Statystyczny obywatel Ukrainy pracujący w Polsce ma 33 lata. W przeważającej większości są to mężczyźni, z których co ósmy nie ukończył 25. roku życia. Z danych NBM wynika, że w 2015 roku złożono 760 tys. wniosków o pracę, z czego wydano zaledwie 50 tys. Okazuje się jednak, że tendencja jest wzrostowa, a zatem aktualnie w naszym kraju pracować może znacznie więcej cudzoziemców z Ukrainy.
Zatrudnienie cudzoziemca bez zezwolenia
Specjalista ds. kadr i płac biura rachunkowego Fintaxis Finanse z Wrocławia wyjaśnia, że brak zezwolenia na pracę nie jest w Polsce przeszkodą do zatrudnienia cudzoziemca z Ukrainy, co dla naszych wschodnich sąsiadów jest dużym ułatwieniem, a dla przedsiębiorców z Polski szansą na pozyskanie pracownika wykonującego pracę na niższym stanowisku. Podobnie jest w przypadku obywateli z Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Federacji Rosyjskiej. Do obowiązków przyszłego pracodawcy należy rejestracja w urzędzie pracy pisemnego oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy konkretnemu cudzoziemcowi. Może on wykonywać pracę maksymalnie przez 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy.
Rejestr pracowników ze Wschodu od 2018 roku
Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse informuje, że wg danych statystycznych w 2016 roku wystawiono 1,3 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi. Jednak tylko, co czwarty pracownik z zagranicy był ubezpieczony. Te niepokojące dane zainteresowały organy podatkowe i Radę Ministrów, którzy zdecydowali, że od 1 stycznia 2018 roku będzie istniał ogólnopolski rejestr cudzoziemców pracujących w Polsce.
Zmiany te mają na celu wymusić na pracodawcach płacenie podatków i składek za pracowników zza granicy, jak również przyspieszyć wymianę informacji z Państwową Inspekcją Pracy czy Strażą Graniczną. Podczas kontroli legalności pracy w przypadku braku ubezpieczenia pracodawca będzie musiał wyjaśnić, na jakiej podstawie prawnej został zatrudniony pracownik z Ukrainy.
Korzystne zmiany?
To jednak nie koniec zmian, które czekają od przyszłego roku na pracodawców zatrudniających cudzoziemców, jak też samych pracowników. Istniał będzie dodatkowy typ zezwolenia na pracę sezonową. Możliwe będzie wykonywanie jej przez cudzoziemca przez okres 9 miesięcy w roku. Ponadto specjalista ds. kadr i płac zwraca również uwagę na nowe zasady zachęcające do zatrudniania cudzoziemców na umowę o pracę. Pracodawca, który zechce kontynuować z nimi współpracę, w takiej sytuacji będzie mógł wystąpić dla nich o zezwolenie na pracę bądź też sam pracownik o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę. Nawiązując do nowych zasad praca taka uznana zostanie za legalną.
Kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse z Wrocławia to dział, który obsługuje wiele firm zatrudniających cudzoziemców. Mają oni możliwość skorzystania z porad prawnych i podatkowych w celu zatrudnienia pracowników zgodnie z obowiązującym prawem jak też wprowadzenia stosownych zmian w oparciu o nowe projekty ustawy.