W styczniu 2019 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która umożliwia najmniejszym przedsiębiorcom rezygnację z opłacania wysokich, ryczałtowych składek ZUS. Przy spełnieniu odpowiednich warunków, mała firma może uzyskać prawo do opłacania składek znacznie niższych, których wysokość obliczana jest na podstawie uzyskiwanych przez firmę przychodów.
Mały ZUS Plus jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 000 zł. Zobacz, jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z Małego ZUS Plus i jak się do niego zgłosić.
Dla kogo jest Mały ZUS Plus?
Od 1 lutego 2020 roku możesz płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne w ramach Małego ZUS Plus. Dwa kluczowe warunki to:
- twoje przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały rok 2019 nie przekroczyły 120 000 zł,
- prowadziłeś lub prowadziłaś działalność gospodarczą w poprzednim roku kalendarzowym przez nie mniej niż 60 dni kalendarzowych.
Nie możesz opłacać składek Mały ZUS Plus:
- w pierwszym roku prowadzenia działalności,
- jeśli spełniasz warunki do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia.
Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości.
Mały ZUS Plus możesz opłacać również wtedy, jeśli skorzystałeś wcześniej z Ulgi na start (chyba, że zrezygnujesz z korzystania z tego uprawnienia) oraz z obniżonych składek od preferencyjnej podstawy.
Jak długo można korzystać z Małego ZUS Plus?
Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.
Ważne! Jeżeli zaczniesz spełniać warunki Małego ZUS Plus w 2021 roku, to musisz się zgłosić do ZUS do 31 stycznia 2021 roku. Zgłoszenia w tym terminie musisz dokonać również wtedy, gdy posiadasz w styczniu 2021 roku inny tytuł do ubezpieczeń, na przykład umowę o pracę w pełnym wymiarze lub jesteś w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Copyright © Fintaxis Finanse