Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

2019-03-22 09:50:10 Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

PPK to nowy, regulowany ustawą z 4 października ubiegłego roku, program oszczędnościowy powstały na mocy współpracy rządu z Polskim Funduszem Rozwoju, organizacjami pracodawców oraz związkami zawodowymi. Jego uruchomienie ma związek z niekorzystnymi trendami demograficznymi w kraju, mającymi znaczący wpływ na system emerytalny. Szacuje się, że PPK wpłynie na rozwój rodzimej gospodarki i jednocześnie zabezpieczy przyszłość emerytur.

Zasady Pracowniczych Planów Kapitałowych

Program PPK automatycznie obejmuje wszystkich pracowników w wieku 18 – 54 lat, za których pracodawca regularnie odprowadza składki emerytalno-rentowe. Rozwiązanie to nie dotyczy osób samozatrudnionych, rolników oraz służb mundurowych. W PPK mogą uczestniczyć także osoby między 55. a 69. rokiem życia, jednakże tylko po wcześniejszym złożeniu oświadczenia woli. Przypuszcza się, że – ze względu na minimum formalności – do programu przystąp ponad 11 milionów osób.

W ramach PPK zarówno pracownik jak i pracodawca będą solidarnie wpłacali na specjalnie utworzone w tym celu konto dwie składki: obligatoryjną składkę podstawową (1,5 proc. od pensji brutto pracownika/0,5 proc.-2 proc. wynagrodzenia brutto) i dobrowolną składkę dodatkową (do 2,5 proc. od pensji brutto pracownika/ do 2 proc. wynagrodzenia). Aktywni uczestnicy programu mogą liczyć na dopłatę finansową z Funduszu Pracy. Zebrane pieniądze będą inwestowane przez określone ustawowo instytucje: Powszechne Towarzystwo Emerytalne, Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, Pracownicze Towarzystwa Emerytalne oraz Zakłady Ubezpieczeń.

Instytucja ubiegająca się o możliwość wdrożenia PPK winna:

– Posiadać co najmniej 3-letnie doświadczenie w obszarze zarządzania otwartymi funduszami inwestycyjnymi bądź emerytalnymi lub ubezpieczeń w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym;
– Posiadać kapitał/środki własne w wysokości 25 mln zł (z tego co najmniej 10 mln zł w środkach płynnych);
– Operować określoną ilością funduszy/subfunduszy zdefiniowanej daty.
W ustawie o PPK znalazł się zapis o wyłącznej własności środków uczestnika programu. Nadmienić należy jednak, że ten będzie mógł dysponować sowimi pieniędzmi dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Wyjątkami od tej reguły są:
– Poważna choroba uczestnika PPK, jego małżonka bądź dziecka – bezzwrotna wypłata nawet do 25 proc. środków zgromadzonych na koncie;
– Z przeznaczeniem na wkład osób – wypłata do 100 proc. środków zgromadzonych na koncie, z obowiązkiem zwrotu, tylko dla osób poniżej 45. roku życia, przy czym zwrot winien rozpocząć się nie później niż 5 lat od dnia wypłaty i trwać nie więcej niż 15 lat.

Dodatkowo, każdy członek PPK będzie mógł przetransferować zgromadzone środki do innego PPK, IKE bądź PPE lub całkowicie je wycofać. To ostatnie wiąże się jednak z utratą 30 proc. dotychczas wpłaconych składek przez pracodawcę (trafią do ZUS) oraz wszystkich dopłat rządowych, a także z koniecznością uiszczenia 19-procentowego podatku dochodowego od zysków kapitałowych. Korzystanie ze zgromadzonych środków bez konieczności ponoszenia kosztów możliwe jest dopiero po 60. roku życia i tylko wtedy, gdy jednorazowo wypłacimy 25 proc., a resztę będziemy pobierać w co najmniej 120 miesięcznych ratach.

Biuro Rachunkowe Fintaxis Finanse

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights