Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie są limity cenowe?

2022-06-02 07:28:45 Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie są limity cenowe?

W ramach rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” od 27 maja można wnioskować o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Ponadto, przewidywane są dopłaty na drugie i każde kolejne urodzone dziecko. Z kredytu jednak mogą skorzystać nie wszyscy. Powodem są limity cenowe. Jak więc wyglądają aktualne limity i w jakich miejscowościach szansa na uzyskanie finansowania jest większa?

Kto może wnioskować o kredyt?

Mieszkanie bez wkładu własnego to program, który ma na celu skrócenie drogi do własnego “M” o lata. Umożliwia on uzyskanie kredytu hipotecznego nawet przez osoby, nieposiadające wystarczających środków na wkład własny.

Kto może wnioskować o przyznanie kredytu w ramach MBWW? A więc oferta jest skierowana do osób, które nie mają własnej powierzchni mieszkaniowej, w tym zarówno do rodzin oraz osób w związku nieformalnym, mających wspólne dziecko, jak też do singli.

Rodziny, wychowujące dwoje i więcej dzieci mogą skorzystać z programu, nawet jeśli posiadają już własne mieszkanie, w tym przypadku obowiązują jednak limity metrażowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

MBWW: limity cenowe będą podniesione?

Jeśli lista osób, które mogą wnioskować o kredyt, jest dość obszerna, to od strony kwalifikujących się do programu mieszkań sytuacja wygląda nieco mniej optymistycznie.

Problem polega na tym, że limity cenowe są określane na podstawie informacji o kosztach budowy metra kwadratowego w każdej konkretnej miejscowości. Cena, płacona za mieszkanie w rzeczywistości, jednak, w większości przypadków jest większa.

Kilka dni przed wejściem w życie nowych przepisów, zapowiedziano kilka ważnych zmian w programie, wśród których, między innymi,  podniesienie wskaźnika cen mieszkań, na które można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Nowe limity, tak naprawdę, nie tyle ułatwią dostęp do nieruchomości, ile urealnią wskaźnik cen mieszkań, które będą się kwalifikowały do programu.

 

Szanse na uzyskanie kredytu zależą od miejscowości?

Procent inwestycji mieszkaniowych, na które można uzyskać kredyt w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” zależy przede wszystkim od miejscowości oraz od tego, jakie mieszkanie nas interesuje: nowe czy z rynku wtórnego.

Różnice te mogą być ogromne. Na przykład, w Krakowie oraz Warszawie tylko 4% ofert mieszkań używanych spełnia warunki programu, w przypadku Bydgoszczy wskaźnik ten wynosi już 41%. Jak wygląda sytuacja w innych miastach? Sprawdź w tabelach poniżej.

Limity cen na rynku pierwotnym:

 

 

 

 

Limity cen na rynku wtórnym:

 

Ile potencjalnych ofert mieszkaniowych spełnia warunki programu po podwyższeniu limitów?

 

 

Autor: HRE Investments

Szacunki HRE Investments na podstawie danych z urzędów Marszałkowskich oraz portali ogłoszeniowych (otodom.pl, dom.gratka.pl, morizon.pl). Mnożnik dla mieszkań nowych 1,3, a dla mieszkań używanych 1,2.

 

Porozmawiaj o szczegółach z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

 

 

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu