
Każdy przedsiębiorca posiadający działalność gospodarczą w każdym momencie ma prawo do zawieszenia swojej działalności. W tym czasie zwolniony jest z obowiązku odprowadzania składek do ZUS i rozliczania się z podatków.
Powody zawieszania działalności gospodarczej
Najczęstszą przyczyną zawieszenia działalności gospodarczej jest brak płynności finansowej. Taki przestój może być spowodowany ciężką sytuacją na rynku lub w niektórych branżach również porą roku. W związku z powyższym każdy przedsiębiorca może zawiesić swoją działalność do czasu aż sytuacja na rynku pozwoli mu powrócić do jej prowadzenia.
Korzyści zawieszania działalności gospodarczej
Niewątpliwym plusem zawieszenia działalności jest zwolnienie ze składania deklaracji VAT oraz zaprzestanie płacenia za składki ZUS. Należy pamiętać, że przy zawieszeniu działalności gospodarczej w czasie zawieszenia zostajemy wyrejestrowani z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomimo, że nie musimy płacić składek to po 30 dniach od zapłaty ostatniej składki zdrowotnej, tracimy prawo do świadczeń zdrowotnych na NFZ – wyjaśnia doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse. Najlepszym rozwiązaniem do czasu odwieszenia działalności jest skorzystanie z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego lub dopisanie się do ubezpieczenia kogoś z członków naszej rodziny.
Pamiętajmy, że gdy nasza działalność jest zawieszona, wtedy nie mamy prawa do wykonywania czynności związanych z uzyskiwaniem przychodów dla naszej firmy. Tyczy się to również zatrudnień na umowę o dzieło czy zlecenie związanej z branżą, którą wykonujemy – wtedy takich czynności musimy zaprzestać. W tym czasie nie możemy także dokonać odpisu amortyzacji naszych środków trwałych.
Więc co właściwie możemy rozliczać w trakcie zawieszenia ?
- Możemy rozliczać wszystkie koszty stałe, w które weszliśmy w posiadanie przed zawieszeniem działalności gospodarczej. Można je wtedy uwzględnić w zeznaniu rocznym.
- Możemy przyjmować i rozliczać pieniądze, które były nam należne od kontrahentów przed zawieszeniem działalności.
- Możemy sprzedawać własne środki trwałe oraz wyposażenie.
- Mamy prawo lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed jej zawieszeniem.
- Mamy prawo uzyskiwać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej,
- Musimy wykonywać wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa.
- Możemy być skontrolowani przez uprawnionych urzędników np. skarbowych.
Zawieszenie działalności gospodarczej a rozliczanie JPK VAT
Zgodnie z artykułem 99 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług przedsiębiorcy w okresie zawieszenia ich działalności co do zasady są zwolnieni z obowiązku składania deklaracji VAT.
Należy pamiętać, że zawieszenie działalności w żadnym wypadku nie uchroni nas przed wszelkimi postępowaniami sądowymi, administracyjnymi ani podatkowymi.
Nawet podczas zawieszenia działalności urząd skarbowy ma prawo do zrobienia kontroli u przedsiębiorcy.