Faktura tylko za paragon z NIP-em, nowy pomysł MF

2017-12-04 18:23:47 Faktura tylko za paragon z NIP-em, nowy pomysł MF

Przedsiębiorcy wciąż mają bardzo duże możliwości pozwalające im na płacenie mniejszego podatku VAT. To wkrótce może się jednak zmienić. Resort Finansów zaproponował wprowadzenie zasady, że podstawą do wydania faktury może być tylko paragon z NIP-em. Celem jest oczywiście jeszcze skuteczniejsze uszczelnienie systemu podatkowego.

Koniec handlu kosztami?

Zdarzają się sytuacje, niestety nierzadko, że przedsiębiorcy zbierają od innych osób paragony, na podstawie których otrzymują faktury od sprzedawców. W konsekwencji płacą mniejszy VAT, wykazują fikcyjne koszty, pomniejszają swój dochód, co oznacza niższy podatek dochodowy. Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse zwraca szczególną uwagę na konsekwencje takich niezgodnych z prawem działań. Otóż fiskus może analizować częstotliwość zakupów, które zostały udokumentowane paragonami i w momencie wystąpienia podejrzanej sytuacji skierować do takiej firmy kontrolę. Dla takiego przedsiębiorcy może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Nowe przepisy o kasach fiskalny mogą zatem zostać uzupełnione o dodatkowe zasady, które warunkują możliwość wydawania faktur tylko na podstawie paragonu z NIP-em. Jak informuje MF straty budżetu wynikające z handlu kosztami sięgają nawet 1,5 mld zł. Zmiany mają więc na celu zakończyć nadużycia nieuczciwych przedsiębiorców, którzy dokumentują cudze transakcje.

Nie każda kasa fiskalna ma możliwość wystawiania paragonów z NIP-em

Pojawia się jednak jeden duży problem, ponieważ na polskim rynku wciąż sprzedawcy korzystają z kas fiskalnych, które nie pozwalają na wystawiania paragonów z NIP-em. Doradca podatkowy Fintaxis Finanse podkreśla, że zmiany zmusiłyby wielu sprzedawców do wymiany kas na nowe. Resort być może w ten sposób chciał wymusić na nich konieczność zakupu nowego urządzenia.  Podobna sytuacja miała miejsce w 2013 roku, kiedy została wprowadzona faktura uproszczona dla zakupów o wartości do 2013 roku. Ostatecznie przyjęto zasadę, że kupujący ma prawo zażądać paragonu z NIP-em, jednak sprzedawca może mu go wystawić tylko wtedy, kiedy ma taką możliwość. Od tego czasu jednak każda wprowadzana na rynek kasa fiskalna musi posiadać opcję wpisywania NIP-u na paragonie, jednak wciąż nie wszyscy przedsiębiorcy z nich korzystają.

W planach Ministerstwa Finansów nie ma na razie przymusowej wymiany kas fiskalnych. Doradca podatkowy przypomina jednak, że tylko w branżach szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych będzie to konieczne.

Płatnik składek ZUS, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2022-09-21 11:19:33 Pożyczka Inwestycyjna dla LUBUSKICH Przedsiębiorców! - Oproc. 0,2%!

Potrzebujesz finansowania na swoje przedsięwzięcie, a może chcesz rozwinąć swój biznes? W województwie lubuskim teraz jest taka możliwość! Oferta przeznaczona w szczególności dla START-UPów!!

Sprawdź więcej szczegółów pożyczki! 

Czytaj więcej →
2022-09-19 12:21:23 Dotacja BREXIT- dla Polskich firm eksportowych poszkodowanych w związku z Brexitem.

Czy w wyniku opuszczenia przez Wielką Brytanie Unii Europejskiej Twoja firma odczuła negatywne skutki, utraciłeś możliwość importu lub eksportu? Zostałeś zmuszony do zmiany funkcjonowania przedsiębiorstwa? DOTACJA BREXIT będzie idealnym rozwiązaniem!

Sprawdź więcej szczegółów! 

Czytaj więcej →
2022-09-19 09:31:37 Bezzwrotne dotacje dla Przedszkoli oraz Szkół! - Nabór Ciągły.

Prowadzisz punkt szkolny lub przedszkolny, chcesz doposażyć lub przeprowadzić inwestycję? Już teraz możesz skorzystać z dotacji skierowanej dla Twojej działalności!

Trwa nabór wniosków o dotację dla szkół i przedszkoli z dofinansowaniem do 100%!

Sprawdź szczegóły oferty!

Czytaj więcej →
2022-09-16 08:07:11 Obniż raty swoich Kredytów i uzyskaj marżę już od 0,9%!

Koniec roku to czas promocji kredytów bankowych. Obecna sytuacja gospodarki zmusza do oszczędności dlatego w tym roku już we wrześniu pojawiają się mega oferty dla firm. Jedną z nich jest kredyt konsolidacyjny z kwotą do 650 000 zł i marżą od 0,9% w skali roku. Jest to strzał w dziesiątkę dla przedsiębiorców chcących obniżyć koszty swoich zobowiązań!

Sprawdź jak uzyskać decyzję w jeden dzień! 

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu