Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie są limity cenowe?

2022-06-02 07:28:45 Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie są limity cenowe?

W ramach rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” od 27 maja można wnioskować o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Ponadto, przewidywane są dopłaty na drugie i każde kolejne urodzone dziecko. Z kredytu jednak mogą skorzystać nie wszyscy. Powodem są limity cenowe. Jak więc wyglądają aktualne limity i w jakich miejscowościach szansa na uzyskanie finansowania jest większa?

Kto może wnioskować o kredyt?

Mieszkanie bez wkładu własnego to program, który ma na celu skrócenie drogi do własnego “M” o lata. Umożliwia on uzyskanie kredytu hipotecznego nawet przez osoby, nieposiadające wystarczających środków na wkład własny.

Kto może wnioskować o przyznanie kredytu w ramach MBWW? A więc oferta jest skierowana do osób, które nie mają własnej powierzchni mieszkaniowej, w tym zarówno do rodzin oraz osób w związku nieformalnym, mających wspólne dziecko, jak też do singli.

Rodziny, wychowujące dwoje i więcej dzieci mogą skorzystać z programu, nawet jeśli posiadają już własne mieszkanie, w tym przypadku obowiązują jednak limity metrażowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

MBWW: limity cenowe będą podniesione?

Jeśli lista osób, które mogą wnioskować o kredyt, jest dość obszerna, to od strony kwalifikujących się do programu mieszkań sytuacja wygląda nieco mniej optymistycznie.

Problem polega na tym, że limity cenowe są określane na podstawie informacji o kosztach budowy metra kwadratowego w każdej konkretnej miejscowości. Cena, płacona za mieszkanie w rzeczywistości, jednak, w większości przypadków jest większa.

Kilka dni przed wejściem w życie nowych przepisów, zapowiedziano kilka ważnych zmian w programie, wśród których, między innymi,  podniesienie wskaźnika cen mieszkań, na które można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Nowe limity, tak naprawdę, nie tyle ułatwią dostęp do nieruchomości, ile urealnią wskaźnik cen mieszkań, które będą się kwalifikowały do programu.

 

Szanse na uzyskanie kredytu zależą od miejscowości?

Procent inwestycji mieszkaniowych, na które można uzyskać kredyt w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” zależy przede wszystkim od miejscowości oraz od tego, jakie mieszkanie nas interesuje: nowe czy z rynku wtórnego.

Różnice te mogą być ogromne. Na przykład, w Krakowie oraz Warszawie tylko 4% ofert mieszkań używanych spełnia warunki programu, w przypadku Bydgoszczy wskaźnik ten wynosi już 41%. Jak wygląda sytuacja w innych miastach? Sprawdź w tabelach poniżej.

Limity cen na rynku pierwotnym:

 

 

 

 

Limity cen na rynku wtórnym:

 

Ile potencjalnych ofert mieszkaniowych spełnia warunki programu po podwyższeniu limitów?

 

 

Autor: HRE Investments

Szacunki HRE Investments na podstawie danych z urzędów Marszałkowskich oraz portali ogłoszeniowych (otodom.pl, dom.gratka.pl, morizon.pl). Mnożnik dla mieszkań nowych 1,3, a dla mieszkań używanych 1,2.

 

Porozmawiaj o szczegółach z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

 

 

Pozostałe aktualności

2024-05-01 09:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój HoReCa i turystyki do 1 MLN zł - Oproc. od 1%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-26 07:52:08 Pożyczki Unijne - rok 2024!

Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu w różnych regionach Polski! Od Pożyczek Obrotowych z konkurencyjnym oprocentowaniem w Dolnośląskim i Śląskim, po wsparcie inwestycyjne w Mazowieckim i Łódzkim. Znajdź idealną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zainwestuj w swój sukces już dziś!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-22 10:33:06 Inwestycje w grunty na Mazurach!

Z przyjemnością informujemy o najnowszej inwestycji, która zachwyci każdego miłośnika spokoju i piękna natury. Działki w Atrakcyjnej Cenie | Piękne Położenie | Dogodna Komunikacja.

Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą inwestycyjną na malowniczym Pojezierzu Mazurskim!

Od 1 maja do 5 maja 2024 roku dni otwarte oraz dni prezentacji działek!

Sprawdź szczegóły!

 

Czytaj więcej →
2024-04-17 09:41:40 Rusza nowy program: Kredyt Hipoteczny #NASTART!

To już oficjalne: Rusza nowy rządowy program Kredyt #NASTART! Program przewiduje dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości dla gospodarstw domowych w tym singli. Startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights