8 maja do Sejmu trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz usług. Zgodnie z jego treścią ma zostać skrócony okres zwrotu przez Urząd Skarbowy nadpłaconego podatku VAT, jak również mają zostać wprowadzone pewne modyfikacje związane z okolicznościami wykreślenia podatnika z rejestru VAT.
60 dni na zwrot podatku to już przeszłość?
Obecnie Urząd Skarbowy na zwrot nadpłaconego podatku ma 60 dni. Projekt przewiduje skrócenie tego czasu do 25 dni. Doradca podatkowy z Fintaxis Finanse podkreśla, że taka zmiana w dużym stopniu zmniejszyłaby ilość wniosków z prośbą o wcześniejszy zwrot podatku VAT.
To jednak nie wszystko, co zostało zawarte w projekcie. Obecnie istnieje przepis, który umożliwia wstrzymanie wypłaty nadpłaconego VAT-u na żądanie policji, prokuratury, CBA czy ABW na okres do 3 miesięcy. Zgodnie z nową ustawą miałby on ulec zmianie. Ponadto, możliwe byłoby wydłużenie terminu zwrotu podatku VAT do 60 dni w sytuacjach szczególnych, które dotyczą kontroli podatkowej, postępowania podatkowego oraz kontroli celno-skarbowej. Wprowadzenie takiej możliwości jednocześnie oznacza, co również zostało uwzględnione w projekcie, likwidację wcześniejszego zwrotu podatku. A zatem termin 25 dni byłby terminem, który przysługuje wszystkim podatnikom bez ewentualnej możliwości jego skrócenia.
Wykreślenie podatnika z rejestru VAT – korzystne zmiany?
Obecnie możliwe jest wykreślenie podatnika z rejestru VAT w sytuacji, kiedy dopuścił się on prowadzenia transakcji z podatnikami, którzy dokonywali nierzetelnych rozliczeń podatku w celu uzyskania korzyści materialnej. Zgodnie z projektem powinno być to możliwe tylko wówczas, kiedy podatnik posiadał wiedzę na temat dokonywanych oszustw. Biuro podatkowo-rachunkowe Fintaxis Finanse również podkreśla, iż samo przypuszczenie o dopuszczeniu się oszustwa podatkowego nie powinno być wystarczającym argumentem, który warunkowałby wykreślenie podatnika z rejestru VAT. Na tym jednak nie koniec zmian. Zanim dokonano by tej czynności, przeprowadzane by było odpowiednie postępowanie, które pozwoliło na zebranie dowodów potwierdzających oszustwo. Dopiero po nim wydana byłaby ostateczna decyzja.
W Sejmie obecnie znajduje się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, nie wydana została w związku z nim jeszcze żadna decyzja. W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących aktualnych terminów zwrotu podatku VAT, doradca podatkowy z Fintaxis Finanse udziela wszelkich wyjaśnień.