Poprawa liczenia zdolności kredytowej przy hipotece!

2023-02-15 13:00:25 Poprawa liczenia zdolności kredytowej przy hipotece!

Poprawa liczenia zdolności kredytowej ma wpłynąć na lepszą zdolność kredytową Polaków! Rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) ogłosił, że banki mają stosować niższy niż do tej pory bufor stopy procentowej na poziomie minimalnym 2,5%  przy ocenie zdolności kredytowej dla kredytów z czasowo stałym oprocentowaniem. Natomiast dla kredytów ze stopą zmienną bufor musi być wyższy, ale to jakiej wysokości będzie, ma zależeć od decyzji zarządów banków.

Dzięki takiej zmianie banki mają zacząć udzielać więcej kredytów hipotecznych, zdolność kredytowa Polaków będzie wyższa nawet o 25%.

 

Duży spadek sprzedaży kredytów hipotecznych w 2022 roku.

Miniony rok 2022 w kredytach płynące z raportu nie są optymistyczne dla banków ani potencjalnych kredytobiorców. To dlatego, że liczba udzielonych kredytów hipotecznych w 2022 roku spadła o ponad 50%.

Według prognoz w 2023 roku wartość akcji kredytowej w kredytach mieszkaniowych można szacować na poziomie wyższym, jednak  wciąż o 38% niższym niż w 2022 r. i o prawie 70% mniejszym niż w rekordowym dla rynku kredytów hipotecznych roku 2021.

Początek roku 2023 już okazał się bardzo słaby, bo w styczniu br. spadła liczba wnioskujący. o ponad 56% w porównaniu do roku ubiegłego. KNF podjęła już pierwsze działania naprawcze i wydała decyzję, która powinna pomóc bankom zwiększyć sprzedaż kredytów, a Polakom ułatwić ich uzyskiwanie.

Prawdopodobieństwo znaczącego wzrostu stóp procentowych jest obecnie niższe niż przed rokiem, więc banki mogą złagodzić nieco swoją politykę kredytową, co jest bardzo dobrą wiadomością dla przyszłych kredytobiorców.

Zmiana bufora liczenia zdolności  – Terminy oraz banki. 

Według informacji Santander Bank od 20.02.2023 znosi bufor (dla oprocentowania stałego i zmiennego), na początek 2% a potem dodatkowo jeszcze 0,5% (ta druga obniżka uzależniona będzie od oprocentowania).

Bank PKO BP zapowiedział zmiany po 20 lutego br. dla oprocentowania stałego i zmiennego.

Kolejnym bankiem będzie Alior Bank, który również wprowadza obniżki buforu przy liczeniu zdolności kredytowej.

 

Czekamy na informację od pozostałych banków. Będziemy Państwa informować na bieżąco!

Jeżeli jesteś zainteresowany skontaktuj się z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Nasi doradcy omówią Ci wszystkie szczegóły kredytu, pomogą w kompletacji dokumentów, zajmą się wnioskami.

Zadzwoń!  ☎️ +22 16 47 816  

KONTAKT >>>

 

Pozostałe aktualności

2024-05-01 09:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój HoReCa i turystyki do 1 MLN zł - Oproc. od 1%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-26 07:52:08 Pożyczki Unijne - rok 2024!

Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu w różnych regionach Polski! Od Pożyczek Obrotowych z konkurencyjnym oprocentowaniem w Dolnośląskim i Śląskim, po wsparcie inwestycyjne w Mazowieckim i Łódzkim. Znajdź idealną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zainwestuj w swój sukces już dziś!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-22 10:33:06 Inwestycje w grunty na Mazurach!

Z przyjemnością informujemy o najnowszej inwestycji, która zachwyci każdego miłośnika spokoju i piękna natury. Działki w Atrakcyjnej Cenie | Piękne Położenie | Dogodna Komunikacja.

Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą inwestycyjną na malowniczym Pojezierzu Mazurskim!

Od 1 maja do 5 maja 2024 roku dni otwarte oraz dni prezentacji działek!

Sprawdź szczegóły!

 

Czytaj więcej →
2024-04-17 09:41:40 Rusza nowy program: Kredyt Hipoteczny #NASTART!

To już oficjalne: Rusza nowy rządowy program Kredyt #NASTART! Program przewiduje dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości dla gospodarstw domowych w tym singli. Startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights