliwości związane z krążkiem międzykręgowym.
Mniej popularnymi przyczynami absencji chorobowej, jednak zasługujące na szczególną uwagę ze względu na ich niebezpieczne następstwa, są stany depresyjne i lękowe, zaburzenia adaptacyjne, a także zapalenie górnych dróg oddechowych. W ich przypadku różnice z 2015 rokiem były niewielkie.
Zaświadczenia lekarskie wydane w 2016 roku
Każde biuro rachunkowe zajmujące się kadrami i płacami firm z pewnością dostrzegło wzrost ilości dni absencji chorobowej pracowników swoich klientów. Wzrost widoczny jest również w liczbie wydanych zaświadczeń lekarskich. Znaczną część z nich wydano z powodu stanów związanych z ciążą – 1 477 514 – średnio na 24 dni. Na drugim miejscu znalazły się zaświadczenia lekarskie z powodu zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych – 1 306 874 – średnio na 11 dni. Niepojąca jest ilość zaświadczeń z powodu ostrego zakażenia górnych dróg oddechowych – 1 645 857 – czyli najwięcej spośród wszystkich zaświadczeń, jednak średnia liczba dni przypadająca na jedno zaświadczenie lekarskie wyniosła tylko 5 dni.
Rosnąca ilość zwolnień lekarskich powoduje, iż firmy muszą z większą starannością wybierać biura rachunkowe, które zajmują się ich finansami, ale również zarządzaniem zasobami ludzkimi. Kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse zapewniają kompleksowe wsparcie z tego zakresu, pomagając prowadzić uporządkowaną dokumentację nawet przy stosunkowo dużych zmianach, jakie zachodzą każdego roku.