Zagadnienie fikcyjnych faktur jest bardzo rozległe, bowiem jest to jedno z częściej sabotowanych przestępstw skarbowych. Proceder polega na tym, iż faktury nie przedstawiają transakcji, do których faktycznie doszło, ale są tworzone po to, by zwiększyć koszty działalności gospodarczej, a także wyłudzić ewentualność odliczenia podatku.
Sankcje nabywcy fałszywych faktur:
Biorą po uwagę firmy, które odliczała fałszywe faktury, to karą za takie postępowanie jest kara pozbawienia wolności, a także grzywna w wysokości do 720 stawek dziennych. Występuje również opcja zasądzenia obu kar zarazem (grzywny i pozbawienia wolności). Dodatkowo przedsiębiorca posługujący się z pustymi fakturami ma także obowiązek zapłacenia zmniejszonego podatku zwiększonego o odsetki.
W sytuacji niedużych kwot podatku, kara redukuje się do grzywny (również jest to 720 stawek dziennych), jest również w tej sytuacji ewentualność odpowiadania jak za wykroczenie (a nie przestępstwo) skarbowe.
Sankcje wystawcy fałszywych faktur:
Konsekwencją za wystawianie fałszywych dokumentów sprzedażowych w celach niepodatkowych jest – wg z art. 271 kodeksu karnego – kara pozbawienia wolności od 3 m-cy do 5 lat, natomiast przypadku spraw mniejszej istotności zastosowanie będzie miała grzywna bądź ograniczenie wolności.
W momencie gdy fałszywe faktury były wystawiane w celach oszustw podatkowych, karę za takie postępowanie określa w kodeksie karnym skarbowym (art. 62) – stanowi to grzywna w wysokości do 240 stawek dziennych.
Odpowiedzialność osób trzecich.
Zagadnienie „lewych” faktur może wywołać wątpliwości o odpowiedzialność karną – czy potencjalną karę poniesie pracodawca, który wydał nakaz służbowy do wystawienia fałszywych faktur, czy jedynie pracownik odpowiedzialny za wykonaną czynność. Konieczna jest świadomość istoty, iż wykonywanie zleceń przełożonego nie uwalnia pracownika z odpowiedzialności za postępowanie. W sytuacji wystawiania fałszywych faktur odpowiedzialność karą ponosi zarówno pracownik, jak i pracodawca. Warto zaznaczyć zarówno, iż każdy, kto jest świadkiem dopuszczania się przestępstwa skarbowego ma zobowiązanie jego zgłoszenia. Za odstąpienie realizacji tego zobowiązania grozi grzywna.