Kredyt bez wkładu własnego - nowy program dla młodych i nie tylko

2022-05-26 07:44:15 Kredyt bez wkładu własnego - nowy program dla młodych i nie tylko

Od 26 maja  w życie wchodzi ustawa, zakładająca możliwość udzielania przez banki kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Od 10 do 20% kwoty, płaconej za mieszkanie będzie gwarantował BGK, i ta właśnie gwarancja ma zastąpić wkład własny nabywcy. Program zakłada również możliwość uzyskania dopłaty od 20 do 140 tys. zł w przypadku narodzin kolejnych dzieci. Kto może wnioskować o taki kredyt? W tym artykule postaraliśmy się odpowiedzieć na najbardziej popularne pytania.

Mieszkanie bez wkładu własnego – kto może skorzystać z programu?

Program “Mieszkanie bez wkładu własnego” (MBWW) ma na celu zwiększenie dostępności zakupu nieruchomości. Dzięki niemu nawet osoby niemające oszczędności, pokrywających wkład własny, zmogą starać się o kredyt, który pokryje koszty całej inwestycji.

Aby uzyskać taki kredyt, wnioskodawca musi  spełniać kilka warunków. Pierwszy i jeden z najważniejszych – nikt z gospodarstwa domowego nie posiada mieszkania lub domu. Pod uwagę brany jest stan faktyczny, ale weryfikuje się również okres 5 lat wstecz. Jeśli wnioskodawca lub ktoś z jego gospodarstwa domowego był do niedawna właścicielem mieszkania, ale zostało ono sprzedane – wymóg jest spełniony, można starać się o kredyt bez wkładu własnego. Jednak gdy mieszkanie to było przekazane w darowiźnie – wnioskodawca nie kwalifikuje się do programu. Wyjątek stanowią rodziny, posiadające co najmniej dwójkę dzieci.

Kto może wnioskować o tego typu kredyt?

  • Singel, osoba prowadząca gospodarstwo domowe samodzielnie i niemająca własnego mieszkania;
  • Małżeństwo, nieposiadające własnego mieszkania;
  • Para, będąca w związku nieformalnym, mająca przynajmniej jedno wspólne dziecko, jeśli nikt z nich nie posiada własnego mieszkania;
  • Rodzina (w tym małżeństwo lub związek nieformalny) z dwójką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 50 m².
  • Rodzina z trójką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 75 m².
  • Rodzina z czwórką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 90 m².
  • Rodzina 2+5, mająca tylko jedną nieruchomość mieszkalna, niezależnie od jej powierzchni.

Z programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” może skorzystać również obcokrajowiec, rodzina obcokrajowców lub rodzina, w której tylko jedna osoba ma obywatelstwo polskie, o ile spełnione zostaną warunki, określone w ustawie.

Drugi bardzo ważny i dość oczywisty warunek – wnioskodawca lub wnioskodawcy muszą wykazać się zdolnością kredytową oraz mieć pieniądze na przeprowadzenie transakcji.

Korzyści MBWW – dlaczego warto?

  1. Brak wkładu własnego. Kwota kredytu pokrywa cenę zakupu mieszkania w całości, może też pokrywać koszty jego wykończenia- nie musisz więc posiadać wkładu własnego, jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Świetna możliwość dla osób młodych, niemających jeszcze dużych zaoszczędzeń.
  2. Dopłata. Program zakłada, że część należności za kredyt może być spłacona z dopłaty, której wysokość zależy od liczby dzieci. Jeśli więc w trakcie spłaty kredytu, uzyskanego w ramach programu MBWW urodzi się drugie dziecko, dopłata będzie wynosiła 20 tys. zł, w przypadku urodzenia trzeciego i kolejnych dzieci – 60 tys. zł na każde z dzieci, a więc suma opłat przy trzecim dziecku wynosiłaby 80 tys. zł, przy czwartym – 140 tys. zł. Kwoty te trafiają do banku jako nadpłata należności kredytowej.

Możliwość skorzystania ze wspomnianych dopłat jednak dostępna jest tylko dla rodzin, prowadzących gospodarstwo domowe na terytorium RP i nieposiadających innych nieruchomości mieszkalnych, oprócz nabytej w ramach tego kredytu.

Kredyt w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” może być udzielony nie tylko na zakup mieszkania. Można nim również sfinansować  zakupu domu, budowy domu lub też zakupu działki i budowę na niej domu oraz pokryć koszty wykończenia mieszkania lub domu.

Porozmawiaj z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

Pozostałe aktualności

2024-04-26 07:52:08 Pożyczki Unijne - rok 2024!

Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu w różnych regionach Polski! Od Pożyczek Obrotowych z konkurencyjnym oprocentowaniem w Dolnośląskim i Śląskim, po wsparcie inwestycyjne w Mazowieckim i Łódzkim. Znajdź idealną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zainwestuj w swój sukces już dziś!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-22 10:33:06 Inwestycje w grunty na Mazurach!

Z przyjemnością informujemy o najnowszej inwestycji, która zachwyci każdego miłośnika spokoju i piękna natury. Działki w Atrakcyjnej Cenie | Piękne Położenie | Dogodna Komunikacja.

Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą inwestycyjną na malowniczym Pojezierzu Mazurskim!

Od 1 maja do 5 maja 2024 roku dni otwarte oraz dni prezentacji działek!

Sprawdź szczegóły!

 

Czytaj więcej →
2024-04-17 09:41:40 Rusza nowy program: Kredyt Hipoteczny #NASTART!

To już oficjalne: Rusza nowy rządowy program Kredyt #NASTART! Program przewiduje dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości dla gospodarstw domowych w tym singli. Startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-04 14:41:43 Rusza Nabór wniosków: Dotacja HoReCa nabór od 6 maja 2024 r.!

Wsparcie dla MŚP z sektora HoReCa z dofinansowanie 90% do wartości inwestycji. Dotacje do 540 tys. zł są dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Aplikować mogą przedsiębiorstwa, które doświadczyły spadku przychodów z powodu pandemii oraz planują rozszerzenie lub zmianę profilu działalności.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights