Z roku na rok wzrasta liczba oszustw podatkowych. Resort finansów postanowił podjąć próbę walki z nieuczciwymi przedsiębiorcami i przedstawił projekt nowelizacji Ordynacji Podatkowej. Według niego firmy powinny rozliczać się codziennie, natomiast fiskus powinien otrzymywać dobowe wyciągi z ich rachunków bankowych.
Niezawodny przepływ informacji?
Dziennie wyciągi z rachunków bankowych miałyby być przekazywane w postaci tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK), czyli w formie elektronicznej. O ile takie udogodnienia, takie jak księgowość online czy programy do wystawiania faktur, firmy doceniły i chętnie z nich korzystają, o tyle taka wzmożona kontrola może dla nich być kłopotem, dodatkowym obowiązkiem. Od stycznia tego roku obowiązek przesyłania danych, które stanowią informacje o operacjach gospodarczych za dany okres dotyczy małych, średnich i dużych firm, jednak w systemie miesięcznym, czyli muszą one dostarczać JPK do Ministerstwa Finansów co miesiąc.
Coraz bardziej docenia się systemy informatyczne oraz możliwości, jakie są z nimi związane. Przykładem jest księgowanie z dostępem online (zobacz nasze usługi: Taxxo, Pulpit Menadżera), a teraz również wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Umożliwiają one szybki przepływ informacji i wspierają nie tylko zarządzanie firmą, ale jak się okazuje również walkę z nieuczciwymi podatnikami.
Korzystne rozwiązanie, ale czy dla wszystkich?
Kto na tej zmianie zyska najwięcej? Według szacunkowych danych zmiana może budżetowi przynieść aż 2,2 mld zł, a kolejne lata mogą nawet obfitować w dwa razy większe zyski. Należy jednak podkreślić, iż korzyści dostrzegą również same firmy. Wzmożona kontrola w wielu przypadkach może uchronić ich przed skutkami działania nieuczciwych kontrahentów. Zwiększona ochrona i bezpieczeństwo z pewnością przełożą się na prowadzenie biznesu przez tych przedsiębiorców, którzy opierają politykę swojej firmy na uczciwości.
Doradca podatkowy z Fintaxis Finanse podkreśla również rolę zmian w kontekście dużych korzyści dla budżetu państwa. Zminimalizowanie luki podatkowej będzie skutkowało zwiększeniem wpływów podatkowych. Duże znaczenie ma również szybsze wykrywanie wszelkich nieprawidłowości i co równie ważne, reagowanie na nie w czasie rzeczywistym.
Resort finansów stwierdza, że JPK ma być ułatwieniem, a nie utrudnieniem dla podatników. Informacje przekazywane drogą elektroniczną są wygodne oraz zdecydowanie mniej kosztowne. Projekt przewiduje wprowadzenie zmian z dniem 1 września 2017 roku i ma objąć około 80 tysięcy firm.