Zatrudnienie członków rodziny – co musisz wiedzieć?

2017-05-15 13:50:23 Zatrudnienie członków rodziny – co musisz wiedzieć?

Zatrudnianie członków rodziny w firmie jest zjawiskiem powszechnym w naszym kraju. Wiele osób decyduje się na prowadzenie przedsiębiorstwa przy wsparciu rodziny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji istnieje konieczność rozliczania z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a istotnym faktem jest prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.

Formy zatrudnienia członka rodziny

Członka rodziny można zatrudnić na takich samych podstawach, jak każdego innego pracownika, czyli na umowę o pracę, umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. W każdym z powyższych przypadków pojawiają się inne zobowiązania w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o czym poinformować nas może doradca podatkowy we Wrocławiu z Fintaxis Finanse, jeżeli nie posiadamy na ten temat wystarczającej wiedzy.

Warto wiedzieć, że członek rodziny, który został przez nas zatrudniony na podstawie umowy o pracę bądź też pomaga nam bez zawierania umowy, jest osobą współpracującą. Takimi osobami są: małżonek, dzieci, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha bądź ojczym, a także osoby przysposabiające, o ile oczywiście pozostają z nami we wspólnym gospodarstwie domowym. Za osoby współpracujące nie uznaje się jednak innych osób, które są spokrewnione z przedsiębiorcą, czyli np. brata lub siostrę. Są oni traktowani jako pracownicy i podlegają ubezpieczeniom na ogólnych zasadach.

W przypadku osób współpracujących, opłacane są składki na ubezpieczenia takie, jakim podlega sam przedsiębiorca, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne oraz dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe. Wszystko to uwzględnia oczywiście biuro rachunkowe, jak też usługi kadrowo-płacowe we Wrocławiu prowadzone przez Fintaxis Finanse, o ile zdecydujemy się na usługi biura stacjonarnego.

Osoba współpracująca, a obowiązki względem ZUS

Taką osobę przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń na podstawie druku ZUS ZUA, który składamy w urzędzie ZUS w terminie 7 dni od daty, w której powstał obowiązek ubezpieczenia. Konieczne jest również comiesięczne przygotowywanie deklaracji ZUS DRA, ZUS RCA i ZUS RZA. To od warunków współpracy zależy, jakie składki ZUS będzie rozliczał przedsiębiorca za osobę współpracującą. Jak już zostało wspomniane przy zatrudnieniu na umowę o pracę i pracy bezumownie są one takie same jak w przypadku samego przedsiębiorcy. Jeżeli jednak decydujemy się na zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie, będą to składki takie same jak przy umowie zlecenie za każdego innego pracownika.

Doradca Podatkowy, Kancelaria Podatkowa, Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe, Kadry i Płace, Księgowość Online, Biuro Księgowe, Księgowość Wrocław, Biuro Rachunkowe Online, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights