PPK to nowy, regulowany ustawą z 4 października ubiegłego roku, program oszczędnościowy powstały na mocy współpracy rządu z Polskim Funduszem Rozwoju, organizacjami pracodawców oraz związkami zawodowymi. Jego uruchomienie ma związek z niekorzystnymi trendami demograficznymi w kraju, mającymi znaczący wpływ na system emerytalny. Szacuje się, że PPK wpłynie na rozwój rodzimej gospodarki i jednocześnie zabezpieczy przyszłość emerytur.
Zasady Pracowniczych Planów Kapitałowych
Program PPK automatycznie obejmuje wszystkich pracowników w wieku 18 – 54 lat, za których pracodawca regularnie odprowadza składki emerytalno-rentowe. Rozwiązanie to nie dotyczy osób samozatrudnionych, rolników oraz służb mundurowych. W PPK mogą uczestniczyć także osoby między 55. a 69. rokiem życia, jednakże tylko po wcześniejszym złożeniu oświadczenia woli. Przypuszcza się, że – ze względu na minimum formalności – do programu przystąp ponad 11 milionów osób.
W ramach PPK zarówno pracownik jak i pracodawca będą solidarnie wpłacali na specjalnie utworzone w tym celu konto dwie składki: obligatoryjną składkę podstawową (1,5 proc. od pensji brutto pracownika/0,5 proc.-2 proc. wynagrodzenia brutto) i dobrowolną składkę dodatkową (do 2,5 proc. od pensji brutto pracownika/ do 2 proc. wynagrodzenia). Aktywni uczestnicy programu mogą liczyć na dopłatę finansową z Funduszu Pracy. Zebrane pieniądze będą inwestowane przez określone ustawowo instytucje: Powszechne Towarzystwo Emerytalne, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Pracownicze Towarzystwa Emerytalne oraz Zakłady Ubezpieczeń.
Instytucja ubiegająca się o możliwość wdrożenia PPK winna:
– Posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie w obszarze zarządzania otwartymi funduszami inwestycyjnymi bądź emerytalnymi lub ubezpieczeń w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym;
– Posiadać kapitał/środki własne w wysokości 25 mln zł (z tego co najmniej 10 mln zł w środkach płynnych);
– Operować określoną ilością funduszy/subfunduszy zdefiniowanej daty.
W ustawie o PPK znalazł się zapis o wyłącznej własności środków uczestnika programu. Nadmienić należy jednak, że ten będzie mógł dysponować sowimi pieniędzmi dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Wyjątkami od tej reguły są:
– Poważna choroba uczestnika PPK, jego małżonka bądź dziecka – bezzwrotna wypłata nawet do 25 proc. środków zgromadzonych na koncie;
– Z przeznaczeniem na wkład osób – wypłata do 100 proc. środków zgromadzonych na koncie, z obowiązkiem zwrotu, tylko dla osób poniżej 45. roku życia, przy czym zwrot winien rozpocząć się nie później niż 5 lat od dnia wypłaty i trwać nie więcej niż 15 lat.
Dodatkowo, każdy członek PPK będzie mógł przetransferować zgromadzone środki do innego PPK, IKE bądź PPE lub całkowicie je wycofać. To ostatnie wiąże się jednak z utratą 30 proc. dotychczas wpłaconych składek przez pracodawcę (trafią do ZUS) oraz wszystkich dopłat rządowych, a także z koniecznością uiszczenia 19-procentowego podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Korzystanie ze zgromadzonych środków bez konieczności ponoszenia kosztów możliwe jest dopiero po 60. roku życia i tylko wtedy, gdy jednorazowo wypłacimy 25 proc., a resztę będziemy pobierać w co najmniej 120 miesięcznych ratach.