Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego w skrócie IKZE, to najefektywniejszy i najbardziej motywujący sposób oszczędzania bez zobowiązań. IKZE to nowa forma oszczędzania wprowadzona przez rząd, zachęcająca do oszczędzania.
Co to jest IKZE?
Patrząc od strony czysto technicznej, IKZE jest umową zawieraną pomiędzy posiadaczem takiego rachunku, a podmiotem uprawnionym do jego prowadzenia. Tym ostatnim, zgodnie z Ustawą o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, może być bank, towarzystwo ubezpieczeniowe, TFI zarządzające funduszem inwestycyjnym, PTE zarządzające funduszem emerytalnym lub firma prowadząca działalność maklerską.
Jeśli chodzi natomiast o samo działanie IKZE, to stanowi ono rodzaj programu oszczędnościowego, który pozwala na korzystnych zasadach inwestować środki z myślą o emeryturze. Może polegać to na nabywaniu obligacji skarbowych lub korporacyjnych, akcji giełdowych, jednostek funduszy inwestycyjnych, czy też wpłacaniu kapitału na konta oszczędnościowe. Mowa tu zatem zarówno o samodzielnym inwestowaniu, jak i lokowaniu środków z pomocą specjalistów zajmujących się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi.
Niezależnie, z jakich sposobów inwestowania korzysta posiadacz IKZE, może liczyć na te same atrakcyjne rozwiązania podatkowe, a także korzystne zasady przekazywania oszczędności potencjalnym spadkobiercom.
Oszczędzanie na IKZE – czy warto?
Konto IKZE może założyć osoba fizyczna, która ukończyła 18 lub nawet 16 lat (jeśli uzyskuje już dochody). Co istotne, jest to w zasadzie jedyny wymóg stawiany przed klientami. Do programu może więc przystąpić każdy zainteresowany, niezależnie od wykonywanego zawodu czy wysokości uzyskiwanych dochodów. Co więcej, mogą do niego zatem dołączyć nawet osoby, które już przeszły na emeryturę i pobierają świadczenie od państwa.
Wcześniej wspomniane zalety sprawiają, że oszczędzanie w ramach IKZE powinien rozważyć każdy. W ten sposób można regularnie oszczędzać zarówno małe kwoty, rzędu 50 czy 100 zł miesięcznie, jak również znacznie większy kapitał. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby na konto wpłacać środki „okazjonalnie”, raz czy kilka razy w roku. Niezależnie od wielkości wpłat, w ciągu wielu lat uczestnictwa w programie będzie można zaoszczędzić na podatkach. Co jednak oczywiste, im wyższe będą wpłacane kwoty, tym większe będzie można uzyskać korzyści.
Pamiętaj:
- Aby skorzystać z odliczenia podatkowego za dany rok, pieniądze na IKZE musisz przelać do 31 grudnia.
- Maksymalna wpłata na IKZE w 2020 r. wynosi 6 272,40 zł.
- Inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem.
Copyright © Fintaxis Finanse