Dla osób, które nie mają poważnych problemów ze spłatą zobowiązań wobec banków z tytułu hipotek/pożyczek/ finansowań, przewidziano wakacje kredytowe. Gdy pojawiają się problemy finansowe, a spłata kredytu zaczyna przesadnie obciążać Twój budżet, takie wakacje pozwalają złapać chwilę oddechu i odpoczynku od spłat.
Na początku przedstawimy Państwu na czym polegają wakacje kredytowe?
Przede wszystkim jest to czas, kiedy kredytobiorca za zgodą banku nie spłaca kredytu przez jakiś okres czasu, czyli po prostu czasowe zawieszenie rat kredytu. Wakacje kredytowe najczęściej trwają 3 do 6 miesięcy. Niespłacane raty są przesuwane na późniejszy termin, a okres spłaty znacznie wydłuża się, co jest dużą zaletą dla kredytobiorcy. Jednak zawieszenie spłat kredytu prowadzi do wzrostu kosztów kredytowania, co może być dla wielu przedsiębiorców minusem takich wakacji.
Wszystko związane z przesunięciem lub opóźnieniem płatności rat świadczy o złej sytuacji finansowej, co przyczynia się na możliwe odrzucenie wniosku przez bank, z którym chcemy zawrzeć umowę kredytową. Kredytobiorca nie może mieć zaległych zobowiązań.
Wcześniej wakacje kredytowe mogli uzyskać wyłącznie kredytobiorcy, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu i zawarli umowę kredytu przed 13 marca 2020 r. Wtedy spłatę można było zawiesić na 1-3 miesiące.
Teraz to się zmieniło i o wakacje kredytowe może wnioskować każdy, kto ma taką potrzebę, pod warunkiem, że Twój bank oferuje taką usługę. Spłata może zostać przesunięta na okres nawet do 6 miesięcy. W czasie wakacji kredytowych kredytobiorca (w zależności od warunków) spłaca jedynie część odsetkową raty lub w ogóle nie płaci nic.
Nawet jeśli Twój bank nie oferuje wakacji kredytowych zawsze warto w pogorszonej sytuacji finansowej złożyć wniosek o przesunięcie płatności.
Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi w okresie:
- od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
- od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – w wymiarze dwóch miesięcy;
- od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.
Jak stanowią nowe przepisy uchwalone przez Sejm, z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku o zawieszenie spłaty kredytu, spłata kredytu zostaje zawieszona na okres w nim wskazany.
Jak złożyć wniosek na wakacje kredytowe?
Wniosek musi zawierać informację o okresach zawieszenia spłaty kredytu, a także oświadczenie, że dotyczy on działalności przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych/ życiowych, a nie np. na inwestycję. Ponadto we wniosku koniecznie musi być zawarta klauzula: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Bank będzie miał 21 dni od dnia doręczenia dokumentu na potwierdzenie lub odrzucenie jego przyjęcia. Spłata kredytu zostanie zawieszona w dniu dostarczenia do banku odpowiedniego wniosku.
Z ulgi będą mogli skorzystać tylko ci, którzy zaciągnęli kredyty na cele mieszkaniowe, a nie w celach inwestycyjnych.
Ulga nie będzie natomiast przysługiwała spłacającym kredyty w innych walutach, niż Polski złotych. Ponadto umowy kredytowe muszą być zawarte przed 1 lipca 2022 r., a termin zakończenia okresu kredytowania musi przypadać po upływie 6 miesięcy od tej daty.
Według szacunków Ministerstwa Finansów z wakacji kredytowych będzie mogło skorzystać około 2 miliony ludzi! Nowe przepisy przewidują wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne w związku ze wzrostem stóp procentowych. Wydłużają też działanie tarcz antyinflacyjnych z 31 lipca do 31 października.
NABÓR ZACZYNA SIĘ JUŻ OD SIERPNIA BR.!!
Skontaktuj się z Ekspertem Fintaxis Finanse czy dobrym rozwiązaniem jest skorzystać z wakacji kredytowych.
☎ tel. +48 22 164 78 16 ☎