Kredyt deweloperski - jak uzyskać pozytywną decyzję?

2022-05-11 10:46:08 Kredyt deweloperski - jak uzyskać pozytywną decyzję?

Większość banków chętnie wspiera działalność firm deweloperskich, udzielając im kredyty, pozwalające na sfinansowanie inwestycji budowlanych. Mówimy tu jednak o specjalnym rodzaju kapitału zewnętrznego – kredycie deweloperskim, udzielanym w dość wysokich kwotach. Żeby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenia wniosku, deweloper musi spełnić określone warunki.

Na co bank zwraca uwagę?

Kredyt deweloperski przeznaczony jest dla podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność deweloperską. Jest on udzielany na konkretny cel, i ma za zadanie pokrycie większej części kosztów jego realizacji. Inwestycje budowlane to są zawsze bardzo wysokie koszty, często sięgające nawet kilkunastu milionów złotych. A więc żeby wniosek danego dewelopera był rozpatrzony pozytywnie i bank udzielił niezbędną dla realizacji projektu kwotę, muszą być spełnione pewne wymagania.

Analizując wniosek, komisja inwestycyjna banku zwraca szczególną uwagę między innymi na następujące czynniki:

  • biznesplan i rentowność projektu;
  • sytuacja finansowa i zdolność kredytowa dewelopera;
  • lokalizacja inwestycji;
  • doświadczenie dewelopera.

Każdy z tych elementów może odgrywać decydującą rolę w podjęciu decyzji przez bank, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie każdego projektu od samego początku. W dalszej części tego artykułu omówimy każdy z wymienionych czynników po kolei.

Wniosek o kredyt deweloperski – Biznesplan projektu

Odpowiednio przygotowany biznesplan jest elementem kluczowym każdego projektu. Rzetelnie, dobrze przygotowany, jest on warunkiem koniecznym do otrzymania od banku wsparcia finansowego na realizację projektu. A więc na co zwrócić szczególną uwagę?

Nawet najlepszy pomysł nie będzie miał szans na realizację, jeśli nie potrafisz opisać go w odpowiedni sposób. A więc pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę to forma i jakość Twojego biznesplanu. To on będzie prezentował cały projekt komisji inwestycyjnej, a więc musi być napisany w sposób profesjonalny, wyczerpujący, zawierać wszystkie niezbędne informację o inwestycji oraz podkreślać jej zalety.

Szczególną uwagę warto poświęcić tu rentowności projektu. Stopa zwrotu nie powinna być niższą niż 21%. Specjaliści radzą również dokonać analizę SWOT oraz opisać potencjalne zagrożenia, pokazując, że wiemy o możliwości ich wystąpienia i mamy plan na niwelowanie ryzyka ich wystąpień. Pamiętaj, że projekt całej inwestycji wprost wynika z biznesplanu!

Sytuacja finansowa i zdolność kredytowa dewelopera

Jak w przypadku każdego innego kredytu, rozpatrując wniosek o kredyt deweloperski, bank szczegółowo sprawdza historię finansową wnioskodawcy, bada jego historię współpracy z innymi bankami, pyta również o stan majątku. O te kryteria musisz zadbać zawczasu, każdy bank będzie chciał współpracować z wiarygodnym partnerem.

Kredyt deweloperski zakłada również wkład własny dewelopera, wynoszący co najmniej 20% wartości inwestycji netto. Nie muszą to jednak być środki finansowe, za wkład własny może być uznana działka,  będąca własnością dewelopera, na której realizowana będzie inwestycja, uzbrojenie terenu, a także wydatki związane z projektem. Im większy jest wkład własny, tym mniejsze jest ryzyko finansowania tej inwestycji dla banku, a więc szanse na otrzymanie finansowania rosną.

Kredyt deweloperski: lokalizacja inwestycji

Zasada jest prosta: im atrakcyjniejszą jest lokalizacja budowanych lokali, tym większa szansa, że znajdą one swoich nabywców, a więc mniejsze ryzyko niespłacenia kredytu dla banku.

Banki analizują, jaki jest popyt na lokale w wybranej lokalizacji oraz na ile ta inwestycja jest odporna na zmianę ceny, o ile maksymalnie może spaść ich wartość. Bierze się pod uwagę również sąsiedztwo oraz komunikacja. Lokalizacja inwestycji jest ważnym czynnikiem, który może odgrywać jedną z kluczowych ról i przyczynić się do sukcesu lub niepowodzenia całej inwestycji.

 

Masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z biurem Fintaxis Finanse!

Nasi doradcy chętnie pomogą Ci w znalezieniu najkorzystniejszego kredytu deweloperskiego oraz pomogą załatwić wszystkie formalności.

Zadzwoń!  ☎️ +221647816

KONTAKT >>>

 

Copyright © Fintaxis Finanse 

Pozostałe aktualności

2024-04-26 07:52:08 Pożyczki Unijne - rok 2024!

Odkryj możliwości rozwoju swojego biznesu w różnych regionach Polski! Od Pożyczek Obrotowych z konkurencyjnym oprocentowaniem w Dolnośląskim i Śląskim, po wsparcie inwestycyjne w Mazowieckim i Łódzkim. Znajdź idealną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb i zainwestuj w swój sukces już dziś!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-22 10:33:06 Inwestycje w grunty na Mazurach!

Z przyjemnością informujemy o najnowszej inwestycji, która zachwyci każdego miłośnika spokoju i piękna natury. Działki w Atrakcyjnej Cenie | Piękne Położenie | Dogodna Komunikacja.

Zapraszamy do zapoznania się z tą wyjątkową ofertą inwestycyjną na malowniczym Pojezierzu Mazurskim!

Od 1 maja do 5 maja 2024 roku dni otwarte oraz dni prezentacji działek!

Sprawdź szczegóły!

 

Czytaj więcej →
2024-04-17 09:41:40 Rusza nowy program: Kredyt Hipoteczny #NASTART!

To już oficjalne: Rusza nowy rządowy program Kredyt #NASTART! Program przewiduje dopłaty do kredytu hipotecznego na zakup lub budowę nieruchomości dla gospodarstw domowych w tym singli. Startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-04-04 14:41:43 Rusza Nabór wniosków: Dotacja HoReCa nabór od 6 maja 2024 r.!

Wsparcie dla MŚP z sektora HoReCa z dofinansowanie 90% do wartości inwestycji. Dotacje do 540 tys. zł są dostępne w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Aplikować mogą przedsiębiorstwa, które doświadczyły spadku przychodów z powodu pandemii oraz planują rozszerzenie lub zmianę profilu działalności.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights