Nawet 25 lat więzienia za wyłudzenie podatku VAT. Sejm nie odrzucił kontrowersyjnego projektu. Jak wynika z opublikowanych danych Komisji Europejskiej państwa Unii Europejskiej sumarycznie straciły w 2014 r. 159,5 mld euro przychodów z podatku VAT. W Polsce strata wyniosła 9,3 mld euro, czyli ok. 40 mld zł. Z tego powodu rząd ostro zaostrza przepisy. Za nieuczciwych podatników rykoszetem mogą dostać także Ci uczciwi.
Według nowego projektu, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 mln PLN, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.
Jeżeli zaś gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, przestępcy grozić będzie sankcja, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni. W tym przypadku karą będzie pozbawienie wolności nawet do 25 lat więzienia.
Projekt wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary. Jeżeli złapany przestępca wskaże osoby współdziałające i zwróci uzyskane korzyści majątkowe mające na celu rozbicie grup mafijnych, przestępczych możliwe będzie nawet odstąpienie od wymierzenia kary – wskazuje uzasadnienie.
Propozycja przewiduje zmiany zarówno w Kodeksie Karnym jak i w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje zyskają możliwość „prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych przewidzianych w projekcie”.
Obecnie wyłudzenia VAT to jedne z najbardziej popularnych przestępstw podatkowych. W ostatnich latach 80% wyłudzeń podatków dotyczyło właśnie VAT. Dlatego ściganie przestępców to najwyższy priorytet organów skarbowych. Aby zwalczać wyłudzenia MF wprowadza nowe metody ich wykrywania i eliminacji.
Jedną z nowych metod kontroli jest wprowadzony „jednolity plik kontrolny” (JPK), w którym widoczne są wszystkie transakcje poszczególnych podmiotów gospodarczych. Jak wynika z informacji wiceministra finansów Wiesława Jasińskiego duże przedsiębiorstwa zobligowane od lipca br. złożyły już ponad 23 tys. tego typu plików.
Metody wyłudzenia VAT można podzielić na dwie grupy:
1) dotyczące podatku należnego,
2) dotyczące podatku naliczonego i zwrotu podatku.
W kolejnym artykule Biuro Rachunkowe Fintaxis Finanse opisze rodzaje metod wyłudzania podatku VAT.