Ministerstwo Finansów nauczone prawie trzydziestoletnim doświadczeniem w kontrolowaniu przedsiębiorców, każdego roku doprecyzowuje listę najczęstszych oszustw oraz przypadków omijania podatków wobec Urzędu Skarbowego. Według Krajowego Planu Dyscypliny Podatkowej istnieje grupa podatników, którzy są szczególnie podatni na kontrolę z Urzędu skarbowego – tłumaczy Doradca Podatkowy z Wrocławskiego Biura Rachunkowego Fintaxis Finanse.
Oto 3 najczęstsze sytuacje, w których przedsiębiorca może spodziewać się kontroli fiskusa.
- Przedsiębiorca złożył wniosek o zwrot podatku VAT.
Urząd Skarbowy zainteresuje się zwłaszcza przedsiębiorstwem, którego zwrot miałby być bardzo wysoki lub szczególnie wyróżniający się na tle lat poprzednich, jeżeli natomiast zwroty każdego roku są na mniej więcej stałym poziomie, szansa na kontrolę fiskusa jest znacznie mniejsza.
Z kolei jeśli przedsiębiorca po raz pierwszy złożył wniosek o zwrot VAT to kontrola ta jest prawie pewna.
Podczas takiej kontroli weryfikowane są rejestry VAT i faktury pod kątem ścisłości rozliczeń oraz kwot, które podlegają zwrotom.
- Przedsiębiorca, którego zeznanie podatkowe budzi wątpliwości
Podatnicy, którzy wykazują niewielkie dochody, ale ponoszą wysokie wydatki, nabywcy towarów luksusowych oraz nieruchomości, którzy w Urzędzie Skarbowym nie wykazują, że mają na nie fundusze mogą spodziewać się kontroli.
Przedsiębiorcy, którzy wykazują stratę lub generują niewielki dochód przy znacznych przychodach budzą wątpliwości fiskusa, ponieważ pojawia się wówczas pytanie- skoro przedsiębiorstwo generuje tak niski dochód lub przynosi straty to z czego żyje przedsiębiorca i dlaczego to przedsiębiorstwo jeszcze funkcjonuje? Zatem przedsiębiorstwa, które działają w ten sposób są szczególnie narażone na kontrole z US.
- Przedsiębiorca, który działa w Internecie
Zarabianie na prowadzeniu bloga, prowadzenie serwisów zawierających płatne treści, wystawianie w sklepach internetowych rękodzieła, sprzedawanie aplikacji lub materiałów wideo- Urząd skarbowy zdaje sobie sprawę, że z takich działalności można uzyskiwać znaczne dochody, dlatego kontroluje takich przedsiębiorców.
Osoba, która sporadycznie wystawia przedmioty na aukcjach internetowych nie ma powodów do obaw, ale regularne wystawianie znacznej ilości aukcji wymaga zarejestrowania działalności gospodarczej i zapoznania się z przepisami podatkowymi.
Inne sytuacje, które mogą sprowokować urząd skarbowy do kontroli podatników
Poza tymi najczęstszymi powodami kontroli z urzędu skarbowego jest jeszcze kilka sytuacji, które również dosyć często mogą sprowokować fiskusa do kontroli. Należą do nich m.in. dokonywanie transakcji wewnątrz wspólnotowych czy zaleganie w płaceniu podatków.
Jeżeli obawiasz się kontroli z Urzędu Skarbowego skontaktuj się z biurem podatkowym Fintaxis Finanse Wrocław.
Od lat przykładamy wszelkich starań, by klienci naszego biura rachunkowego nie musieli obawiać się kontroli fiskusa. Nasz doradca podatkowy pomoże Ci w rozwiązaniu wszelkich dylematów dotyczących optymalizacji podatkowej, by ewentualna kontrola z Urzędu Skarbowego była dla Ciebie tylko formalnością, a nie powodem do niepokoju.
Biuro Rachunkowe Fintaxis Finanse Wrocław