Kredyt bez wkładu własnego - nowy program dla młodych i nie tylko

2022-05-26 07:44:15 Kredyt bez wkładu własnego - nowy program dla młodych i nie tylko

Od 26 maja  w życie wchodzi ustawa, zakładająca możliwość udzielania przez banki kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Od 10 do 20% kwoty, płaconej za mieszkanie będzie gwarantował BGK, i ta właśnie gwarancja ma zastąpić wkład własny nabywcy. Program zakłada również możliwość uzyskania dopłaty od 20 do 140 tys. zł w przypadku narodzin kolejnych dzieci. Kto może wnioskować o taki kredyt? W tym artykule postaraliśmy się odpowiedzieć na najbardziej popularne pytania.

Mieszkanie bez wkładu własnego – kto może skorzystać z programu?

Program “Mieszkanie bez wkładu własnego” (MBWW) ma na celu zwiększenie dostępności zakupu nieruchomości. Dzięki niemu nawet osoby niemające oszczędności, pokrywających wkład własny, zmogą starać się o kredyt, który pokryje koszty całej inwestycji.

Aby uzyskać taki kredyt, wnioskodawca musi  spełniać kilka warunków. Pierwszy i jeden z najważniejszych – nikt z gospodarstwa domowego nie posiada mieszkania lub domu. Pod uwagę brany jest stan faktyczny, ale weryfikuje się również okres 5 lat wstecz. Jeśli wnioskodawca lub ktoś z jego gospodarstwa domowego był do niedawna właścicielem mieszkania, ale zostało ono sprzedane – wymóg jest spełniony, można starać się o kredyt bez wkładu własnego. Jednak gdy mieszkanie to było przekazane w darowiźnie – wnioskodawca nie kwalifikuje się do programu. Wyjątek stanowią rodziny, posiadające co najmniej dwójkę dzieci.

Kto może wnioskować o tego typu kredyt?

  • Singel, osoba prowadząca gospodarstwo domowe samodzielnie i niemająca własnego mieszkania;
  • Małżeństwo, nieposiadające własnego mieszkania;
  • Para, będąca w związku nieformalnym, mająca przynajmniej jedno wspólne dziecko, jeśli nikt z nich nie posiada własnego mieszkania;
  • Rodzina (w tym małżeństwo lub związek nieformalny) z dwójką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 50 m².
  • Rodzina z trójką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 75 m².
  • Rodzina z czwórką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 90 m².
  • Rodzina 2+5, mająca tylko jedną nieruchomość mieszkalna, niezależnie od jej powierzchni.

Z programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” może skorzystać również obcokrajowiec, rodzina obcokrajowców lub rodzina, w której tylko jedna osoba ma obywatelstwo polskie, o ile spełnione zostaną warunki, określone w ustawie.

Drugi bardzo ważny i dość oczywisty warunek – wnioskodawca lub wnioskodawcy muszą wykazać się zdolnością kredytową oraz mieć pieniądze na przeprowadzenie transakcji.

Korzyści MBWW – dlaczego warto?

  1. Brak wkładu własnego. Kwota kredytu pokrywa cenę zakupu mieszkania w całości, może też pokrywać koszty jego wykończenia- nie musisz więc posiadać wkładu własnego, jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Świetna możliwość dla osób młodych, niemających jeszcze dużych zaoszczędzeń.
  2. Dopłata. Program zakłada, że część należności za kredyt może być spłacona z dopłaty, której wysokość zależy od liczby dzieci. Jeśli więc w trakcie spłaty kredytu, uzyskanego w ramach programu MBWW urodzi się drugie dziecko, dopłata będzie wynosiła 20 tys. zł, w przypadku urodzenia trzeciego i kolejnych dzieci – 60 tys. zł na każde z dzieci, a więc suma opłat przy trzecim dziecku wynosiłaby 80 tys. zł, przy czwartym – 140 tys. zł. Kwoty te trafiają do banku jako nadpłata należności kredytowej.

Możliwość skorzystania ze wspomnianych dopłat jednak dostępna jest tylko dla rodzin, prowadzących gospodarstwo domowe na terytorium RP i nieposiadających innych nieruchomości mieszkalnych, oprócz nabytej w ramach tego kredytu.

Kredyt w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” może być udzielony nie tylko na zakup mieszkania. Można nim również sfinansować  zakupu domu, budowy domu lub też zakupu działki i budowę na niej domu oraz pokryć koszty wykończenia mieszkania lub domu.

Porozmawiaj z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights