Kilka dni temu Rada Ministrów zaakceptowała projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Minister Rozwoju i Finansów ma prawo upublicznić w Internecie dane podatkowe związane z największymi podatnikami CIT. Już wkrótce każdy będzie mógł uzyskać informacje na temat m.in. ich dochodów, przychodów, poniesionych kosztów i strat.
„Upublicznianie tych danych nie naruszy przepisów o tajemnicy skarbowej”
W pierwszym etapie mogą zostać upublicznione dane ok. 2 tys. podatników i będzie to miało miejsce na podstawie zeznań podatkowych za 2017 rok, czyli w przyszłym roku. Jak informuje doradca podatkowy, do publicznej wiadomości podane zostaną dane podatników, którzy w roku podatkowych uzyskali przychód przekraczający 50 mln EUR. Podobnie będzie w przypadku wszystkich podatkowych grup kapitałowych, wysokość osiągniętych przychodów dla nich nie będzie brana pod uwagę.
Ale… podatnik, które dane zostaną upublicznione ma możliwość złożenia wniosku do ministra rozwoju i finansów o ich usunięcie bądź też sprostowanie. Dane będą aktualizowane, co kwartał oraz będą podane do wiadomości publicznej przez 5 lat. Informacje te dotyczyć będą nazwy i numeru identyfikacji podatkowej podatnika (NIP), roku podatkowego, wysokości osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, a także osiągniętego dochodu albo poniesionej straty, kwoty należnego podatku i podstawy opodatkowania.
Centrum Informacji Rządu podkreśliło wyraźnie, że „Upublicznianie tych danych nie naruszy przepisów o tajemnicy skarbowej”.
Cel zmian – wzmocniona kontrola
To kolejny krok ze strony Rady Ministrów, którego celem jest wzmocnienie kontroli podatkowej w naszym kraju. Biuro rachunkowe Fintaxis Finanse również dostrzega problem. Istnieje grupa podatników, którzy generują przeważającą część opodatkowanych przychodów, jednak brak jest odpowiedniego poziomu płaconego podatku. Ponadto, nowe przepisy wpisują się doskonale w projekt przeciwdziałania agresywnemu planowaniu podatkowemu. Należy przypomnieć, że Komisja Europejska uznała go w ostatnim czasie za jeden z priorytetowych dla Unii Europejskiej.
Zmiany w CIT w życie wejdą od 1 stycznia 2018 roku i dotyczyć będą ok. 2 tys. podatników. Indywidualne dane będą aktualizowane i upublicznione przez 5 lat, przy czym podatnik ma prawo złożyć wniosek o ich usunięcie lub sprostowanie.