JPK Paragon – nieuczciwi przedsiębiorcy na widelcu

2017-10-05 15:14:24 JPK Paragon – nieuczciwi przedsiębiorcy na widelcu

Paragony fiskalne w ostatnich miesiącach są tematem bardzo zagorzałych rozmów w Ministerstwie Finansów. Spoglądając kilka lat wstecz, wiemy, że w kwestii wydawania paragonów i rejestracji sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych zmieniło się bardzo dużo. Od stycznia 2018 roku czekają na przedsiębiorców kolejne zmiany, tym razem MF skoncentrowało się na poprawie kontroli.

Paragony w Jednolitym Pliku Kontrolnym

Kilka godzin wystarczyło, aby kontrolerzy nałożyli na firmy gastronomiczne grzywny w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych i to zaledwie w promieniu kilometra wokół Ministerstwa Finansów. Jak informuje doradca podatkowy biura rachunkowego Fintaxis Finanse z Wrocławia, to się jednak zmieni. Od 2018 roku firmy będą zobowiązane umieszczać w Jednolitym Pliku Kontrolnym (JPK) dane o paragonach, które zostały wydane klientom.

Czy to konieczne?

Dlaczego Ministerstwo Finansów zdecydowało się na taki krok? Doradca podatkowy Fintaxis Finanse wyjaśnia, że celem wprowadzenia obowiązku umieszczania w JPK danych o paragonach jest przede wszystkim zwiększenie kontroli nad podatkami, jakie powinny płacić firmy. Nierzadko zdarzało się, że przedsiębiorca celowo zaniżał przychody.

Ponadto, kontrolerzy będą mogli porównać obroty danej firmy przed wprowadzeniem JPK Paragon. Co to oznacza? Doradca podatkowy podkreśla, że to pomoże wyselekcjonować te firmy, których obroty po zmianach wyraźnie wzrosły. Przypadek i dobra passa czy może skutek wcześniejszego zaniżania przychodów? Przedsiębiorca będzie jednak mógł dokonać korekty i naprawić swój ewentualny wcześniejszy błąd.

Podejrzenia wzbudzić mogą również zaskakująco niskie obroty firmy w porównaniu do konkurencyjnych świadczących usługi na tym samym rynku lokalnym. To może być sygnałem, że przedsiębiorca zaniża utarg.

Korzystne zmiany?

W praktyce oznacza to bez wątpienia jedno – większa skuteczność fiskusa. Ministerstwo Finansów już od kilku miesięcy rewolucjonizuje kontrolę podatkową wśród polskich przedsiębiorców, którzy nie zawsze optymistycznie patrzą na wprowadzane coraz większe zmiany. JPK Paragon z pewnością poprawi pobór podatku od mniejszych firm. Jeżeli chodzi o duże firmy, to stosują one znacznie bardziej agresywną optymalizację podatku dochodowego, co odróżnia je od małych podmiotów częściej zaniżających swój faktyczny obrót.

JPK Paragon będzie porównywał obroty konkurencji, analizował je oraz dostarczał informacji na temat nieuczciwych podatników. Prowadzenie księgowości w Fintaxis Finanse skutecznie zapobiega problemom z fiskusem.

 

JPK paragon, e-Kasy, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, Aktualizacja i zmiana danych podatkowych, Podatnik VAT, Podatek Akcyzowy, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights