Korekta zeznania podatkowego sprawdza się w dwóch przypadkach, kiedy w złożonej deklaracji pojawił się błąd lub w momencie, kiedy zdecydujemy się jednak przekazać 1% podatku dla wybranej organizacji, a nie zrobiliśmy tego wcześniej.
Wypełnienie deklaracji przysparza wielu podatnikom niemałych kłopotów, dlatego tak wiele osób decyduje się na usługi podatkowe we Wrocławiu, jak też w innych miastach w celu uniknięcia błędów w zeznaniu podatkowym. Co jednak zrobić w przypadku, kiedy wypełniając deklarację popełniliśmy błąd? Polskie przepisy pozwalają na jego korektę!
Korekta złożonego zeznania podatkowego PIT
Błędem może być już sam wybór deklaracji podatkowej. Często również podatnik zapomina lub też nie jest świadomy konieczności zaznaczenia, że planuje rozliczać się razem z małżonkiem. Najczęściej pomyłki pojawiają się jednak w obliczeniach. Nierzadko również deklaracja, pomimo że jest poprawnie wypełniona, nie zostaje podpisana. Co więcej, ilość rubryk nie ułatwia podatnikowi właściwego wpisania danych obliczeniowych i w taki oto sposób rocznie można zliczyć kilkaset błędów.
Biura podatkowe we Wrocławiu każdego roku wypełniają kilkadziesiąt korekt złożonego zeznania podatkowego PIT. Można to jednak zrobić samodzielnie, o ile jesteśmy świadomi, jakiego rodzaju błąd popełniliśmy. Poprawki na deklaracji nanieść należy, korzystając z tego samego wzoru formularza. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy za pierwszym razem został wypełniony ten niewłaściwy. W punkcie 10. zamiast opcji „złożenie zeznania” zaznaczamy „korekta zeznania”, a następnie postępujemy w ten sam sposób, jak przy pierwszym wypełnianiu deklaracji, poprawiając jedynie te dane, które zostały niepoprawnie wprowadzone.
Podatnicy mogą składać korektę zeznania przed upływem 5 lat, naliczając od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Ważne jest jednak, aby uczynić to możliwie jak najszybciej. Jest to bowiem istotne szczególnie w przypadku błędów rachunkowych, ponieważ istnieje wtedy możliwość dokonania korekty z obniżoną wartością odsetek za zwłokę.
Korekta zeznania, a ulga podatkowa
Warto wiedzieć, że korekta zeznania może zostać złożona również w sytuacji, kiedy zdecydujemy się na przekazanie 1% podatku na wybraną organizację. Wiele osób przy pierwszym wypełnianiu formularza nie zawsze korzysta z tej możliwości. Doradca podatkowy w Fintaxis Finanse zachęca jednak do wykazywania ulgi podatkowej, nawet jeżeli deklaracja została już złożona. W tym celu postępujemy w taki sam sposób, jak przy błędach w formularzu, podając jednak dane organizacji, dla której chcemy przekazać 1% naszego podatku.