Własna firma to zyski… ale – niestety – również straty. Zdarzają się problemy, które uniemożliwiają lub w znacznym stopniu utrudniają kontynuowanie prowadzenia własnej działalności. Istnieje możliwość jej czasowego zawieszenia. Jak to zrobić i z czym to się wiąże?
Kto ma do tego prawo?
Zawiesić działalność może przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. Mogą jednak w firmie pracować osoby, które są zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie i umowę o dzieło. Jeżeli jednak działalność ma formę spółki cywilnej, aby mogła zostać zawieszona, zgodę muszą wyrazić wszyscy wspólnicy. Przedsiębiorcy najczęściej korzystają z biura rachunkowego i fachowych specjalistów takich, jak księgowi, doradcy podatkowi oraz kadrowych i płacowych, którzy zawsze pomogą w dopełnieniu wszystkich formalności przed zawieszeniem działalności gospodarczej.
Zawieszenie działalności krok po kroku
Właściciel firmy jest zobowiązany do złożenia w urzędzie miasta lub gminy odpowiednio wypełnionego wniosek CEIDG-1. Nie ma konieczności informowania o tym urzędu skarbowego i ZUS-u. Wniosek można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną. Powinien zawierać dane osobowe właściciela firmy oraz datę rozpoczęcia zawieszenia działalności i datę możliwego jej ponownego wznowienia. Zawiesić działalność można maksymalnie na 12 miesięcy.
Pamiętaj jednak, że zawieszenie działalności nie jest równoznaczne z jej zaprzestaniem, co oznacza, że nadal dysponujesz majątkiem firmowym. Również biuro rachunkowe może świadczyć na rzecz Twojej firmy odpowiednie usługi. W trakcie zawieszenia działalności można rozliczać faktury kosztowe (zakupowe), jednak tylko stałe koszty powstałe przed zawieszeniem firmy. Nie mogą to być koszty jednorazowe typu paliwo. w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej nie wolno wystawiać faktur sprzedażowych.
Zawieszając działalność, nadal jesteś zobowiązany do złożenia rocznego sprawozdania finansowego. Kancelarie podatkowe w razie potrzeby pomagają w ich wypełnieniu, aby uniknąć niepotrzebnych problemów oraz przyśpieszyć czas dopełnienia formalności. Po zawieszeniu działalności masz również prawo do uczestnictwa w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem, wykonywania wszelkich czynności, które są niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów oraz przyjmowania należności, jakie powstały przed zawieszeniem działalności.
Na taki krok decydują się najczęściej przedsiębiorcy, którzy przechodzą kryzys związany z małą ilością klientów, spadkiem dochodów, martwym sezonem w swojej branży czy po prostu koniecznością wyjazdu. To również dobry czas, aby zastanowić się nad rozwojem firmy, wdrożeniem nowych rozwiązań i ulepszeń.