Kredyt deweloperski - jak uzyskać pozytywną decyzję?

2022-05-11 10:46:08 Kredyt deweloperski - jak uzyskać pozytywną decyzję?

Większość banków chętnie wspiera działalność firm deweloperskich, udzielając im kredyty, pozwalające na sfinansowanie inwestycji budowlanych. Mówimy tu jednak o specjalnym rodzaju kapitału zewnętrznego – kredycie deweloperskim, udzielanym w dość wysokich kwotach. Żeby zwiększyć swoje szanse na pozytywne rozpatrzenia wniosku, deweloper musi spełnić określone warunki.

Na co bank zwraca uwagę?

Kredyt deweloperski przeznaczony jest dla podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność deweloperską. Jest on udzielany na konkretny cel, i ma za zadanie pokrycie większej części kosztów jego realizacji. Inwestycje budowlane to są zawsze bardzo wysokie koszty, często sięgające nawet kilkunastu milionów złotych. A więc żeby wniosek danego dewelopera był rozpatrzony pozytywnie i bank udzielił niezbędną dla realizacji projektu kwotę, muszą być spełnione pewne wymagania.

Analizując wniosek, komisja inwestycyjna banku zwraca szczególną uwagę między innymi na następujące czynniki:

  • biznesplan i rentowność projektu;
  • sytuacja finansowa i zdolność kredytowa dewelopera;
  • lokalizacja inwestycji;
  • doświadczenie dewelopera.

Każdy z tych elementów może odgrywać decydującą rolę w podjęciu decyzji przez bank, dlatego tak istotne jest odpowiednie przygotowanie każdego projektu od samego początku. W dalszej części tego artykułu omówimy każdy z wymienionych czynników po kolei.

Wniosek o kredyt deweloperski – Biznesplan projektu

Odpowiednio przygotowany biznesplan jest elementem kluczowym każdego projektu. Rzetelnie, dobrze przygotowany, jest on warunkiem koniecznym do otrzymania od banku wsparcia finansowego na realizację projektu. A więc na co zwrócić szczególną uwagę?

Nawet najlepszy pomysł nie będzie miał szans na realizację, jeśli nie potrafisz opisać go w odpowiedni sposób. A więc pierwsze, na co musisz zwrócić uwagę to forma i jakość Twojego biznesplanu. To on będzie prezentował cały projekt komisji inwestycyjnej, a więc musi być napisany w sposób profesjonalny, wyczerpujący, zawierać wszystkie niezbędne informację o inwestycji oraz podkreślać jej zalety.

Szczególną uwagę warto poświęcić tu rentowności projektu. Stopa zwrotu nie powinna być niższą niż 21%. Specjaliści radzą również dokonać analizę SWOT oraz opisać potencjalne zagrożenia, pokazując, że wiemy o możliwości ich wystąpienia i mamy plan na niwelowanie ryzyka ich wystąpień. Pamiętaj, że projekt całej inwestycji wprost wynika z biznesplanu!

Sytuacja finansowa i zdolność kredytowa dewelopera

Jak w przypadku każdego innego kredytu, rozpatrując wniosek o kredyt deweloperski, bank szczegółowo sprawdza historię finansową wnioskodawcy, bada jego historię współpracy z innymi bankami, pyta również o stan majątku. O te kryteria musisz zadbać zawczasu, każdy bank będzie chciał współpracować z wiarygodnym partnerem.

Kredyt deweloperski zakłada również wkład własny dewelopera, wynoszący co najmniej 20% wartości inwestycji netto. Nie muszą to jednak być środki finansowe, za wkład własny może być uznana działka,  będąca własnością dewelopera, na której realizowana będzie inwestycja, uzbrojenie terenu, a także wydatki związane z projektem. Im większy jest wkład własny, tym mniejsze jest ryzyko finansowania tej inwestycji dla banku, a więc szanse na otrzymanie finansowania rosną.

Kredyt deweloperski: lokalizacja inwestycji

Zasada jest prosta: im atrakcyjniejszą jest lokalizacja budowanych lokali, tym większa szansa, że znajdą one swoich nabywców, a więc mniejsze ryzyko niespłacenia kredytu dla banku.

Banki analizują, jaki jest popyt na lokale w wybranej lokalizacji oraz na ile ta inwestycja jest odporna na zmianę ceny, o ile maksymalnie może spaść ich wartość. Bierze się pod uwagę również sąsiedztwo oraz komunikacja. Lokalizacja inwestycji jest ważnym czynnikiem, który może odgrywać jedną z kluczowych ról i przyczynić się do sukcesu lub niepowodzenia całej inwestycji.

 

Masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości?

Skontaktuj się z biurem Fintaxis Finanse!

Nasi doradcy chętnie pomogą Ci w znalezieniu najkorzystniejszego kredytu deweloperskiego oraz pomogą załatwić wszystkie formalności.

Zadzwoń!  ☎️ +221647816

KONTAKT >>>

 

Copyright © Fintaxis Finanse 

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights