W ostatnich latach coraz więcej osób z Ukrainy decyduje się na stałe związać się z Polską. Planując zakup własnego mieszkania na terytorium RP, obcokrajowcy, jak i Polacy, mogą się ubiegać o wsparcie finansowe. Zakup nieruchomości przez osobę, pochodzącą spoza Unii Europejskiej, jest procesem dość skomplikowanym i czasochłonnym.
Kiedy Ukrainiec może się starać o kredyt hipoteczny? Jakie warunki musi spełnić oraz jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu? W tym artykule postaraliśmy się odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania.
Wymagane dokumenty
Proces wnioskowania o kredyt hipoteczny dla cudzoziemców niewiele się różni od tego dla obywateli Polski. Różnice dotyczą przede wszystkim wymaganych dokumentów.
Zacznijmy więc od podstawowej listy dokumentów, które musi posiadać osoba, pochodząca spoza Unii Europejskiej, ubiegając się o kredyt hipoteczny w Polskim banku:
- Numer PESEL. Jest on nadawany automatycznie po zameldowaniu się. Szczegółowe informacje o tym, jak uzyskać numer PESEL oraz co robić w sytuacji, kiedy nie możesz się zameldować, znajdziesz tutaj.
- Zaświadczenie o zameldowaniu na terytorium RP.
- Kartę pobytu stałego, czasowego lub status rezydenta. W przypadku kart pobytu czasowego warto pamiętać o dwóch ważnych kwestiach:
- w zależności od banku, zezwolenie na pobyt czasowy musi być ważne przez okres od jednego dnia do roku od momentu podpisania umowy kredytowej;
- automatyczne przedłużenia kart pobytu, wprowadzone w związku z pandemią banki nie akceptują.
- Dokument, potwierdzający stały dochód. Cudzoziemiec, ubiegający się o kredyt hipoteczny musi udowodnić w pożądany przez bank sposób, że ma on stabilny dochód. Bank może wymagać przedstawienia zaświadczenie od pracodawcy potwierdzający wynagrodzenie z minimum 3 ostatnich miesięcy. PIT za poprzedni rok podatkowy oraz dokumentów, udowadniających, że kredytobiorca pracuje u danego pracodawcy przez co najmniej 3/6 miesięcy i posiada umowę na kolejne minimum pół roku. Do zaświadczenia zawsze niezbędne jest wygenerowanie z konta bankowego potwierdzeń wpływu wynagrodzenia. Możliwe jest też wykazanie dochodu z działalności gospodarczej. tu minimalny okres prowadzenia działalności to 12/24 miesiące.
Kredyt hipoteczny – wkład własny
Kwestia wkładu własnego dla wnioskodawców z Ukrainy wygląda tak samo, jak dla Polaków. Starając się o kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi liczyć się z faktem, że już na samym początku poniesie on wydatki, wynoszące około 15-20% wartości nieruchomości, w tym:
- Wkład własny, który wynosi minimum 10% wartości kupowanej nieruchomości;
- PCC – podatek od czynności cywilnoprawnych – 2% wartości nieruchomości;
- Prowizja dla banku – zazwyczaj 0%;
- Opłaty usług notarialnych – około 1%.
Do tego należy doliczyć możliwe dodatkowe koszty, takie jak prowizja dla biura nieruchomości lub usługi tłumacza przysięgłego, którego obecność jest często wymagana podczas spisywania aktu notarialnego.
Pamiętaj, że warunkiem nabycia przez Ukraińca nieruchomości na terytorium Polski jest otrzymaniu zezwolenia, wydawanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Koszt wydania tego dokumentu wynosi 1570 zł. Gdzie i jak załatwić tę sprawę oraz inne szczegóły dotyczące uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca znajdziesz tutaj.
Masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości?
Skontaktuj się z biurem Fintaxis Finanse!
Nasi doradcy chętnie pomogą Ci w znalezieniu najkorzystniejszego kredytu hipotetycznego oraz pomogą załatwić wszystkie formalności.
Zadzwoń! +221647816
Copyright © Fintaxis Finanse