W ostatnim czasie liczba cudzoziemców z Ukrainy w naszym kraju wyraźnie wzrosła. Firmy dostrzegły okazję do pozyskania pracownika, który podejmie się pracy najczęściej na niższym szczeblem stanowisku. Ukraińcy pracują w sklepach, w branży budowlanej, jako pomocnicy wykształconych inżynierów. Jakie formalności należy dopełnić, aby legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy?
Wykonywanie pracy w trybie uproszczonym
Specjalista działu kadr i płac biura rachunkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu wyjaśnia, że obywatele Ukrainy należą do grupy obcokrajowców, którzy podlegają mniej restrykcyjnym zasadom zatrudnienia. Mają oni możliwość wykonywania pracy w trybie uproszczonym. Warunkiem jest zarejestrowanie przez pracodawców, którzy mają powierzyć im wykonywanie pracy, w powiatowym urzędzie pracy odpowiednich oświadczeń. Oznacza to, iż cudzoziemcy z Ukrainy mogą podjąć pracę bez zezwolenia.
Oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi
Chcąc legalnie zatrudnić pracownika z Ukrainy, należy we właściwym dla siedziby firmy powiatowym urzędzie pracy złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Po rejestracji przez PUP oświadczenia, pracodawca odbiera je, co jest równoznaczne z możliwością legalnego zatrudnienia pracownika z Ukrainy.
Procedura rejestracji oświadczenia może trwać jeden dzień, a w niektórych przypadkach dłużej. Obywatel Ukrainy mając taki dokument, może ubiegać się o wizę roboczą. Doradca podatkowy zwraca jednak uwagę, iż cudzoziemiec może w Polsce zostać zatrudniony na podstawie umowy o pracę lub też w oparciu o umowę cywilnoprawną, jednak sporządzonych w formie pisemnej.
Pozostałe obowiązki pracodawcy
Pracownik z Ukrainy zatrudniony w oparciu o umowę o pracę podlega ubezpieczeniom, dlatego też biuro rachunkowe Fintaxis Finanse przypomina o zgłoszeniu go w ciągu 7 dni do ubezpieczenia, wypełniając druk ZUS ZUA. W odróżnieniu od polskiego pracownika w przypadku cudzoziemca zamiast peselu podawany jest numer paszportu. Pracodawca musi ponadto zadbać, aby jego pracownik został zameldowany w miejscu pobytu.
Pracownik Ukrainy może wykonywać pracę w Polsce maksymalni przez 6 miesięcy, czyli 180 dni w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Kadry i płace biura rachunkowego Fintaxis Finanse wskazują jednak na dwie ścieżki, które pozwalają pracownikowi nadal pracować w Polsce. Może on ubiegać się o jednolite zezwolenie na pobyt czasowy i pracę lub o zezwolenie na pracę. W obu przypadkach wniosek należy złożyć do właściwego miejscowo wydziału spraw cudzoziemców Urzędu Wojewódzkiego.