W naszym artykule dowiesz się o tym, jak bezpiecznie korzystać z bankowości elektronicznej swojego banku. Przedstawiamy najważniejsze punkty, które powinieneś przestrzegać, logując się do swojego konta, a także dowiesz się, w jaki sposób działają oszuści. Cyberprzemocy mówimy stanowcze NIE!
Kontroluj swoją aktywność i urządzenia, z których obsługujesz swoje konto. Zgłoś swojemu bankowi, jeśli coś budzi Twój niepokój. Lepiej z tym nie zwlekać. Poniżej znajdziesz zasady, które powinieneś przestrzegać, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.
10 zasad bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej
- Nie otwieraj załączników z nieznanych Ci źródeł, nie klikaj w podejrzane linki.
- Sprawdzaj za każdym razem adresy stron WWW, na których się logujesz. Sprawdzaj, czy posiadają certyfikaty.
- Regularnie aktualizuj urządzenia i oprogramowania (system, aplikacje, antywirusy, przeglądarkę).
- Twórz skomplikowane i silne hasła.
- Nie używaj takich samych haseł do różnych kont, nie zapisuj ich nigdzie.
- Nie podawaj ani nie wysyłaj nikomu swoich loginów i haseł.
- Nie loguj się przez publiczne, niezabezpieczone sieci wi-fi.
- Nie loguj się do bankowości elektronicznej w takich miejscach jak hotele czy kafejki.
- Czytaj dokładnie treści SMS przed potwierdzeniem transakcji.
- Unikaj podłączania nośników danych do swojego komputera, których nie jesteś pewien, że są bezpieczne.
Jeśli już wiesz, na co zwracać uwagę przy korzystaniu z bankowości elektronicznej, pora zapoznać się ze sposobami działania oszustów w przestrzeni internetowej.
- Phising – Oszuści najczęściej wysyłają wiadomości e-mail i SMS, w których próbują wyłudzić dane osobowe, hasła i dostęp do kont internetowych. Często podają się za instytucje zaufania publicznego lub firmy międzynarodowe. Takie wiadomości najczęściej dotyczą bezpieczeństwa, aktualizacji danych lub dokonania niewielkiej płatności. Zawierają link do nieprawdziwego serwisu transakcyjnego.
- Vhishing, czyli voice phishing – Przestępcy telefonicznie podszywają się pod firmy usługowe, informatyczne lub policję. Pretekst do podania poufnych danych może być różny, np. awaria systemów, prowadzone przez policję śledztwo czy zagrożenie utraty pieniędzy. Oszuści często proszą w trakcie rozmowy o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej, a potem kodu SMS.
- Smishing – Przestępcy wysyłają SMS-y, które często dotyczą konta bankowego, np. piszą o konieczności anulowania niezlecanego przez Ciebie przelewu (odmiana phisingu). W wiadomościach namawiają do kontaktu pod wskazany numer telefonu lub do wejścia w link.
Podsumowując, działaj w Internecie rozważnie i rozglądaj się dookoła. Jeśli spodobał Ci się artykuł i chciałbyś otrzymywać od nas wiadomości jako pierwszy, zapisz się do naszego newslettera.
Zachęcamy do wejścia w zakładkę „Pożyczki JEREMIE”, w której znajdziesz najlepsze finansowanie ze środków unijnych z oprocentowaniem już od 0,2% w skali roku w województwie lubuskim >>> WEJDŹ
Copyright © Fintaxis Finanse