Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

2019-03-22 09:50:10 Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

PPK to nowy, regulowany ustawą z 4 października ubiegłego roku, program oszczędnościowy powstały na mocy współpracy rządu z Polskim Funduszem Rozwoju, organizacjami pracodawców oraz związkami zawodowymi. Jego uruchomienie ma związek z niekorzystnymi trendami demograficznymi w kraju, mającymi znaczący wpływ na system emerytalny. Szacuje się, że PPK wpłynie na rozwój rodzimej gospodarki i jednocześnie zabezpieczy przyszłość emerytur.

Zasady Pracowniczych Planów Kapitałowych

Program PPK automatycznie obejmuje wszystkich pracowników w wieku 18 – 54 lat, za których pracodawca regularnie odprowadza składki emerytalno-rentowe. Rozwiązanie to nie dotyczy osób samozatrudnionych, rolników oraz służb mundurowych. W PPK mogą uczestniczyć także osoby między 55. a 69. rokiem życia, jednakże tylko po wcześniejszym złożeniu oświadczenia woli. Przypuszcza się, że – ze względu na minimum formalności – do programu przystąp ponad 11 milionów osób.

W ramach PPK zarówno pracownik jak i pracodawca będą solidarnie wpłacali na specjalnie utworzone w tym celu konto dwie składki: obligatoryjną składkę podstawową (1,5 proc. od pensji brutto pracownika/0,5 proc.-2 proc. wynagrodzenia brutto) i dobrowolną składkę dodatkową (do 2,5 proc. od pensji brutto pracownika/ do 2 proc. wynagrodzenia). Aktywni uczestnicy programu mogą liczyć na dopłatę finansową z Funduszu Pracy. Zebrane pieniądze będą inwestowane przez określone ustawowo instytucje: Powszechne Towarzystwo Emerytalne, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Pracownicze Towarzystwa Emerytalne oraz Zakłady Ubezpieczeń.

Instytucja ubiegająca się o możliwość wdrożenia PPK winna:

– Posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie w obszarze zarządzania otwartymi funduszami inwestycyjnymi bądź emerytalnymi lub ubezpieczeń w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym;
– Posiadać kapitał/środki własne w wysokości 25 mln zł (z tego co najmniej 10 mln zł w środkach płynnych);
– Operować określoną ilością funduszy/subfunduszy zdefiniowanej daty.
W ustawie o PPK znalazł się zapis o wyłącznej własności środków uczestnika programu. Nadmienić należy jednak, że ten będzie mógł dysponować sowimi pieniędzmi dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Wyjątkami od tej reguły są:
– Poważna choroba uczestnika PPK, jego małżonka bądź dziecka – bezzwrotna wypłata nawet do 25 proc. środków zgromadzonych na koncie;
– Z przeznaczeniem na wkład osób – wypłata do 100 proc. środków zgromadzonych na koncie, z obowiązkiem zwrotu, tylko dla osób poniżej 45. roku życia, przy czym zwrot winien rozpocząć się nie później niż 5 lat od dnia wypłaty i trwać nie więcej niż 15 lat.

Dodatkowo, każdy członek PPK będzie mógł przetransferować zgromadzone środki do innego PPK, IKE bądź PPE lub całkowicie je wycofać. To ostatnie wiąże się jednak z utratą 30 proc. dotychczas wpłaconych składek przez pracodawcę (trafią do ZUS) oraz wszystkich dopłat rządowych, a także z koniecznością uiszczenia 19-procentowego podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Korzystanie ze zgromadzonych środków bez konieczności ponoszenia kosztów możliwe jest dopiero po 60. roku życia i tylko wtedy, gdy jednorazowo wypłacimy 25 proc., a resztę będziemy pobierać w co najmniej 120 miesięcznych ratach.

Biuro Rachunkowe Fintaxis Finanse

Pozostałe aktualności

2024-11-20 22:35:39 Zielone wsparcie dla firm w Wielkopolsce - Unijne programy

Unijna Pożyczka Eko-Energetyczna to szansa dla przedsiębiorstw na inwestycje w odnawialne źródła energii, modernizację energetyczną budynków czy ekologiczny transport. Atrakcyjne warunki finansowania – niskie oprocentowanie i długi okres spłaty – czynią ją doskonałą alternatywą dla dotacji.

Dowiedz się, jak skorzystać!

Czytaj więcej →
2024-11-15 22:16:22 Unijne eko pożyczki w Wielkopolsce – wsparcie dla inwestycji proekologicznych

Dowiedz się, jak skorzystać z unijnych eko pożyczek w Wielkopolsce i zrealizować inwestycje w OZE, modernizację energetyczną czy zakup energooszczędnego sprzętu. Poznaj warunki finansowania, przykłady zastosowań oraz sprawdź, jak eksperci Fintaxis mogą pomóc Ci skutecznie zdobyć środki na rozwój Twojej firmy. Eko pożyczka to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą działać ekologicznie i oszczędzać!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-11-15 21:49:24 Ruszył program pożyczek unijnych dla przedsiębiorców z regionu małopolskiego.

Pożyczki unijne dla małopolskich przedsiębiorców – dowiedz się, jak skorzystać z preferencyjnych pożyczek na rozwój, inwestycje i odnawialne źródła energii. Zyskaj wsparcie ekspertów Fintaxis, którzy od 11 lat pomagają firmom w skutecznym pozyskiwaniu finansowania.

Sprawdź szczegóły i postaw na rozwój swojej firmy już dziś!

Czytaj więcej →
2024-11-15 21:22:14 Jak sfinansować ekologiczne inwestycje w firmie?

Unijne pożyczki inwestycyjne na OZE i modernizację energetyczną to doskonałe rozwiązanie dla firm planujących ekologiczne inwestycje. Dzięki preferencyjnym warunkom  i długiemu okresowi spłaty do 120 miesięcy, przedsiębiorcy mogą sfinansować instalacje fotowoltaiczne, wymianę maszyn na energooszczędne czy termomodernizację budynków. To idealna alternatywa dla drogich kredytów bankowych i rygorystycznych dotacji.

Postaw na efektywność i ekologię – dowiedz się więcej!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu

Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera!

Sprawdź szczegóły