Faktura tylko za paragon z NIP-em, nowy pomysł MF

2017-12-04 18:23:47 Faktura tylko za paragon z NIP-em, nowy pomysł MF

Przedsiębiorcy wciąż mają bardzo duże możliwości pozwalające im na płacenie mniejszego podatku VAT. To wkrótce może się jednak zmienić. Resort Finansów zaproponował wprowadzenie zasady, że podstawą do wydania faktury może być tylko paragon z NIP-em. Celem jest oczywiście jeszcze skuteczniejsze uszczelnienie systemu podatkowego.

Koniec handlu kosztami?

Zdarzają się sytuacje, niestety nierzadko, że przedsiębiorcy zbierają od innych osób paragony, na podstawie których otrzymują faktury od sprzedawców. W konsekwencji płacą mniejszy VAT, wykazują fikcyjne koszty, pomniejszają swój dochód, co oznacza niższy podatek dochodowy. Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse zwraca szczególną uwagę na konsekwencje takich niezgodnych z prawem działań. Otóż fiskus może analizować częstotliwość zakupów, które zostały udokumentowane paragonami i w momencie wystąpienia podejrzanej sytuacji skierować do takiej firmy kontrolę. Dla takiego przedsiębiorcy może się to wiązać z poważnymi konsekwencjami.

Nowe przepisy o kasach fiskalny mogą zatem zostać uzupełnione o dodatkowe zasady, które warunkują możliwość wydawania faktur tylko na podstawie paragonu z NIP-em. Jak informuje MF straty budżetu wynikające z handlu kosztami sięgają nawet 1,5 mld zł. Zmiany mają więc na celu zakończyć nadużycia nieuczciwych przedsiębiorców, którzy dokumentują cudze transakcje.

Nie każda kasa fiskalna ma możliwość wystawiania paragonów z NIP-em

Pojawia się jednak jeden duży problem, ponieważ na polskim rynku wciąż sprzedawcy korzystają z kas fiskalnych, które nie pozwalają na wystawiania paragonów z NIP-em. Doradca podatkowy Fintaxis Finanse podkreśla, że zmiany zmusiłyby wielu sprzedawców do wymiany kas na nowe. Resort być może w ten sposób chciał wymusić na nich konieczność zakupu nowego urządzenia.  Podobna sytuacja miała miejsce w 2013 roku, kiedy została wprowadzona faktura uproszczona dla zakupów o wartości do 2013 roku. Ostatecznie przyjęto zasadę, że kupujący ma prawo zażądać paragonu z NIP-em, jednak sprzedawca może mu go wystawić tylko wtedy, kiedy ma taką możliwość. Od tego czasu jednak każda wprowadzana na rynek kasa fiskalna musi posiadać opcję wpisywania NIP-u na paragonie, jednak wciąż nie wszyscy przedsiębiorcy z nich korzystają.

W planach Ministerstwa Finansów nie ma na razie przymusowej wymiany kas fiskalnych. Doradca podatkowy przypomina jednak, że tylko w branżach szczególnie narażone na ryzyko nadużyć podatkowych będzie to konieczne.

Płatnik składek ZUS, Dobre Biuro Rachunkowe Wrocław, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław, Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelarie podatkowe Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biura Rachunkowe Wrocław, Wrocław Biuro Rachunkowe,  Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, Wrocław biura księgowe, Biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, Cennik Biuro Rachunkowe Wrocław, Tanie biuro rachunkowe Wrocław, Najlepsze biuro rachunkowe Wrocław,  Doradztwo finansowe Wrocław, Wrocław Doradcy Finansowi, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, Pożyczki Jeremie Wrocław, Pożyczki Jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2023-05-25 11:50:28 Nieotrzymanie kredytu, a zwrot wpłaconego zadatku.

Zadatek jest wpłacany przez nabywcę nieruchomości zgodnie z zawartą umową przedwstępną. Czy w razie nieuzyskania kredytu przez kupującego, zadatek powinien zostać zwrócony? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-05-10 09:18:26 BEZZWROTNA dotacja na rozwój przedsiębiorstwa – Sprawiedliwa Transformacja.

Już niebawem ruszają pierwsze konkursy dla przedsiębiorców w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Będzie można uzyskać środki w formie bezzwrotnej dotacji na realizacje inwestycji rozwojowych dla firm zlokalizowanych w wybranych regionach! Nawet do 85% dofinansowania Twojej inwestycji.

Sprawdź, czy w Twoim regionie jest dostępna bezzwrotna dotacja!

Czytaj więcej →
2023-04-28 09:37:26 Pożyczka do 1,5 MLN dla MAŁOPOLSKI - Oproc. 3,81%!

Prowadzisz firmę na terenie województwa Małopolskiego? JUŻ TERAZ masz okazję zdobyć pożyczkę w wysokości do 1,5 MLN złotych na rozbudowę lub rozwój swojej działalności gospodarczej! Oferta jest na niskooprocentowanych warunkach już od 3,81 % w skali roku!

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-04-25 09:06:57 Pożyczka na START- Oproc. stałe od 0,68%!

Poszukujesz pracy? Jesteś studentem, absolwentem lub osobą bezrobotną? Uzyskaj nawet 134 000 złotych na rozwój, założenie przedsiębiorstwa lub na tworzenie nowych miejsc pracy! 

Dla wybranych województw jest dostępna POŻYCZKA NA START z niskim stałym oprocentowaniem od 0,68% w skali roku!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu