Kredyt bez wkładu własnego - nowy program dla młodych i nie tylko

2022-05-26 07:44:15 Kredyt bez wkładu własnego - nowy program dla młodych i nie tylko

Od 26 maja  w życie wchodzi ustawa, zakładająca możliwość udzielania przez banki kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Od 10 do 20% kwoty, płaconej za mieszkanie będzie gwarantował BGK, i ta właśnie gwarancja ma zastąpić wkład własny nabywcy. Program zakłada również możliwość uzyskania dopłaty od 20 do 140 tys. zł w przypadku narodzin kolejnych dzieci. Kto może wnioskować o taki kredyt? W tym artykule postaraliśmy się odpowiedzieć na najbardziej popularne pytania.

Mieszkanie bez wkładu własnego – kto może skorzystać z programu?

Program “Mieszkanie bez wkładu własnego” (MBWW) ma na celu zwiększenie dostępności zakupu nieruchomości. Dzięki niemu nawet osoby niemające oszczędności, pokrywających wkład własny, zmogą starać się o kredyt, który pokryje koszty całej inwestycji.

Aby uzyskać taki kredyt, wnioskodawca musi  spełniać kilka warunków. Pierwszy i jeden z najważniejszych – nikt z gospodarstwa domowego nie posiada mieszkania lub domu. Pod uwagę brany jest stan faktyczny, ale weryfikuje się również okres 5 lat wstecz. Jeśli wnioskodawca lub ktoś z jego gospodarstwa domowego był do niedawna właścicielem mieszkania, ale zostało ono sprzedane – wymóg jest spełniony, można starać się o kredyt bez wkładu własnego. Jednak gdy mieszkanie to było przekazane w darowiźnie – wnioskodawca nie kwalifikuje się do programu. Wyjątek stanowią rodziny, posiadające co najmniej dwójkę dzieci.

Kto może wnioskować o tego typu kredyt?

  • Singel, osoba prowadząca gospodarstwo domowe samodzielnie i niemająca własnego mieszkania;
  • Małżeństwo, nieposiadające własnego mieszkania;
  • Para, będąca w związku nieformalnym, mająca przynajmniej jedno wspólne dziecko, jeśli nikt z nich nie posiada własnego mieszkania;
  • Rodzina (w tym małżeństwo lub związek nieformalny) z dwójką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 50 m².
  • Rodzina z trójką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 75 m².
  • Rodzina z czwórką dzieci, posiadająca tylko jedną nieruchomość mieszkalną o powierzchni, nieprzekraczającej 90 m².
  • Rodzina 2+5, mająca tylko jedną nieruchomość mieszkalna, niezależnie od jej powierzchni.

Z programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” może skorzystać również obcokrajowiec, rodzina obcokrajowców lub rodzina, w której tylko jedna osoba ma obywatelstwo polskie, o ile spełnione zostaną warunki, określone w ustawie.

Drugi bardzo ważny i dość oczywisty warunek – wnioskodawca lub wnioskodawcy muszą wykazać się zdolnością kredytową oraz mieć pieniądze na przeprowadzenie transakcji.

Korzyści MBWW – dlaczego warto?

  1. Brak wkładu własnego. Kwota kredytu pokrywa cenę zakupu mieszkania w całości, może też pokrywać koszty jego wykończenia- nie musisz więc posiadać wkładu własnego, jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Świetna możliwość dla osób młodych, niemających jeszcze dużych zaoszczędzeń.
  2. Dopłata. Program zakłada, że część należności za kredyt może być spłacona z dopłaty, której wysokość zależy od liczby dzieci. Jeśli więc w trakcie spłaty kredytu, uzyskanego w ramach programu MBWW urodzi się drugie dziecko, dopłata będzie wynosiła 20 tys. zł, w przypadku urodzenia trzeciego i kolejnych dzieci – 60 tys. zł na każde z dzieci, a więc suma opłat przy trzecim dziecku wynosiłaby 80 tys. zł, przy czwartym – 140 tys. zł. Kwoty te trafiają do banku jako nadpłata należności kredytowej.

Możliwość skorzystania ze wspomnianych dopłat jednak dostępna jest tylko dla rodzin, prowadzących gospodarstwo domowe na terytorium RP i nieposiadających innych nieruchomości mieszkalnych, oprócz nabytej w ramach tego kredytu.

Kredyt w ramach programu “Mieszkanie bez wkładu własnego” może być udzielony nie tylko na zakup mieszkania. Można nim również sfinansować  zakupu domu, budowy domu lub też zakupu działki i budowę na niej domu oraz pokryć koszty wykończenia mieszkania lub domu.

Porozmawiaj z Ekspertem Fintaxis Finanse >>> KONTAKT

Nasi doradcy udzielą Ci potrzebnego wsparcia!

Zadzwoń!   ☎️ 22 164 78 16  ☎️ 

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu