
Z dniem 1 stycznia 2017 r. w życie weszły nowe przepisy dotyczące zasad rejestracji oraz wyrejestrowania podatnika VAT. Według nich Naczelnik Urzędu Skarbowego ma możliwość odmowy rejestracji nowego czynnego podatnika VAT, co w poprzednich przepisach nie było jasno sprecyzowane. Ponadto, pojawiły się nowe zasady o wykreśleniu z rejestru.
W dniach od 1 do 24 stycznia 2017 r. z rejestru VAT wykreślonych zostało łącznie 5088 podatników. Powody, dla których nie widnieją już oni w rejestrze są różne.
- Zawieszenie działalności gospodarczej – dotyczy 1350 firm
- Składanie zerowych deklaracji VAT – 1600 firm
- Niezłożenie deklaracji VAT – 1000 firm
- Brak reakcji na wezwanie z US – 140 firm
- Podanie nieprawdziwych danych – 65 firm
Podatnik może zostać wykreślony z rejestru i nie zostać o tym poinformowany również w innych przypadkach, jak wystawianie faktur korygujących, które dokumentują czynności niebędące wykonane czy też składanie przez 6 kolejnych miesięcy lub 2 kolejne kwartały deklaracji, w których nie została wykazana sprzedaż lub nabycie towarów bądź usług z kwotami podatku.
Jak temu zapobiec?
W rejestrze znajdują się wszyscy podatnicy VAT, jest to podstawowe źródło informacji o kontrahentach. Zmiany mają wprowadzić porządek w rejestrze, jak również zmusić firmy do przywiązywania większej wagi do wywiązywania się ze swoich obowiązków związanych z podatkami. W tym celu niezawodna okazuje się dobra obsługa kadrowa świadczona przez Fintaxis Finanse. Nasze biuro proponuje wiele możliwości skorzystania z pełnej księgowości w stacjonarnym biurze podatkowym, jak też z księgowości z dostępem online. Szczególnie drugie rozwiązanie jest obecnie bardzo wygodne dla przedsiębiorców, mogących w ten sposób zaoszczędzić cenny czas i jednocześnie mieć pewność, że dopełnią wszelkich formalności podatkowych zawsze w terminie.
Usługi księgowe online wspierają podatników i pozwalają tym samym im uniknąć nieprzyjemności związanych z wykreśleniem z rejestru VAT. Należy zadbać o terminowe składanie deklaracji VAT, w których podawane są aktualne dane osobowe, w tym numer telefonu, pozwalający na bezproblemowy kontakt US z podatnikiem oraz o aktualizację adresu korespondencyjnego w CEIDG.
Odmowa rejestracji jako podatnika VAT
Od tego roku naczelnik US może odmówić dokonania rejestracji podmiotu. Do takiej sytuacji dochodzi, kiedy dane, jakie zostały podane w zgłoszeniu są niezgodne z prawdą, z podmiotem nie można się skontaktować lub w ogóle on nie istnieje, a także kiedy podmiot nie stawia się na wezwanie naczelnika US.