Zatrudnianie członków rodziny w firmie jest zjawiskiem powszechnym w naszym kraju. Wiele osób decyduje się na prowadzenie przedsiębiorstwa przy wsparciu rodziny. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że w takiej sytuacji istnieje konieczność rozliczania z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, a istotnym faktem jest prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.
Formy zatrudnienia członka rodziny
Członka rodziny można zatrudnić na takich samych podstawach, jak każdego innego pracownika, czyli na umowę o pracę, umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. W każdym z powyższych przypadków pojawiają się inne zobowiązania w stosunku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o czym poinformować nas może doradca podatkowy we Wrocławiu z Fintaxis Finanse, jeżeli nie posiadamy na ten temat wystarczającej wiedzy.
Warto wiedzieć, że członek rodziny, który został przez nas zatrudniony na podstawie umowy o pracę bądź też pomaga nam bez zawierania umowy, jest osobą współpracującą. Takimi osobami są: małżonek, dzieci, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione, rodzice, macocha bądź ojczym, a także osoby przysposabiające, o ile oczywiście pozostają z nami we wspólnym gospodarstwie domowym. Za osoby współpracujące nie uznaje się jednak innych osób, które są spokrewnione z przedsiębiorcą, czyli np. brata lub siostrę. Są oni traktowani jako pracownicy i podlegają ubezpieczeniom na ogólnych zasadach.
W przypadku osób współpracujących, opłacane są składki na ubezpieczenia takie, jakim podlega sam przedsiębiorca, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i ubezpieczenie zdrowotne oraz dobrowolnie ubezpieczenie chorobowe. Wszystko to uwzględnia oczywiście biuro rachunkowe, jak też usługi kadrowo-płacowe we Wrocławiu prowadzone przez Fintaxis Finanse, o ile zdecydujemy się na usługi biura stacjonarnego.
Osoba współpracująca, a obowiązki względem ZUS
Taką osobę przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń na podstawie druku ZUS ZUA, który składamy w urzędzie ZUS w terminie 7 dni od daty, w której powstał obowiązek ubezpieczenia. Konieczne jest również comiesięczne przygotowywanie deklaracji ZUS DRA, ZUS RCA i ZUS RZA. To od warunków współpracy zależy, jakie składki ZUS będzie rozliczał przedsiębiorca za osobę współpracującą. Jak już zostało wspomniane przy zatrudnieniu na umowę o pracę i pracy bezumownie są one takie same jak w przypadku samego przedsiębiorcy. Jeżeli jednak decydujemy się na zatrudnienie w oparciu o umowę zlecenie, będą to składki takie same jak przy umowie zlecenie za każdego innego pracownika.