Karta wielowalutowa - jak działa?

2021-03-17 13:19:23 Karta wielowalutowa - jak działa?

Karta wielowalutowa jest tematem naszego artykułu. Jeszcze do niedawna płatności kartą za granicą wiązały się ze sporymi kosztami. Banki naliczały dodatkowe prowizje za najdrobniejsze transakcje, a środki pobierane z naszego konta przechodziły przez podwójne przewalutowane po niekorzystnym kursie.

Coraz więcej banków wprowadza możliwość wyrobienia karty wielowalutowej, dzięki czemu zagraniczne podróże nie narażają nas na niepotrzebne opłaty. Czym jest karta wielowalutowa i w jakich krajach z niej skorzystamy? O tym w dzisiejszym artykule.

Jak płacić za zakupy za granicą?

Do dyspozycji mamy oczywiście gotówkę. Wystarczy przed wyjazdem wymienić złotówki na euro czy dolary, a niemalże cały świat stoi przed nami otworem. Nawet w bardzo egzotycznych krajach, które żyją z turystyki, bez trudu odnajdziemy kantor, który wymieni europejską czy amerykańską walutę na lokalne pieniądze. Jednak posługiwanie się gotówką nie należy do najbezpieczniejszych rozwiązań.

Oczywiście za zakupy możemy zapłacić kartą płatniczą. Jeśli jednak skorzystamy ze zwykłej karty połączonej z naszym rachunkiem prowadzonym w złotówkach, możemy doznać szoku, gdy po powrocie do kraju sprawdzimy stan naszego konta. Za każdą taką transakcję bank pobiera prowizję, a do tego następuje podwójne przewalutowanie środków po kursie, który dla klientów banku jest wyjątkowo niekorzystny.

Pewnym rozwiązaniem jest wyrobienie karty płatniczej prowadzonej w wybranej walucie obcej, np. w euro. Jeśli często odwiedzamy kraje, w których obowiązuje właśnie ta waluta, problem dodatkowych opłat znika. Jednak jeśli jeździmy również do Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych, takie rozwiązanie nie będzie zbyt praktyczne.

Na szczęście od jakiegoś czasu możemy skorzystać z karty wielowalutowej, która pozwala na rozliczenie płatności w kilku walutach.

Czym jest karta wielowalutowa?

Karta wielowalutowa to karta płatnicza, która umożliwia dokonywanie bezpłatnych transakcji za granicą w lokalnej walucie, bez przewalutowania złotówek. Taką kartą zapłacimy za zakupy i usługi zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet, a nawet wypłacimy gotówkę z bankomatu. Z naszego konta znika dokładnie taka kwota, jaką np. restauracja zażyczyła sobie za nasz obiad.

Podsumowując, karta wielowalutowa sprawia, że automatycznie zostaje obciążony rachunek w walucie, w której odbywa się płatność, o ile posiadamy na nim wystarczającą ilość środków.

Dla kogo karta wielowalutowa?

Z możliwości, jakie daje karta wielowalutowa, ucieszą się przede wszystkim osoby, które często podróżują. Wybierając się na zagraniczne wakacje, warto zabrać ze sobą kartę wielowalutową i cieszyć się urlopem bez zamartwiania się o kosztowne prowizje czy opłaty przy każdej transakcji.

Przegląd ofert kart wielowalutowych

Coraz więcej obecnych na polskim rynku banków oferuje karty wielowalutowe, którymi możemy posługiwać się zarówno w kraju, jak i za granicą.

Karty wielowalutowe jak na razie oferuje kilka banków. Są to PKO BP, Bank Pekao S.A., Citi Handlowy, Credit Agricole, Eurobank, ING Bank Śląski, Alior i Raiffeisen. Samo wydanie karty wielowalutowej we wszystkich bankach jest bezpłatne, natomiast opłaty za korzystanie z karty są bardzo zróżnicowanie. Do tego dochodzą opłaty związane z prowadzeniem rachunków wielowalutowych, które w zależności od banku mogą wynieść od zera do kilku złotych. Z tego względu warto dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych banków, zanim zdecydujemy się na kartę wielowalutową w jednym z nich.

Wady i zalety karty wielowalutowej

Posiadanie karty wielowalutowej to nie tylko spora wygoda, ale przede wszystkim duże oszczędności. Unikając prowizji i podwójnego przewalutowania przy każdej transakcji możemy zaoszczędzić dosyć sporą kwotę. Podróżowanie z kartą wielowalutową pozwoli nam także uniknąć wożenia ze sobą dużej gotówki i poszukiwania lokalnego kantoru, w którym wymienimy pieniądze.

Jako stosunkowo nowy produkt na polskim rynku, karta wielowalutowa ma pewne wady. Jedną z nich jest bardzo ograniczona liczba walut, z których możemy korzystać.

W przypadku karty wielowalutowej musimy również uważać przy wypłacie gotówki z bankomatu za granicą. Niektóre z urządzeń posiadają usługę DCC, czyli dynamicznej konwersji walut. Niestety oznacza to, że środki zostaną pobrane z konta podstawowego, w jakim prowadzona jest nasza karta, czyli z rachunku w złotówkach, nawet jeśli na rachunkach powiązanych posiadamy wystarczającą ilość euro, funtów czy dolarów, a nie w walucie kraju, w jakim przebywamy. A to wiąże się ze znienawidzoną przez wszystkich podróżujących prowizją i podwójnym przewalutowaniem.

Do wad karty wielowalutowej należą również opłaty za posiadanie karty i prowadzenie rachunków walutowych, jakie pobierane są przez niektóre banki.

Podsumowanie

Niezmiernie cieszy fakt, że obecne na polskim rynku banki wyszły naprzeciw potrzebom swoich klientów i umożliwiły im robienie zakupów za granicą bez podwójnego przewalutowania, pobierania opłat i dodatkowych prowizji. Skorzystają na tym przede wszystkim osoby podróżujące do krajów, w których obowiązującą walutę stanowi przede wszystkim euro, dolar amerykański, funt brytyjski, czy frank szwajcarski. Problem kosztownych płatności bezgotówkowych w dalszym ciągu jednak dotyczy bardziej egzotycznych kierunków podróży oraz państw europejskich, które nie należą do strefy euro. Jeśli często odwiedzamy takie miejsca, starajmy się używać lokalnej waluty lub załóżmy kartę Revolut. Fakt, że karty wielowalutowe w ogóle pojawiły się na polskim rynku bankowym, daje nadzieję, że w przyszłości ich możliwości rozszerzą się również na inne waluty.

Copyright © Fintaxis Finanse

KONTAKT >>>

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights