Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie są limity cenowe?

2022-06-02 07:28:45 Mieszkanie bez wkładu własnego - jakie są limity cenowe?

W ramach rządowego programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” od 27 maja można wnioskować o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Ponadto, przewidywane są dopłaty na drugie i każde kolejne urodzone dziecko. Z kredytu jednak mogą skorzystać nie wszyscy. Powodem są limity cenowe. Jak więc wyglądają aktualne limity i w jakich miejscowościach szansa na uzyskanie finansowania jest większa?

Kto może wnioskować o kredyt?

Mieszkanie bez wkładu własnego to program, który ma na celu skrócenie drogi do własnego “M” o lata. Umożliwia on uzyskanie kredytu hipotecznego nawet przez osoby, nieposiadające wystarczających środków na wkład własny.

Kto może wnioskować o przyznanie kredytu w ramach MBWW? A więc oferta jest skierowana do osób, które nie mają własnej powierzchni mieszkaniowej, w tym zarówno do rodzin oraz osób w związku nieformalnym, mających wspólne dziecko, jak też do singli.

Rodziny, wychowujące dwoje i więcej dzieci mogą skorzystać z programu, nawet jeśli posiadają już własne mieszkanie, w tym przypadku obowiązują jednak limity metrażowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

MBWW: limity cenowe będą podniesione?

Jeśli lista osób, które mogą wnioskować o kredyt, jest dość obszerna, to od strony kwalifikujących się do programu mieszkań sytuacja wygląda nieco mniej optymistycznie.

Problem polega na tym, że limity cenowe są określane na podstawie informacji o kosztach budowy metra kwadratowego w każdej konkretnej miejscowości. Cena, płacona za mieszkanie w rzeczywistości, jednak, w większości przypadków jest większa.

Kilka dni przed wejściem w życie nowych przepisów, zapowiedziano kilka ważnych zmian w programie, wśród których, między innymi,  podniesienie wskaźnika cen mieszkań, na które można uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. Nowe limity, tak naprawdę, nie tyle ułatwią dostęp do nieruchomości, ile urealnią wskaźnik cen mieszkań, które będą się kwalifikowały do programu.

 

Szanse na uzyskanie kredytu zależą od miejscowości?

Procent inwestycji mieszkaniowych, na które można uzyskać kredyt w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” zależy przede wszystkim od miejscowości oraz od tego, jakie mieszkanie nas interesuje: nowe czy z rynku wtórnego.

Różnice te mogą być ogromne. Na przykład, w Krakowie oraz Warszawie tylko 4% ofert mieszkań używanych spełnia warunki programu, w przypadku Bydgoszczy wskaźnik ten wynosi już 41%. Jak wygląda sytuacja w innych miastach? Sprawdź w tabelach poniżej.

Limity cen na rynku pierwotnym:

 

 

 

 

Limity cen na rynku wtórnym:

 

Ile potencjalnych ofert mieszkaniowych spełnia warunki programu po podwyższeniu limitów?

 

 

Autor: HRE Investments

Szacunki HRE Investments na podstawie danych z urzędów Marszałkowskich oraz portali ogłoszeniowych (otodom.pl, dom.gratka.pl, morizon.pl). Mnożnik dla mieszkań nowych 1,3, a dla mieszkań używanych 1,2.

 

Porozmawiaj o szczegółach z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

 

 

Pozostałe aktualności

2024-04-04 14:41:43 Rusza Nabór wniosków: Dotacja HoReCa nabór od 6 maja 2024 r.!

Wsparcie dla MŚP z sektora HoReCa z dofinansowanie 90% do wartości inwestycji. Dotacje do 540 tys. zł są dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Aplikować mogą przedsiębiorstwa, które doświadczyły spadku przychodów z powodu pandemii oraz planują rozszerzenie lub zmianę profilu działalności.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-03 14:28:42 Odkryj elastyczne finansowanie bieżące i inwestycyjne dla branży Horeca.

Pożyczka dla Sektora Horeca to nie tylko finansowanie i inwestycje, ale także wsparcie w zdobywaniu dodatkowych dotacji. Dzięki nam, przedsiębiorstwa mogą rozwijać się, zwiększać konkurencyjność i doskonalić usługi, niezakłócając swojej stabilności finansowej.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-03-21 09:49:05 Jak Optymalnie Zamknąć Rok Podatkowy 2023? Ekspertyzy i Wskazówki - PIT i CIT

W świecie biznesu, koniec roku podatkowego staje się kluczowym momentem, wymagającym od przedsiębiorców strategicznego podejścia. Wielu właścicieli firm, stając przed perspektywą zamknięcia roku z deficytem, nie zdaje sobie sprawy z dalekosiężnych konsekwencji takiej decyzji.

Sprawdź jak nie zamykać roku podatkowego!

Czytaj więcej →
2024-03-13 09:35:57 Wakacje kredytowe przedłużone na 2024 rok: Zmiany w programie i kryteriach.

Zwiększone wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców to dobra nowina dla osób borykających się z trudnościami w spłacie kredytów hipotecznych. Podniesienie wartości maksymalnego wsparcia, wydłużenie okresu pomocy i elastyczniejsze warunki spłaty to kroki w kierunku większej stabilności finansowej. Oto szansa na oddech dla tych, którym potrzebna jest pomoc w trudnych chwilach.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights