Lunch z kontrahentem w kosztach uzyskania przychodu

2017-04-10 21:59:28 Lunch z kontrahentem w kosztach uzyskania przychodu

17 czerwca 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny wydał pozytywną odpowiedź na pytanie dotyczące zaliczenia lunchu z kontrahentem do kosztów uzyskania przychodu. Od tego czasu takie spotkanie można postrzegać jako wydatek poniesiony w celu uzyskania przychodu lub utrzymania jego źródła. Kiedy istnieje taka możliwość oraz czy każdy obiad z klientem i partnerem biznesowym spełnia odpowiednie wymagania?

 Spotkanie związane z działalnością firmy

Podstawowym wymogiem, jaki należy spełnić, aby księgowa z Fintaxis Finanse mogła lunch z kontrahentem wliczyć w koszty uzyskania przychodu Twojej firmy, jest konieczność prowadzenia negocjacji i rozmów podczas takiego spotkania. Tylko wówczas koszty poniesione z tytułu obiadu z klientem lub partnerem biznesowym można uznać za koszty uzyskania przychodu. Jak jednak to udowodnić i odpowiednio udokumentować?

Najlepszym rozwiązaniem jest sporządzenie odpowiedniego protokołu, który przedstawiać będzie przebieg spotkania. Powinny się w nim znaleźć wszystkie istotne informacje, potwierdzające, że podczas niego prowadzono rozmowy w celu ustalenia pewnych warunków współpracy czy też zagadnień związanych ze wspólnie realizowanym projektem. W dokumencie należy umieścić datę i miejsce spotkania, imiona i nazwiska jego uczestników, cel spotkania i ustalenia, jakich dokonano. Jeżeli korzystano  dodatkowych materiałów, jak broszury, katalogi czy ulotki, warto je przedstawić jako dowód potwierdzający przebieg rozmów.

Lunch z kontrahentem w celu poprawy wizerunku firmy

Celem spotkania nie może być jednak jedynie poprawa wizerunku naszej firmy. W takiej sytuacji nie możemy go wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Z tego powodu niezwykle ważne jest odpowiednie udokumentowanie lunchu z klientem, aby nie pojawiły się żadne wątpliwości, które mogłyby spowodować, że nie zostanie ono potraktowane jako spotkanie w celach biznesowych.

Ponadto, przy prowadzeniu księgowości do kosztów uzyskania przychodu nie zaliczymy napojów alkoholowych, ponieważ wydatki na nie są traktowane jako te o charakterze reprezentacyjnym. Jeżeli lunch odbył się w celu negocjacji biznesowych, ale spożywane były na nim napoje alkoholowe, nie zostaną one uwzględnione w rozliczeniu.

Warto pamiętać również o tym, że księgowość online prowadzona przez Fintaxis Finanse pozwala na dokumentowanie takich spotkań w celu wliczenia ich do kosztów uzyskania przychodu. Wygodne rozwiązania i uproszczona procedura ułatwiają wszelką dokumentację z tym związaną.

Doradca Podatkowy, Kancelaria Podatkowa, Biuro Rachunkowe, Biuro Podatkowe, Kadry i Płace, Księgowość Online, Biuro Rachunkowe Online, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights