
Kredyt deweloperski to tak naprawdę jedno z głównych, a może nawet główne narzędzie, umożliwiające realizację zdecydowanie większej ilości projektów budowlanych przez firmy deweloperskie. Jednak przyznany on może być nie każdemu, a lista warunków do spełnienia często przeraża już na wstępie. Dla kogo są przeznaczone tego typu kredyty, jakie są warunki otrzymania, koszty, oraz na co warto zwrócić szczególną uwagę dowiesz się w tym artykule.
Kredyt deweloperski – dlaczego warto?
Budowa nieruchomości, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem na rynku. Dla deweloperów jednak kryją się w tym nie tylko zyski, ale również wysokie koszty.
Mało która firma może pozwolić sobie na pokrycie tak ogromnych wydatków z własnej kieszeni. A nawet ten mały procent, który posiada duże nakłady finansowe i może sfinansować cały projekt bez zewnętrznych inwestycji, w większości przypadków decyduje się na kredyt deweloperski. Powód jest dość oczywisty – zewnętrzne źródło finansowania jest o wiele tańsze, a więc bardziej racjonalne. Dzięki niemu możemy osiągnąć więcej przy ograniczonym wydatkowaniu własnych środków.
Dla wielu deweloperów jednak jedyną możliwością na realizację własnych projektów są zewnętrzne źródła kapitału. Czym jest ten rodzaj kredytu i jakie są warunki jego otrzymania?
Kto może wnioskować o kredyt deweloperski?
Pod pojęciem kredytu deweloperskiego rozumie się kredyt celowy, przeznaczony na finansowanie projektów inwestycyjnych, które zawierają w swoim zakresie sprzedaż i/lub wynajem nieruchomości mieszkalnych lub komercyjnych.
Tego typu kredyt jest udzielany przez banki dla firm, prowadzących działalność deweloperską i, co istotne, które zostały wpisane pod odpowiednim PKD do Krajowego Rejestru Sądowego lub do CEIDG. O kredyt deweloperski mogą ubiegać się zarówno duże firmy, jak i mniejsze, tylko warto pamiętać, że w drugim przypadku szanse na jego uzyskanie są też o wiele mniejsze. Preferowane przez banki są spółki celowe, czyli powołane do realizacji konkretnego projektu inwestycyjnego, ale nie jest to warunek konieczny.
Kredyt deweloperski – na jaki cel może być przyznany?
Kredyt deweloperski jest udzielany przez banki na konkretny projekt i ma za zadanie pokrycie kosztów jego realizacji. Możemy nim pokryć między innymi inwestycje na budowę:
- bloków i/lub budynków mieszkaniowych;
- domów jedno i wielorodzinnych;
- powierzchni biurowych i usługowych;
- osiedli mieszkaniowych, z powierzchnią zarówno mieszkaniową, jak i biurową i/lub usługową.
Celem kredytu deweloperskiego mogą być na przykład:
- Budowa lokali mieszkalnych lub komercyjnych, osiedli;
- Remont, adaptacja i/lub wykończenie nieruchomości, przeznaczonej na wynajem lub sprzedaż;
- Nabycie akcji i/lub udziałów innych przedsiębiorstw, które w swoich aktywach mają nieruchomości pod zabudowę.
Na co bank zwraca uwagę przy rozpatrywaniu wniosku?
Zanim bank wyda pozytywną decyzję w sprawie uznania kredytu, będzie przeprowadzona dokładna analiza informacji na temat wnioskodawcy i projektu. Kredyt deweloperski to zawsze bardzo wysokie kwoty, a więc żeby wniosek kredytowy został pozytywnie rozpatrzony przez komitet inwestycyjny banku, deweloper musi spełnić wiele wymagań.
Szczególną uwagę banki zwracają na następujące czynniki:
- sytuacja finansowa i zdolność kredytowa dewelopera;
- rentowność projektu;
- biznesplan;
- doświadczenie dewelopera
- lokalizacja inwestycji.
W każdym banku wnioski o kredyt deweloperski są rozpatrywane indywidualnie przez komitet inwestycyjny po wstępnej ich weryfikacji. Jednak niezależnie od oferty banku, wymagany jest wkład własny, który w przypadku tego typu kredytu wynosi co najmniej 20% wartości inwestycji netto. Warto też wziąć pod uwagę, że nawet po uzyskaniu pozytywnej decyzji środki z tytułu kredytu rzadko są wypłacane w całości. Najczęściej są one wypłacane częściami po wykonaniu kolejnych etapów zaplanowanych prac budowlanych.
Masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości?
Skontaktuj się z biurem Fintaxis Finanse!
Nasi doradcy chętnie pomogą Ci załatwić wszystkie formalności.
Zadzwoń! +221647816
Copyright © Fintaxis Finanse