Podatnik pod większą kontrolą fiskusa. Uchwalona ustawa o KAS, czyli o Krajowej Administracji Skarbowej, wskazuje na brak konieczności informowania podatnika o planowanej kontroli celno-skarbowej. Oznacza to, że od 1 marca 2017 roku podatnik może zostać zaskoczony wszczęciem kontroli celno-skarbowej. Nowe urzędy celno-skarbowe wzbudzają zatem wiele emocji.
Zmiany w obowiązkach organów
Ustawa o KAS dotyczy pewnych zmian w funkcjonowaniu organów skarbowych. Urzędy skarbowe nadal pełnią tę samą funkcję, jednak urzędy celno-skarbowe od marca pełnią również rolę wcześniejszych urzędów kontroli skarbowej i Służby Celnej. Krajowa Informacja Podatkowa została zastąpiona przez Krajową Informację Skarbową. Bezpośrednio kontrolą celno-skarbową zajmować się od teraz będą naczelnicy urzędów skarbowych. Do obowiązków dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej należy wydawanie interpretacji prawa podatkowego.
Dużym zaskoczeniem jest pojawienie się nowego organu, jakim jest Służba Celno-Skarbowa. To umundurowana grupa funkcjonariuszy, którzy zajmować się będą należności celne oraz podatkowe związane z przywozem i wywozem towarów.
Urzędy celno-skarbowe, czyli „policja skarbowa”
Nazywane są policją skarbową, co powoduje, że wzbudzają bardzo negatywne emocje. Ich zadaniem będzie wykrywanie, jak też zwalczanie wszelkich nieprawidłowości w sytuacjach, kiedy dojdzie do bardziej złożonych uchybień, które mogłyby wpłynąć na system bezpieczeństwa finansowego państwa. Kontrola celno-skarbowa będzie formą przeprowadzania kontroli rozliczeń podatkowych, co powoduje, że księgowość spółek we Wrocławiu i w innych dużych miastach, jak też profesjonalne usługi księgowe, w tym również internetowa księgowość nabiorą jeszcze większego znaczenia.
Kontrola celno-skarbowa może zostać przeprowadzona w przypadku każdego, kogo obowiązują przepisy prawa podatkowego i odbywa się najczęściej w siedzibie kontrolowanego lub siedzibie urzędu celno-skarbowego. Zmianą jest jednak to, że każdy naczelnik urzędu celno-skarbowego może przeprowadzać kontrolę podatników z całej Polski. A zatem urząd z Opola może skontrolować podatnika z Poznania.
Pełna księgowość online może pomóc
Wydaje się, że po zmianach urzędnicy mogą praktycznie wszystko. Podczas kontroli uprawnieni są oni do żądania od podatnika udostępniania akt, ksiąg i wszystkich innych dokumentów związanych z przedmiotem kontroli. Mają również prawo wstępu na grunt oraz przebywania w lokalu kontrolowanego. Biuro księgowe Fintaxis Finanse może pomóc bezproblemowo przejść podobną kontrolę. Uporządkowana księgowość stanowi jedną z ważniejszych kwestii, o jaką powinien zadbać każdy podatnik.