Zasady wystawiania e-faktur

2016-10-25 10:59:54 Zasady wystawiania e-faktur

Pierwszego stycznia 2014 roku ustawodawca wprowadził możliwość wystawiania faktur elektronicznych. Taki format ma dużo zalet i pozwala na zaoszczędzenie czasu, łatwiejsze przechowywanie i  przede wszystkim uzyskanie niższych kosztów wystawienia i przesłania dokumentu.  Rezygnacja z koperty ze znaczkiem na rzecz e-mail pozwala obniżyć koszty obsługi rachunków nawet o 80%.

Przedsiębiorcy, którzy chcą wysłać do kontrahenta fakturę elektroniczną, muszą otrzymać zgodę od swojego kontrahenta – akceptowalna jest nawet zgoda ustna. Podobnie jak w sytuacji wystawiania faktur papierowych, należy dopilnować poprawności przy wystawianiu, przesyłaniu oraz otrzymaniu faktury elektronicznej.

Jak głosi definicja formułująca w przepis ustawy o podatku od towarów i usług, fakturą elektroniczną jest dokument w formie elektronicznej, wystawiony i otrzymany w swobodnym formacie elektronicznym. Nic nie stoi na drodze aby były to faktury utworzone w programach księgowych oraz w wersji pdf, które to z kolei nie są drukowane, a od razu słane do kontrahentów. Mogą być to również faktury w wersji papierowej zeskanowane i przesłane drogą elektroniczną, pod warunkiem, iż ich wersja papierowa nie została już wprowadzona do obrotu. Jednakże by wysyłać faktury do kontrahenta mailem, musi on wyrazić na to zgodę .

Warto zaznaczyć, iż poprawna elektroniczna faktura musi spełniać zasady rzetelności pochodzenia, spójności treści oraz przejrzystości. Rzetelność faktury oznacza wiarygodność co do personaliów wystawcy faktury. Cecha spójności faktury oznacza, iż dokument zawiera  wszystkie potrzebne ustawowo dane. Przy wystawianiu e-faktury obowiązują takie same obowiązki, jak w przypadku dokumentu papierowego – na fakturze elektronicznej  powinny znaleźć się takie informacje jak m.in. data wystawienia, numer dokumentu, data dokonania albo zakończenia dostawy towarów czy wykonania usługi oraz otrzymania zapłaty, dane tożsamości sprzedającego i nabywcy, numery identyfikacji podatkowej oraz opis, ilość i cena towaru albo usługi a także odpowiednia stawka podatku.

Pozostałe aktualności

2023-11-23 12:26:03 Dotacja HoReCa dla przedsiębiorców: nowe nabory!

Wsparcie dla branż szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Obejmuje to hotele, restauracje, catering, obiekty turystyczne i kulturalne. Nabór wniosków planowany jest na pierwszy kwartał 2024 roku, a szacuje się, że korzyścią z tego dofinansowania będzie mogło cieszyć się około 3800 firm z całej Polski.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-26 08:50:10 Obniżenie Podatków z ulgą podatkową dla przedsiębiorców.

Optymalizacja Podatkowa na Koniec Roku: Odkryj Tajemnice Ulgi i Zmniejsz zobowiązania podatkowe. Czas działa na Twoją korzyść! Odkryj, jakie ulgi podatkowe mogą pomóc Ci obniżyć podatki na koniec roku. Poznaj nasze wskazówki i optymalizuj swoje finanse już teraz!

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-11 09:43:02 Ulga podatkowa na nowe inwestycje w Polsce.

Dla przedsiębiorców w Polsce, ulga podatkowa na inwestycje w ramach programu „Polska Strefa Inwestycji” stanowi doskonałą okazję do rozwoju swojego biznesu. W poniższym praktycznym przewodniku przedstawiamy kroki, które pomogą Ci zdobyć ulgę podatkową na nową inwestycję.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
2023-10-10 13:06:26 Ulga na prototypy - Wsparcie Innowacyjnych Projektów!

Ulga umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania kosztów związanych z próbną produkcją nowego lub ulepszonego produktu oraz wprowadzeniem tego produktu na rynek. Dzięki tej preferencji podatkowej przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi, aby zrekompensować koszty związane z innowacyjnymi projektami i wprowadzeniem ich do praktyki.

Sprawdź szczegóły!

Czytaj więcej →
Fintaxis Finanse - Departament Wsparcia Biznesu
Verified by MonsterInsights