Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

2018-04-27 10:20:38 Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Dlaczego warto skorzystać z usług biura rachunkowego?

Jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej trzeba podjąć szereg decyzji, np. wybrać formę opodatkowania. Już na tym etapie przydaje się pomoc eksperta – trafny wybór może oznaczać nawet tysiące złotych oszczędności w skali roku. Poznaj 5 powodów, dla których przygodę z przedsiębiorczością powinieneś rozpocząć od wybrania biura rachunkowego.

Rynek usług księgowych się rozrasta

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 40 000 biur rachunkowych, zaś wartość rynku usług księgowych wycenia się na ok. 5 mld zł. Nie wszystkie biura działają lokalnie – na rynku przybywa nowoczesnych podmiotów, które stawiają na kontakt z klientami za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Dzięki temu ofertę kierują do firm z całej Polski.

Jeżeli rozważasz założenie własnej firmy, będziesz potrzebował wsparcia specjalistów z zakresu prawa podatkowego. Poznaj 5 powodów, dla których warto poszukać dobrego biura rachunkowego i nawiązać z nim współpracę:

1. Oszczędzasz czas

Prowadzenia ksiąg rachunkowych firmy można się nauczyć. Kłopot jednak w tym, że przepisy zmieniają się często – tylko w pierwszych miesiącach 2018 r. mikroprzedsiębiorców zaczął obowiązywać Jednolity Plik Kontrolny (JPK), zaś w ustawie o PIT zmodyfikowano szereg przepisów. Dla przedsiębiorcy samodzielnie prowadzącego księgowość swojej firmy oznacza to konieczność systematycznego dokształcania się.

Biura rachunkowe dbają nie tylko o księgi rachunkowe firmy – zakres ich działania jest szerszy. Jeżeli w planach masz zatrudnienie pracownika, przybędzie Ci obowiązków. Biuro, z którym podpiszesz umowę, zadba o rozliczanie zatrudnionych przez Ciebie osób.

2. Oszczędzasz pieniądze

Zatrudnienie księgowego na etat opłaca się dużym firmom, które zatrudniają dziesiątki lub setki osób. W przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw korzystniejszą opcją jest podpisanie umowy z biurem rachunkowym. Outsourcing usług księgowych jest tańszy, a jego dodatkowym plusem jest fakt, że nie trzeba szukać zastępstwa dla zatrudnionego pracownika na czas np. urlopu czy zwolnienia lekarskiego.

Gdy mowa o kwestiach finansowych, trzeba pamiętać, że zarówno zrekrutowanie i zatrudnienie pracownika, jak i stworzenie mu miejsca pracy kosztuje. Specjalistyczne oprogramowanie księgowe czy podpis elektroniczny – to tylko kilka wydatków, które generuje decyzja o zatrudnieniu eksperta na etat.

3. Nie odpowiadasz finansowo za błędy

Biura rachunkowe mają obowiązek wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności OC. Gdy będziesz poszukiwał biura, które będzie czuwać nad księgowością Twojej firmy, pamiętaj, aby poruszyć tę kwestię. Jeżeli okaże się, że pracownicy biura nie dopilnowali swoich obowiązków, nie będziesz ponosił konsekwencji – szkody zostaną pokryte z polisy.

Jak wygląda kwestia odpowiedzialności za błędy popełnione przez księgowego pracującego na etacie? Zgodnie z art. 199 Kodeksu pracy odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, przy czym nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia.

4. Możesz skorzystać z kompleksowej oferty

Niektóre biura rachunkowe proponują znacznie więcej niż prowadzenie ksiąg rachunkowych czy rozliczanie zatrudnionych pracowników. Przykładowo przedsiębiorca może skorzystać z pomocy prawnej. Fintaxis Finanse proponuje Klientom dostęp do zróżnicowanych form finansowania (np. kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny) oraz ubezpieczeń na korzystnych warunkach.

Kompleksowa oferta biura rachunkowego pozwala zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze – przedsiębiorca w jednym miejscu może uzyskać potrzebną mu pomoc.

5. To jest wygodne

Korzystanie z biura rachunkowego jest wygodne – wystarczy dostarczyć dokumenty, a całą resztą zajmą się specjaliści. Jeżeli chodzi o doręczenie np. faktur, to wcale nie trzeba robić tego osobiście. Niektóre biura rachunkowe współpracują z firmami kurierskimi – wystarczy przekazać dokumenty kurierowi.

Fintaxis Finanse z myślą o wygodzie Klientów stworzył platformę online. Każdy Klient może się zalogować na swoje konto w dowolnym momencie i wysłać dokumenty drogą elektroniczną.

Współpraca z biurem rachunkowym – zagrożenia

Czy współpraca z biurem rachunkowym może wiązać się z ryzykiem? Owszem – w każdej branży działają nierzetelne firmy. Może zdarzyć się, że biuro nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, nie informuje o nowościach w prawie podatkowym czy nie dba o interesy swojego Klienta. Aby zminimalizować ryzyko, warto sprawdzić referencje wybranego podmiotu.

Pozostałe aktualności

2022-06-30 13:15:07 Zalety współpracy z Ekspertem Fintaxis Finanse.

Fintaxis Finanse jest liderem w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań finansowych. W swoim zespole mieści wykwalifikowanych Ekspertów ds. Pożyczek Unijnych, Pożyczek Płynnościowych, Pożyczek Biznesowych, Kredytów Hipotecznych oraz Ubezpieczeń.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 09:23:46 Pożyczka Unijna dla Dolnego Śląska.

W lipcu br. rusza nowy nabór wniosków na unijne pożyczki rozwojowe na województwo dolnośląskie. Środki mają stałe preferencyjne oprocentowanie i będzie można przeznaczyć na cele inwestycyjne w tym zakup środków trwałych, budowę, rozbudowę oraz zakup nieruchomości komercyjnych.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-30 08:17:57 Miliardy na rozwój dla przedsiębiorców. Projekt KPO.

Pieniądze z KPO (Krajowy Plan Odbudowy) pomogą Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele. Dzięki tym środkom zrealizowane będą nowe inwestycje, przyśpieszy wzrost gospodarczy oraz zwiększone zostanie zatrudnienie. Dla przedsiębiorców przeznaczone będą środki jakich dawno nie było.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2022-06-29 11:11:45 6 kroków do uzyskania kredytu hipotecznego z Fintaxis Finanse.

Otrzymanie kredytu hipotecznego nie musi być trudne. Z Ekspertami Fintaxis Finanse wystarczy kilka kroków. Umów się z nami i sprawdź najlepsze oferty. Pomożemy Ci szybko uzyskać finansowanie na zakup wybranej nieruchomości.

 

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu