Czy obecność telewizora w firmie może być związana z jej działalnością? Co do takich sprzętów, jak laptop, drukarka czy telefon nikt nie ma wątpliwości, a odpowiednie udokumentowanie wydatków z nimi związanymi nie przysparza przedsiębiorców większych problemów. Inaczej jest w przypadku telewizora, w niektórych przypadkach można go bowiem zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Co to są koszty uzyskania przychodu?
Prowadząc własną działalność gospodarczą, warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi pojęciami, które mogą nam znacznie ułatwić zarządzanie firmą, jak też korzystać z wielu udogodnień. Kosztami uzyskania przychodu określamy te koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Wydatki związane z firmą muszą być jednak odpowiednio udokumentowane, co podkreśla doradca podatkowy z Wrocławia z Fintaxis Finanse, którzy na co dzień współpracują z mniejszymi oraz większymi przedsiębiorcami. Tylko w takiej sytuacji można zgodnie z obowiązującym prawem zaliczyć konkretne wydatki do kosztów uzyskania przychodu.
Telewizor w firmie
Aby telewizor mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, jego użytkowanie i przeznaczenie musi być związane z działalnością firmy. Ponadto przedsiębiorca jest zobowiązany do ewentualnego złożenia wyjaśnień podczas kontroli podatkowej. Księgowa z Biura podatkowego Fintaxis Finanse może pomóc swojemu klientowi zgromadzić odpowiednią dokumentację oraz wyjaśnić, czego będzie on potrzebował w trakcie takiej kontroli. To z pewnością pozwoli uniknąć niepotrzebnych problemów bądź rozwiać ewentualne wątpliwości.
To, czy zakup telewizora jest związany z działalnością firmy, bardzo zależy od jej specyfiki. Z pewnością włączyć go do wydatków firmowych mogą agencje reklamowe i marketingowe, szkoły językowe, agencje szkoleniowe, ale też sklepy, salony, kosmetyczne i zakłady fryzjerskie. Jeżeli jesteśmy w stanie udowodnić, że obecność telewizora w poczekalni w naszym gabinecie podnosi komfort naszych klientów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby telewizor znalazł się w tych wydatkach, które zaliczymy do kosztów uzyskania przychodu.
Firma w domu
Problem może pojawić się w przypadku, kiedy firma zarejestrowana jest pod adresem domowym. Przedsiębiorca musi udowodnić, że telewizor nie jest użytkowany do celów prywatnych, a zawodowych. W tym celu warto umieścić go w wydzielonym dla biura pomieszczeniu, zwłaszcza podczas kontroli Urzędu Skarbowego.
We właściwej dokumentacji wydatków wsparciem mogą być księgowi lub doradca podatkowy prowadzący usługi księgowe Twojej firmy. Trzeba pamiętać, aby wszystkie koszty były potwierdzane odpowiednimi rachunkami i fakturami. Przy usługach internetowych mamy nieograniczony wgląd do naszych wydatków, co ułatwia nam ich kontrolowanie.