Błędy na fakturze zdarzają się, jednak ich pojawienie wymaga szybkiej korekty, szczególnie jeżeli chodzi o zastosowanie przez podatnika niewłaściwej stawki VAT. Każdy sprzedawca musi wiedzieć, że to na nim spoczywa obowiązek jej określenia, dlatego też konsekwencje wynikające z błędu spoczywają właśnie na nim.
Korekta błędu
Podstawowa stawka VAT wynosi 23%, o czym powinien wiedzieć każdy podatnik. Jest jednak mnóstwo wyjątków od reguły, kiedy to stosuje się stawki obniżone 8%, 5% lub 0%. Ponadto, są usługi i towary, a także pewne okoliczności, przy których przysługuje zwolnienie z podatku lub też towary niepodlegające VAT. Znajomość przepisów może uchronić sprzedawcę przed popełnieniem pomyłki, jednak często wprowadzane zmiany, jak też znaczna ilość zasad mogą przysporzyć im niemało kłopotów. W takiej sytuacji warto wybrać takie biuro rachunkowe, które nie tylko zajmie się naszymi finansami i księgowością, ale wyjaśni wszelkie niejasności. W taki sposób przebiega prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe Fintaxis Finanse.
Podatnicy, którzy zastosowali na fakturze błędną stawkę VAT, są zobowiązani do dokonania korekty. Zawyżona kwota podatku należnego musi zostać skorygowana, a jej obniżenia dokonuje się pod warunkiem, że podatnik posiada potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru, dla którego dana faktura została wystawiona. Należy również podkreślić, że potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę po upływie terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy pozwala podatnikowi uwzględnić ją za okres rozliczeniowy, w którym to potwierdzenie zostało uzyskane.
Potwierdzenie nie zawsze jest wymagane
Niemalże przy każdym przepisie istnieją pewne wyjątki. Otóż, potwierdzenie otrzymania faktury korygującej nie jest wymagane przy eksporcie towarów i wewnątrzwspólnotowej dostawie towaru, przy towarach i usługach, dla których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego i usług telekomunikacyjnych. Wymóg nie obowiązuje również, kiedy podatnik pomimo udokumentowanej próby doręczenia faktury korygującej nie uzyskał potwierdzenia, a z dokumentacji, jaką posiada, jasno wynika, że nabywca towaru wie, że transakcja została zrealizowana zgodnie z warunkami, jakie zostały określone w fakturze korygującej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, doradca podatkowy Fintaxis Finanse udzieli wszelkich informacji i wyjaśnień.