
Prowadząc księgowość uproszczoną, mamy dwie możliwości rozliczania kosztów – memoriałową oraz kasową. Podatnicy muszą pamiętać, iż wybór jednej z nich jest wiążący i nie można łączyć obu tych zasad, jak również prawo podatkowe nie przewiduje zmian w trakcie trwania roku.
Jeżeli chodzi o memoriałowe rozliczanie kosztów, trzeba również mieć na uwadze fakt, że stosować je można tylko, gdy w każdym roku podatkowym księgi prowadzone będą w taki sposób, który umożliwia wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się jedynie do przychodów danego roku podatkowego.
Koszty pośrednie i bezpośrednie
Wybierając metodę memoriałową, podatnik zobowiązany jest do wyodrębnienia kosztów bezpośrednich oraz pośrednich. To właśnie ów podział warunkuje konieczność zaliczenia wydatków kosztów uzyskania przychodu w konkretnych terminach.
Doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse wyjaśnia, że koszty bezpośrednie związane są z tym przychodem, który został poniesiony w danym roku bądź też w roku następnym. Istotne jest jednak, że do dnia złożenia zeznania podatkowego powinny być one ujęte w roku, w którym zostały osiągnięte przychody, które im odpowiadają. Istnieje zatem możliwość, że podatnik ponosi koszty bezpośrednie zarówno przed rozpoczęciem roku, w którym został uzyskany przychód, jak również w tym samym roku oraz po zakończeniu takiego roku.
Z kolei koszty pośrednie dotyczą wydatków zaliczanych do kosztów uzyskania przychodu w dniu wystawienia faktury. Wyjątek stanowią koszty poniesione na przełomie roku. W takiej sytuacji powinny zostać ujęte proporcjonalnie do roku podatkowego, którego dotyczą.
Składki ZUS, wynagrodzenia dla pracowników i inne
Przy wynagrodzeniach wypłacanym pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę możliwe jest ich zaliczenie do kosztów wcześniej, czyli w miesiącu, za które przysługują one pracownikowi. Doradca podatkowy podkreśla jednak, że wcześniejsze księgowanie może zostać zastosowane jedynie w przypadku, kiedy wynagrodzenia zostały wypłacone lub też zostały postawione do dyspozycji w terminie, jaki wynika z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. Podobna zasada obowiązuje przy składkach ZUS, FP, FGŚP pracowników. Stanowią one koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, jednak istnieje jeden warunek – muszą zostać opłacone!
Inaczej jest przy zatrudnionych pracownikach z innych tytułów niż umowa o pracę, składki i wynagrodzenia wprowadzane są do kosztów w dacie faktycznej zapłaty lub zapłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika. Dużym udogodnieniem dla podatnika jest bez wątpienia prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe Fintaxis Finanse, gdyż to profesjonaliści przejmują obowiązki związane ze wszystkimi kwestiami podatkowymi i finansowymi w firmie. Również jeżeli potrzebujesz pomocy w sprawie optymalizacji podatkowej swojej firmy, która może zająć się doradca podatkowy zgłoś się do nas. Porozmawiajmy wspólnie jakie jest najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy.