Faktura tylko za paragon z NIP-em, nowy pomysł MF

2017-12-04 18:23:47 Faktura tylko za paragon z NIP-em, nowy pomysł MF

Przedsiębiorcy wciąż mają bardzo duże możliwości pozwalające im na płacenie mniejszego podatku VAT. To wkrótce może się jednak zmienić. Resort Finansów zaproponował wprowadzenie zasady, że podstawą do wydania faktury może być tylko paragon z NIP-em. Celem jest oczywiście jeszcze skuteczniejsze uszczelnienie systemu podatkowego.

Koniec handlu kosztami?

Zdarzają się sytuacje, niestety nierzadko, że przedsiębiorcy zbierają od innych osób paragony, na podstawie których otrzymują faktury od sprzedawców. W konsekwencji płacą mniejszy VAT, wykazują fikcyjne koszty, pomniejszają swój dochód, co oznacza niższy podatek dochodowy. Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse zwraca szczególną uwagę na konsekwencje takich niezgodnych z prawem działań. Otóż fiskus może analizować częstotliwość zakupów, które zostały udokumentowane paragonami i w momencie wystąpienia podejrzanej sytuacji skierować do takiej firmy kontrolę. Dla takiego przedsiębiorcy może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Nowe przepisy o kasach fiskalny mogą zatem zostać uzupełnione o dodatkowe zasady, które warunkują możliwość wydawania faktur tylko na podstawie paragonu z NIP-em. Jak informuje MF straty budżetu wynikające z handlu kosztami sięgają nawet 1,5 mld zł. Zmiany mają więc na celu zakończyć nadużycia nieuczciwych przedsiębiorców, którzy dokumentują cudze transakcje.

Nie każda kasa fiskalna ma możliwość wystawiania paragonów z NIP-em

Pojawia się jednak jeden duży problem, ponieważ na polskim rynku wciąż sprzedawcy korzystają z kas fiskalnych, które nie pozwalają na wystawiania paragonów z NIP-em. Doradca podatkowy Fintaxis Finanse podkreśla, że zmiany zmusiłyby wielu sprzedawców do wymiany kas na nowe. Resort być może w ten sposób chciał wymusić na nich konieczność zakupu nowego urządzenia.  Podobna sytuacja miała miejsce w 2013 roku, kiedy została wprowadzona faktura uproszczona dla zakupów o wartości do 2013 roku. Ostatecznie przyjęto zasadę, że kupujący ma prawo zażądać paragonu z NIP-em, jednak sprzedawca może mu go wystawić tylko wtedy, kiedy ma taką możliwość. Od tego czasu jednak każda wprowadzana na rynek kasa fiskalna musi posiadać opcję wpisywania NIP-u na paragonie, jednak wciąż nie wszyscy przedsiębiorcy z nich korzystają.

W planach Ministerstwa Finansów nie ma na razie przymusowej wymiany kas fiskalnych. Doradca podatkowy przypomina jednak, że tylko w branżach szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych będzie to konieczne.

Płatnik składek ZUS, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu