Czym są koszty uzyskania przychodów?

2017-06-21 20:24:58 Czym są koszty uzyskania przychodów?

„To wrzucę sobie w koszty…” – wielu przedsiębiorców korzysta z przywileju zaliczenia pewnych wydatków związanych z firmą do kosztów uzyskania przychodów. Nie jest jednak to ich obowiązek, prawo nie wymaga tego od nich, natomiast zapewnia im taką możliwość. W praktyce oznacza to pomniejszenie podstawy opodatkowania i wspomniane koszty uzyskania przychodów. Podatnicy tym samym zyskują mnóstwo korzyści.

Co najczęściej wrzucamy w koszty?

Aby można było zaliczyć wydatek do kosztów uzyskania przychodów, musi on spełniać pewne warunki. Przede wszystkim wymagane jest, aby dotyczył bezpośrednio firmy, czyli był wydatkiem firmowym. Zgodnie z art. 22 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów nazywamy wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto, muszą być odpowiednio udokumentowanie, co bardzo często podkreśla doradca podatkowy z biura rachunkowego Fintaxis Finanse we Wrocławiu.

Najczęściej przedsiębiorcy do wydatków firmowych zaliczają towary handlowe i materiały podstawowe. Również pieczęć firmowa, utrzymanie oraz wyposażenie lokalu, wszelkie opłaty bankowe i usługi księgowe, czyli prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe, mogą być kosztami uzyskania przychodów. Jeżeli w prowadzeniu działalności i świadczeniu usług niezbędne jest posiadanie i korzystanie z auta, to również wydatki z nim związane, jak np. zakup paliwa, są zgodne z definicją kosztów uzyskania przychodów.

Rozliczamy koszty

Rozliczając koszty, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach, bez których wykonanie tej czynności nie będzie możliwe. Otóż, wymagany jest wybór formy opodatkowania, w której rozliczane będą koszty. Metody, jakie stosowane są w rozliczaniach kosztów, to metoda kasowa i memoriałowa. Warto ponadto zapoznać się z listą kosztów negatywnych, których nie można rozliczyć na gruncie podatków dochodowych. Niekiedy wydatek jest środkiem trwałym lub podlega amortyzacji. W takiej sytuacji konieczne jest ustalenie zasad amortyzacji, wysokości ich rat i metod rozliczania odpisów. Niezwykle ważne jest jednak prawidłowe udokumentowanie wydatku, w czym  pomoc uzyskują podatnicy, którzy korzystają z usługi prowadzenia księgowości biura rachunkowego Fintaxis Finanse.

Dowodami poniesionych wydatków firmowych mogą być faktury, faktury VAT RR, dokumenty celne i rachunki, inne dowody, które zostały wymienione w par. 13 i 14 rozporządzenia oraz dokumenty związane z korektą kosztów.

Wiele osób zastanawia się, czy prowadząc działalność gospodarczą we własnym domu, wydatki poniesione z tego tytułu również mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Odpowiednia dokumentacja, a także wiarygodne dowody zapewniają taką możliwość.

Klienci biura rachunkowego Fintaxis Finanse każdorazowo mogą uzyskać informację od księgowej lub doradcy podatkowego jaki zakupy mogą być zaliczone koszty prowadzonej działalności.

Koszty uzyskania przychodu, koszty działalności, księgowa Wrocław, księgowy Wrocław,  Doradca Podatkowy Wrocław, Kancelaria Podatkowa Wrocław, Biuro Rachunkowe Wrocław, Biuro Podatkowe Wrocław, Kadry i Płace Wrocław, kadry Wrocław, płace Wrocław, rozliczanie pracowników Wrocław, rozliczanie obcokrajowców Wrocław, Księgowość Online Wrocław, Biuro Księgowe Wrocław, biuro rachunkowe Wrocław Psie Pole, Księgowość Wrocław, doradztwo finansowe Wrocław, Doradcy finansowi Wrocław, kredyty Wrocław, kredyt firmowy Wrocław, jeremie Wrocław, jeremie dolnośląskie, Fintaxis Finanse.

Pozostałe aktualności

2024-02-07 12:35:19 Pożyczka Obrotowa do 3 MLN zł - DOLNOŚLĄSKIE!

Województwo dolnośląskie stawia na innowacje i konkurencyjność przedsiębiorstw! Dzięki nowemu Funduszowi Powierniczemu o wartości 278 mln zł, mikro, małe i średnie firmy oraz przedsiębiorstwa typu small mid-caps i mid-caps z regionu będą mogły zainwestować w rozwój, automatyzację oraz ekoinnowacje. Projekt przewiduje wsparcie dla co najmniej 701 przedsiębiorstw, w tym 91 MŚP wprowadzających

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-02-01 11:04:31 Wschodnia Polska: Pożyczka na rozwój turystyki do 1 MLN zl - Oproc. 2%!

Przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i pokrewnych branż mogą teraz skorzystać z atrakcyjnej formy wsparcia finansowego, która ułatwi rozwój ich działalności. Pożyczka na rozwój turystyki oferuje korzystne parametry, co czyni ją atrakcyjną opcją dla firm poszukujących funduszy na inwestycje.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-01-26 09:21:27 Nowe produkty Unijne na 2024 rok!

Dowiedz się, dlaczego 2024 rok może być znaczącym okresem dla przedsiębiorstw, otwierając nowe możliwości inwestycyjne i sprzyjając zrównoważonemu rozwojowi sektora MŚP. Nie przegap szansy na uzyskanie ważnych informacji na temat unijnych wsparć finansowych, które mogą wpłynąć pozytywnie na kondycję polskiego biznesu. Zainicjuj swój sukces i zdobądź kluczowe wskazówki dotyczące korzystania z dostępnych funduszy inwestycyjnych!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2024-01-24 11:56:21 Mieszkanie na START: Nowy program na 2024 rok!

Marzysz o własnym gniazdku, a dotychczasowe warunki kredytowe sprawiały, że to wydawało się niemożliwe? Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma dla Ciebie rewolucyjne rozwiązanie! W drugiej połowie 2024 roku startuje program Mieszkanie na Start – klucz do Twojego wymarzonego lokum.

Oprocentowanie od 0% do 1,5%

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights