Czym są koszty uzyskania przychodów?

2017-06-21 20:24:58 Czym są koszty uzyskania przychodów?

„To wrzucę sobie w koszty…” – wielu przedsiębiorców korzysta z przywileju zaliczenia pewnych wydatków związanych z firmą do kosztów uzyskania przychodów. Nie jest jednak to ich obowiązek, prawo nie wymaga tego od nich, natomiast zapewnia im taką możliwość. W praktyce oznacza to pomniejszenie podstawy opodatkowania i wspomniane koszty uzyskania przychodów. Podatnicy tym samym zyskują mnóstwo korzyści.

Co najczęściej wrzucamy w koszty?

Aby można było zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów, musi on spełniać pewne warunki. Przede wszystkim wymagane jest, aby dotyczył bezpośrednio firmy, czyli był wydatkiem firmowym. Zgodnie z art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów nazywamy wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto, muszą być odpowiednio udokumentowanie, co bardzo często podkreśla doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu.

Najczęściej przedsiębiorcy do wydatków firmowych zaliczają towary handlowe i materiały podstawowe. Również pieczęć firmowa, utrzymanie oraz wyposażenie lokalu, wszelkie opłaty bankowe i usługi księgowe, czyli prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe, mogą być kosztami uzyskania przychodów. Jeżeli w prowadzeniu działalności i świadczeniu usług niezbędne jest posiadanie i korzystanie z auta, to również wydatki z nim związane, jak np. zakup paliwa, są zgodne z definicją kosztów uzyskania przychodów.

Rozliczamy koszty

Rozliczając koszty, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, bez których wykonanie tej czynności nie będzie możliwe. Otóż, wymagany jest wybór formy opodatkowania, w której rozliczane będą koszty. Metody, jakie stosowane są w rozliczaniach kosztów, to metoda kasowa i memoriałowa. Warto ponadto zapoznać się z listą kosztów negatywnych, których nie można rozliczyć na gruncie podatków dochodowych. Niekiedy wydatek jest środkiem trwałym lub podlega amortyzacji. W takiej sytuacji konieczne jest ustalenie zasad amortyzacji, wysokości ich rat i metod rozliczania odpisów. Niezwykle ważne jest jednak prawidłowe udokumentowanie wydatku, w czym  pomoc uzyskują podatnicy, którzy korzystają z usługi prowadzenia księgowości biura rachunkowego Fintaxis Finanse.

Dowodami poniesionych wydatków firmowych mogą być faktury, faktury VAT RR, dokumenty celne i rachunki, inne dowody, które zostały wymienione w par. 13 i 14 rozporządzenia oraz dokumenty związane z korektą kosztów.

Wiele osób zastanawia się, czy prowadząc działalność gospodarczą we własnym domu, wydatki poniesione z tego tytułu również mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Odpowiednia dokumentacja, a także wiarygodne dowody zapewniają taką możliwość.

Klienci biura rachunkowego Fintaxis Finanse każdorazowo mogą uzyskać informację od księgowej lub doradcy podatkowego jaki zakupy mogą być zaliczone koszty prowadzonej działalności.

Koszty uzyskania przychodu, koszty działalności, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław,  Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość Online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, doradztwo finansowe Wrocław, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, jeremie Wrocław, jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2022-09-21 11:19:33 Pożyczka Inwestycyjna dla LUBUSKICH Przedsiębiorców! - Oproc. 0,2%!

Potrzebujesz finansowania na swoje przedsięwzięcie, a może chcesz rozwinąć swój biznes? W województwie lubuskim teraz jest taka możliwość! Oferta przeznaczona w szczególności dla START-UPów!!

Sprawdź więcej szczegółów pożyczki! 

Czytaj więcej →
2022-09-19 12:21:23 Dotacja BREXIT- dla Polskich firm eksportowych poszkodowanych w związku z Brexitem.

Czy w wyniku opuszczenia przez Wielką Brytanie Unii Europejskiej Twoja firma odczuła negatywne skutki, utraciłeś możliwość importu lub eksportu? Zostałeś zmuszony do zmiany funkcjonowania przedsiębiorstwa? DOTACJA BREXIT będzie idealnym rozwiązaniem!

Sprawdź więcej szczegółów! 

Czytaj więcej →
2022-09-19 09:31:37 Bezzwrotne dotacje dla Przedszkoli oraz Szkół! - Nabór Ciągły.

Prowadzisz punkt szkolny lub przedszkolny, chcesz doposażyć lub przeprowadzić inwestycję? Już teraz możesz skorzystać z dotacji skierowanej dla Twojej działalności!

Trwa nabór wniosków o dotację dla szkół i przedszkoli z dofinansowaniem do 100%!

Sprawdź szczegóły oferty!

Czytaj więcej →
2022-09-16 08:07:11 Obniż raty swoich Kredytów i uzyskaj marżę już od 0,9%!

Koniec roku to czas promocji kredytów bankowych. Obecna sytuacja gospodarki zmusza do oszczędności dlatego w tym roku już we wrześniu pojawiają się mega oferty dla firm. Jedną z nich jest kredyt konsolidacyjny z kwotą do 650 000 zł i marżą od 0,9% w skali roku. Jest to strzał w dziesiątkę dla przedsiębiorców chcących obniżyć koszty swoich zobowiązań!

Sprawdź jak uzyskać decyzję w jeden dzień! 

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu