Nieotrzymanie kredytu, a zwrot wpłaconego zadatku.

2023-05-25 11:50:28 Nieotrzymanie kredytu, a zwrot wpłaconego zadatku.

Nieotrzymanie kredytu, a zwrot Zadatku.  Zadatek stanowi jedną z najczęstszych klauzul dodatkowych wprowadzanych do przedwstępnych umów sprzedaży nieruchomości. Pełni on rolę odszkodowawczą mając pokryć, chociaż częściowo szkody związane z niedojściem umowy końcowej do skutku. Zatem, czy jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy końcowej przez nieotrzymanie kredytu, zadatek powinien zostać zwrócony?

Nieotrzymanie kredytu, a zwrot zadatku. Czy zawsze sprzedający ma obowiązek zwrócić zaliczkę? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od dwóch bardzo istotnych elementów. Pierwszy stanowią zapisy w klauzuli umownej dokonane w umowie przedwstępnej, którą obydwie strony zaakceptowały oraz podpisały. Drugi istotny aspekt to przyczyna, przez które kredyt nie został udzielony potencjalnemu kupcowi nieruchomości.

Jak wygląda zwrot zadatku w sytuacji nieotrzymania kredytu w praktyce?

Często spotykanym rozwiązaniem jest modyfikacja umowy, w której sprzedający zobowiązuje się, że w przypadku nieotrzymania kredytu na zakup nieruchomości przez kupującego, zadatek zostanie zwrócony na konto wskazane przez kupującego. Sprzedający najczęściej domagają się zaznaczenia, iż zwrot zadatku nastąpi tylko, jeżeli nieotrzymanie kredytu nie wynika z zaniedbań kupującego. (W przypadku braku takiego doprecyzowania i przyjęciu w umowie ww. rozwiązania, zadatek podlegałby zwrotowi w każdym przypadku, gdy kupujący kredytu nie otrzyma, bez znaczenia od stopnia jego winy w tym zakresie.)

W sytuacji, w której niewykonanie umowy (niedotrzymanie kredytu) nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony, zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. Kupujący może opierać się, wtedy na przepis art. 394 §3 k.c.

Ostatnia sytuacja to, gdy kupujący zatrzymuje zadatek. Może się tak wydarzyć, jeżeli kupujący nie podjąłby jakiekolwiek działania zmierzające do ustalenia swojej zdolności kredytowej pod kątem zakupu nieruchomości. Na przykład fakt, iż kupujący nie uzyskał z banku promesy udzielenia kredytu, może zostać ocenione jako niedbalstwo ze strony kupującego, a w konsekwencji to kupujący będzie ponosił odpowiedzialność za nie zawarcie umowy przyrzeczonej. W takiej sytuacji, sprzedający może zadatek zatrzymać.

Podsumowanie sytuacji nieotrzymania kredytu:

Nieotrzymanie kredytu – warto podkreślić, że regulacja zadatku i jego skutków zawarta w Kodeksie Cywilnym ma charakter dyspozytywny, oznacza to, że znajduje zastosowanie wtedy, gdy strony w umowie nie postanowią inaczej. W przypadku gdy, nabycie danej nieruchomości będzie uzależnione od pozyskania środków finansowych z banku, to w interesie kupującego będzie dobrym rozwiązaniem zastrzec w umowie klauzulę, że w przypadku nieuzyskania przez kupującego kredytu na zakup nieruchomości, prawo do zatrzymania przez sprzedającego jest niemożliwe i sprzedający będzie zobowiązany do zwrotu zadatku.

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym dla osób indywidualnych kliknij tutaj! 

Jeśli jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym dla firm kliknij tutaj! 

 

Masz pytania związane z kredytem hipotecznym? Porozmawiaj z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Doradcy z naszego biura udzielą Ci wszelkich informacji dotyczących warunków finansowania.

Zadzwoń!  ☎️ +22 16 47 816

KONTAKT >>>

Pozostałe aktualności

2024-05-01 09:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój HoReCa i turystyki do 1 MLN zł - Oproc. od 1%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-26 07:52:08 Pożyczki Unijne - rok 2024!

Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu w różnych regionach Polski! Od Pożyczek Obrotowych z konkurencyjnym oprocentowaniem w Dolnośląskim i Śląskim, po wsparcie inwestycyjne w Mazowieckim i Łódzkim. Znajdź idealną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zainwestuj w swój sukces już dziś!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-22 10:33:06 Inwestycje w grunty na Mazurach!

Z przyjemnością informujemy o najnowszej inwestycji, która zachwyci każdego miłośnika spokoju i piękna natury. Działki w Atrakcyjnej Cenie | Piękne Położenie | Dogodna Komunikacja.

Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą inwestycyjną na malowniczym Pojezierzu Mazurskim!

Od 1 maja do 5 maja 2024 roku dni otwarte oraz dni prezentacji działek!

Sprawdź szczegóły!

 

Czytaj więcej →
2024-04-17 09:41:40 Rusza nowy program: Kredyt Hipoteczny #NASTART!

To już oficjalne: Rusza nowy rządowy program Kredyt #NASTART! Program przewiduje dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości dla gospodarstw domowych w tym singli. Startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights