Czy możliwe jest podjęcie pracy, przebywając na urlopie wychowawczym? Okazuje się, że taki urlop nie wyklucza możliwości wykonywania pracy, jednak trzeba spełniać określone warunki. Osoby, które chcą połączyć wychowanie dzieci z pracą, mają do tego prawo, dlatego warto wiedzieć, kiedy oraz w jakich okolicznościach nam ono przysługuje.
Z urlopu wychowawczego mogą skorzystać jedynie te osoby, które mają przynajmniej 6-miesięczny staż pracy, co więcej, mają do tego prawo zarówno kobiety, jak również mężczyźni, chociaż to najczęściej matki podejmują decyzję o urlopie. Specjalista ds. kadr i płac z biura rachunkowego Fintaxis Finanse podkreśla jednak, że minimum 1 miesiąc z przysługujących 36 miesięcy urlopu wychowawczego musi wykorzystać drugi z rodziców.
Prawo do podjęcia pracy na urlopie wychowawczym
Każdy pracownik przebywający na urlopie wychowawczym może skorzystać z prawa do podjęcia pracy zarobkowej i swojego dotychczasowego pracodawcy, jak też pracodawcy innego. Ponadto, nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzył on swoją działalność gospodarczą lub podjął naukę.
Aby możliwe było podjęcie pracy przez osobę przebywającą na urlopie wychowawczym, konieczne jest złożenie przez niego odpowiednich wniosków – o powrót z urlopu wychowawczego i o pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy. Ten drugi składamy, co najmniej na 3 tygodnie przed planowanym rozpoczęciem pracy na niepełny etat. Co ważne, podejmując w takich okolicznościach pracę, jest on chroniony przed zwolnieniem do dnia powrotu do wymiaru czasu pracy przed urlopem, nie dłużej niż 12 miesięcy.
Zmiany od 2016 roku
W tym roku dodatkowy urlop wychowawczy został zastąpiony urlopem rodzicielskim. Kadrowa z naszego biura rachunkowego tym razem zwraca uwagę na inną kwestię. Otóż, podjęcie pracy w tym okresie jest możliwe tylko u dotychczasowego pracodawcy również w niepełnym wymiarze godzin. W tym celu także należy złożyć odpowiedni wniosek nie później niż na 14 dni przed planowanym powrotem do pracy. W przypadku, kiedy ten termin zostanie przekroczony, pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku. Jednak istnieje możliwość ponownego złożenia wniosku, tym razem jednak pamiętając o zachowaniu 14-dniowego terminu.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, dotyczących pracy podczas urlopu wychowawczego specjaliści z działu kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse służą pomocą, odpowiadając na wszelkie pytania u doradzając wybór najlepszego rozwiązania.