Pracownik bez zezwolenia na pracę. Warunki, jakie musi spełnić obywatel Ukrainy?

2017-09-04 19:55:12 Pracownik bez zezwolenia na pracę. Warunki, jakie musi spełnić obywatel Ukrainy?

W polskich firmach zatrudnianych jest coraz więcej obywateli z Ukrainy. W ostatnich miesiącach można było zaobserwować w Polsce bardzo wyraźny wzrost cudzoziemców zza naszej wschodniej granicy. W odróżnieniu od prawa w innych krajach Unii Europejskiej, u nas panują bardzo liberalne zasady, pozwalające na zatrudnienie obywateli Ukrainy bez zezwolenia na pracę.

Obywatele Ukrainy pracują w Polsce bez zezwolenia na pracę

Cudzoziemcy, chcąc podjąć pracę na terytorium Polski, muszą posiadać zezwolenie na pracę, tak przynajmniej wynika ze stosownej ustawy. Z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. dowiadujemy się jednak, iż w niektórych sytuacjach oraz w przypadku obywateli niektórych państw możliwe jest podjęcie przez nich pracy bez zezwolenia.

Jak wyjaśnia doradca podatkowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse chodzi o pracę w tzw. trybie uproszczonym. Pracodawca planujący zatrudnienie musi złożyć w powiatowym urzędzie pracy stosowne oświadczenie, które jest warunkiem dopuszczenia obywatela Ukrainy do pracy bez zezwolenia.

Nie tylko obywatele Ukrainy, ale na ograniczony okres

Aby móc wykonywać w Polsce pracę bez zezwolenia, jedynie na podstawie złożonego w urzędzie pracy oświadczenia, trzeba być obywatelem jednym z wymienionych krajów – Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Armenii lub Gruzji. Ponadto, możliwe jest to przez okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.

Składane oświadczenie musi zawierać informacje na temat zawodu, jaki będzie wykonywał cudzoziemiec, miejsca pracy, okresu, przez jaki będzie on zatrudniony, a także wynagrodzenie brutto. Konieczne jest również wyjaśnienie, o czym zawsze informują swoich klientów kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse, problemów z zaspokojeniem potrzeb kadrowych, opierając się o rynek lokalny, co wyjaśnia konieczność zatrudnienia obywatela innego kraju.

Czy tylko w oparciu o umowę o pracę?

Pracodawcy często zastanawiają się, czy muszą obywatelowi Ukrainy zagwarantować zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Otóż nie, możliwe jest zawarcie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Istnieje jednak jeden warunek – umowa musi mieć formę pisemną. W innym przypadku właściciel firmy powinien liczyć się z karą grzywny.

Oświadczenia rejestrować można w PUP bez wnoszenia żadnych dodatkowych opłat. Jest to procedura bezpłatna. Należy jeszcze pamiętać, że w przypadku zmiany pracodawcy konieczne jest złożenie ponownego oświadczenia.

Praca w Polsce bez zezwolenia na pracę, Zatrudnienie pracownika z Ukrainy, Obsługa zatrudnienia obcokrajowców Wrocław, obsługa zatrudnienia Ukraińców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, outsourcing zatrudnienia Ukraińców Wrocław, outsourcing obcokrajowców Wrocław, kadry i płace obcokrajowców Wrocław, zatrudnienie Ukraińców Wrocław, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu