Roczne sprawozdanie finansowe spółek handlowych nie później, niż do 6 miesięcy od dnia bilansowego musi zostać zatwierdzone przez organ zatwierdzający, dlatego to ostatnie dni, kiedy powinny one wywiązać się z obowiązku przekazania sprawozdania finansowego do KRS. Dotyczy to spółek handlowych, które na koniec roku obrotowego zamknęły księgi rachunkowe.
Prawo to nie obejmuje spółek jawnych osób fizycznych i spółek partnerskich, które nie prowadzą pełnej księgowości. One z kolei muszą poinformować sąd rejestrowy o braku obowiązku sporządzenia i tym samym złożenia rocznego sprawozdania finansowego.
Wniosek papierowy i elektroniczny
Nie później niż 6 miesięcy od dnia bilansowego roczne sprawozdanie finansowe spółek, które prowadzą księgi rachunkowe, podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający. Następnie, 15 dni od jego zatwierdzenia, kierownik jednostki składa je oraz wymagane dokumenty we właściwym dla danej jednostki sądzie rejestrowym. Doradca podatkowy Fintaxis Finanse we Wrocławiu podkreśla jednak, że w sytuacji, kiedy sprawozdanie finansowe nie zostanie w tym terminie zatwierdzone, konieczne jest jego złożenie dwukrotnie. W ciągu 15 dni po upływie do zatwierdzenia składane jest sprawozdanie niezatwierdzone i 15 dni po jego zatwierdzeniu już wraz z innymi dokumentami.
Spółka ma możliwość złożenia wniosku w formie papierowej bądź też całej dokumentacji drogą elektroniczną. Składanie wniosku wyłącznie w formie elektronicznej jeszcze nie zostało wprowadzone. Początkowo miało to nastąpić z dniem 1 czerwca 2017 roku, jednak nadal nie zostało to wprowadzone, prace nad projektem ustawy wciąż trwają.
Decydując się na przekazanie sprawozdania finansowego i innych niezbędnych dokumentów tradycyjną pocztą, konieczne jest sporządzenie wniosku na druku KRSZ30 lub przy okazji zgłaszania zmian danych spółki do KRS. Jeżeli jednak składamy wniosek w formie elektronicznej, to przy zmianach danych niezbędne jest opatrzenie wniosków kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem ePUAP.
Jakie dokumenty przekazujemy do KRS?
Doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse pomaga swoim klientom w kompletowaniu wszystkich dokumentów, które spółki są zobowiązane do przekazania do KRS. Należą do nich: roczne sprawozdania finansowe, opinie biegłego rewidenta, odpis uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz podziale zysku oraz pokryciu straty, a także sprawozdania o działalności. Prowadzenie księgowości w Fintaxis Finanse obejmuje nie tylko usługi księgowe, ale również wsparcie spółek i pomoc w wywiązywaniu się z ich obowiązków podatkowych.
Jeżeli masz wątpliwości czy sprawozdanie Twojej firmy jest prawidłowe, zgłoś się do nas. Doradca podatkowy pomoże Tobie wywiązać się z obowiązku złożenia rozliczenia rocznego do KRS.