Do pogorszenia sytuacji ekonomicznej Ukrainy doszło po wybuchu wojny w Donbasie. W tym czasie rozpoczęły się również fale migracyjne z tego kraju do Unii Europejskiej. Warto jednak podkreślić, iż najwięcej imigrantów przybyło do Polski, z danych wynika, że w grudniu ubiegłego roku obywatele Ukrainy posiadali 103 tys. ważnych kart pobytu, natomiast liczba oświadczeń wydanych w 2016 roku uprawniających do pracy czasowej wynosiła ponad 1,260 mln.
Możliwość legalnej pracy, niskie zarobki
Dyrektor z działu kadr i płac biura rachunkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu informuje, że duże zatrudnienie obcokrajowców z Ukrainy przez polskich przedsiębiorców z pewnością nie jest uwarunkowane wysokimi płacami, na co wskazują sami pracownicy. Inne kraje są w stanie zaoferować im znacznie więcej, problem stanowi jednak legalne zatrudnienie w innych krajach UE. W Polsce jest łatwiej, obowiązuje bowiem bardziej liberalne prawo, dlatego też tak wielu Ukraińców decyduje się na przyjazd. Zniesienie obowiązku wizowego na pobyt do 90 dni nie jest równoznaczne z możliwością podjęcia pracy w Niemczech czy Francji. Obcokrajowcy nadal w celu podjęcia pracy będą musieli ubiegać się o stosowane wizy i pozwolenia.
Szansa dla Ukraińców, obawy Polaków
Na zniesieniu wiz ucierpieć mogą przede wszystkim pracodawcy oferujący Ukraińcom pracę sezonową. Obawiać powinni się szczególnie Ci, którzy płacą najmniej, gdyż wymagania imigrantów stale rosną. Teraz, kiedy otrzymali szanse na krótki pobyt bez wiz w innych krajach UE, ich zainteresowanie tamtejszym rynkiem pracy z pewnością wzrosło. Ponadto, aby wypełnić lukę na polskich rynku pracy, Ukraińcy musieliby się tu osiedlić, a to z kolei wiąże się z większymi potrzebami finansowymi i oczekiwaniami. To duży problem, z którym być może przyjdzie się nam zmierzyć w niedalekiej przyszłości.
Pracownicy sezonowi wykonują w Polsce pracę nie dłużej niż przez 6 miesięcy. Obowiązki płatnika, obejmujące kadry płace i obowiązki podatkowe, uzależnione są od rodzaju umowy. Dział kadrowo-płacowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse potwierdza jednak, co jest zgodne z obowiązującym prawem podatkowym, że zatrudniający nie będzie płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy z tytułu realizacji umowy cywilnoprawnej wtedy, kiedy jest on osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.
Masz pytania dotyczące zatrudnienia obcokrajowców z Ukrainy? Zgłoś się do naszego biura. Specjaliści z działu kadr i płac odpowiedzą Ci na wszystkie pytania i pomogą dopełnieniu wszelkich formalności w związku z zatrudnieniem nierezydenta.