
W polskich firmach zatrudnianych jest coraz więcej obywateli z Ukrainy. W ostatnich miesiącach można było zaobserwować w Polsce bardzo wyraźny wzrost cudzoziemców zza naszej wschodniej granicy. W odróżnieniu od prawa w innych krajach Unii Europejskiej, u nas panują bardzo liberalne zasady, pozwalające na zatrudnienie obywateli Ukrainy bez zezwolenia na pracę.
Obywatele Ukrainy pracują w Polsce bez zezwolenia na pracę
Cudzoziemcy, chcąc podjąć pracę na terytorium Polski, muszą posiadać zezwolenie na pracę, tak przynajmniej wynika ze stosownej ustawy. Z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 kwietnia 2015 r. dowiadujemy się jednak, iż w niektórych sytuacjach oraz w przypadku obywateli niektórych państw możliwe jest podjęcie przez nich pracy bez zezwolenia.
Jak wyjaśnia doradca podatkowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse chodzi o pracę w tzw. trybie uproszczonym. Pracodawca planujący zatrudnienie musi złożyć w powiatowym urzędzie pracy stosowne oświadczenie, które jest warunkiem dopuszczenia obywatela Ukrainy do pracy bez zezwolenia.
Nie tylko obywatele Ukrainy, ale na ograniczony okres
Aby móc wykonywać w Polsce pracę bez zezwolenia, jedynie na podstawie złożonego w urzędzie pracy oświadczenia, trzeba być obywatelem jednym z wymienionych krajów – Ukrainy, Rosji, Białorusi, Mołdawii, Armenii lub Gruzji. Ponadto, możliwe jest to przez okres 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Składane oświadczenie musi zawierać informacje na temat zawodu, jaki będzie wykonywał cudzoziemiec, miejsca pracy, okresu, przez jaki będzie on zatrudniony, a także wynagrodzenie brutto. Konieczne jest również wyjaśnienie, o czym zawsze informują swoich klientów kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse, problemów z zaspokojeniem potrzeb kadrowych, opierając się o rynek lokalny, co wyjaśnia konieczność zatrudnienia obywatela innego kraju.
Czy tylko w oparciu o umowę o pracę?
Pracodawcy często zastanawiają się, czy muszą obywatelowi Ukrainy zagwarantować zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę. Otóż nie, możliwe jest zawarcie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Istnieje jednak jeden warunek – umowa musi mieć formę pisemną. W innym przypadku właściciel firmy powinien liczyć się z karą grzywny.
Oświadczenia rejestrować można w PUP bez wnoszenia żadnych dodatkowych opłat. Jest to procedura bezpłatna. Należy jeszcze pamiętać, że w przypadku zmiany pracodawcy konieczne jest złożenie ponownego oświadczenia.