Sposób na zwiększenie zdolności kredytowej

2019-03-26 10:11:54 Sposób na zwiększenie zdolności kredytowej

Zdolność kredytową liczy się według odgórnie ustalonych przez bank parametrów, nazywanych potocznie scoringiem. Każdy bank ma inne wymagania co do swojego potencjalnego klienta. Sprawdzić swoją zdolność kredytową można on-line na kalkulatorach kredytowych lub, co da wiarygodniejszy wynik, u doradcy kredytowego. 

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową oraz na co banki zwracają największą uwagę? 

Te czynniki są brane pod uwagę w większości banków, jest to przede wszystkim: Twój dochód netto, forma zatrudnienia jak i jego okres, wydatki stałe, typu aktualne zobowiązania kredytowe, rachunki, opłaty za mieszkanie czy jakiekolwiek inne zobowiązania finansowe, jak alimenty czy debet na koncie. Za regułę można przyjąć, że kredyt zostanie nam udzielony, jeżeli rata kredytu, o który wnioskujemy nie przekracza połowy naszych dochodów po odjęciu już wszelkich zobowiązań finansowych i wydatków – wtedy mamy największą szanse na uzyskanie kredytu. Również ważnymi czynnikami, które wpływają na chęć przyznania nam przez bank kredytu jest nasz stan cywilny, regularność otrzymywania wynagrodzenia – przy działalności gospodarczej również ważna jest regularność oraz staż firmy, liczba osób w gospodarstwie domowym, a także na utrzymaniu, rodzaj kredytu – czy chcemy ubiegać się o kredyt gotówkowy, firmowy czy hipoteczny. Bardzo dużą rolę odrywa także nasza historia kredytowa. Jeżeli do tej pory kupowaliśmy coś na raty i spłacaliśmy je regularnie wpłynie to pozytywnie na chęć udzielenia nam przez bank kredytu. Warto wiedzieć, że historię kredytową budujemy przez minimum 6 miesięcy oraz kwotę raty nie mniej niż około 200 zł. Historia kredytowa z karty kredytowej lub raty wielkości np.  20 zł może nie być zaakceptowana przez bank, w którym składamy wniosek o kredyt lub pożyczkę.

Wstępnie można sprawdzić swoją zdolność używając kalkulatorów kredytowych dostępnych w internecie. Wystarczy, że podasz kwotę kredytu netto, o którą się ubiegasz, wysokość swojego wynagrodzenia oraz okres spłaty i możesz zobaczyć aktualne propozycje kredytowania oferowane przez poszczególne banki. Nie jest to tak dokładny sposób, jaki może zaoferować doradca kredytowy, ale jest to dobrym pomysłem, aby wstępnie sprawdzić czy zdolność kredytowa u nas występuje.

A co kiedy okaże się, że nasza zdolność kredytowa jest zbyt niska?

Istnieje kilka sposobów, aby ją zwiększyć. Przede wszystkim zadbajmy o to, aby w miarę możliwości spłacić wszystkie przedmioty, które mamy wzięte na raty oraz inne kredyty gotówkowe, postarajmy się zamknąć wszystkie debety i kredyty odnawialne, aby na naszym koncie nie widniał żaden dług. Jeżeli posiadasz wyżej wymieniony kredyt i na rachunku osobistym nie posiadasz długu i tak warto go zamknąć na czas ubiegania się o kredyt.

Zdolność kredytową można również podnieść, jak wyżej zostało wspomniane, pozytywną historią kredytową. Przed rozpoczęciem ubiegania się o kredyt warto wziąć nawet drobną rzecz na raty, aby bank zobaczył, że nie spóźniamy się z płatnościami.

Kolejnym sposobem jest ubieganie się o kredyt z drugą osobą, u której zdolność kredytowa występuje. W ten sposób masz większe szanse, aby bank udzielił Ci kredytu w kwocie, jakiej potrzebujesz.

Jeżeli chcesz dokładnie obliczyć swoją zdolność kredytową oraz poznać inne sposoby na jej zwiększenie możesz umówić się na spotkanie z naszym Ekspertem Finansowym z Fintaxis Finanse w biurze znajdującym się przy ul. Szpaczej 18-20 we Wrocławiu.

Fintaxis Finanse Wrocław 

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights