1 lipca 2018 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy dot. podatku od towarów i usług tzw. Mechanizm podzielonej płatności (ang. split payment). Nowe przepisy mają pomóc w uszczelnieniu systemu VAT, jednak przedsiębiorcy niepokoją się, czy mechanizm ten nie spowoduje pogorszenia ich płynności finansowej. Zasady i wątpliwości z tym związane tłumaczy nam Doradca Podatkowy z Biura Rachunkowego Fintaxis Finanse.
Mechanizm podzielonej płatności polegać ma na tym, że przedsiębiorcy otrzymując fakturę za zakupiony towar będą mogli rozdzielić płatność według następujących wytycznych:
– kwota netto z faktury, w całości lub części, może zostać przelana na rachunek bankowy wystawiającego fakturę, bądź rozliczona gotówkowo
– kwota podatku automatycznie zostanie przelana na specjalnie do tego utworzony, bezpłatny rachunek VAT.
Taki sposób regulowania płatności ma na celu uszczelnienie systemu poboru podatku od towarów i usług, ale również zabezpieczyć przed nieuczciwymi kontrahentami. Warto dodać, że split payment będzie dostępny tylko dla płatności pomiędzy firmami. Natomiast rozliczanie za pomocą mechanizmu podzielonej płatności jest dobrowolne i podatnicy każdorazowo mają prawo zdecydować, czy chcą z niego skorzystać, czy wolą przelać całą kwotę na rachunek kontrahenta.
Przedsiębiorców może martwić, czy po wejściu w życie nowych przepisów nie będą mieli problemów z płynnością finansową z powodu pomniejszenia przelewów o kwotę podatku VAT. Najlepiej przygotować się do tego już teraz i w tym celu skontaktować się z naszymi doradcami i księgowymi, którzy rozwieją wątpliwości i pomogą uzyskać środki pieniężne na zabezpieczenie ewentualnych braków w płynności finansowej.
Zapraszamy na spotkanie do Fintaxis Finanse!
Fintaxis Finanse