Rząd wprowadza bezpłatne konto dla każdego, kto w danym momencie nie korzysta z bankowości. Wprowadzana jest nowa ustawa o usługach płatniczych.
Ułatwienia dla emerytów
Nowością jest, czego do tej pory nie było, to wprowadzenie podstawowego rachunku płatniczego. Ustawa zapewnia, że banki, SKOK-i i instytucje kredytowe będą musiały posiadać w swojej ofercie bezpłatnego rachunku dla osób nie posiadających w danym momencie konta bankowego.
Korzyści
Podstawowa korzyść jest dla ZUS czy KRUS, które w wyniku nowej ustawy będą mogły jeszcze szybciej odchodzić od przekazywania emerytur i rent za pośrednictwem przekazu pocztowego. Plusem dla banków jest zwiększenie grupy klientów o emerytów i rencistów ale także młodych ludzi. Osoby te jeśli uznają, że potrzebują więcej funkcji, niż jest przewidziane dla podstawowego rachunku, założą konto, za które już zapłacą.
Bezpłatne konto bankowe
Większość z nas, która na co dzień korzysta z konta, wie że podstawowy rachunek płatniczy będzie niewystarczający ponieważ chętnie korzystamy z technologicznych nowinek, a kartą płacimy częściej niż gotówką.
Ustawa przewiduje, że bezpłatny zakres uprawnień będzie dość wąski., limit bezpłatnych transakcji płatniczych ograniczony został do pięciu. Jeżeli posiadacz rachunku będzie chciał wykonać kolejną transakcję, już za to zapłaci. Ile? Ustawa mówi, że „opłaty nie mogą być wyższe od opłat najczęściej stosowanych przez danego dostawcę w ciągu ostatnich 12 miesięcy”.
instytucje prowadzące konta oprócz umożliwienia korzystania z rachunku dostarczą bezpłatnie także karty płatnicze.
Świadome ograniczenie
Ustawa chroni potencjalnych biednych klientów przed ryzykiem popadnięcia w nadmierne zadłużenie. W podstawowym rachunku nie może być przypisany debet bądź kredyt ani karta kredytowa. Jeśli klient będzie potrzebować więcej funkcji, powinien świadomie założyć standardowe konto.
W ustawie uchwalono, że podstawowy rachunek będą mogli założyć osoby, które w chwili złożenia wniosku nie będą posiadali innego rachunku prowadzonego w walucie polskiej. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zamknąć konto w banku, a następnie złożyć wniosek o założenie podstawowego rachunku.
Jeśli cała procedura legislacyjna pójdzie zgodnie z planem, przepisy zaczną obowiązywać od połowy stycznia 2017 roku.
Pomysł może i dobry, ale na pewno przydałoby się rozporządzenie obowiązkowej wypłaty emerytury, renty jak też i pensji za wykonaną pracę na konto bankowe. Będziemy musieli jeszcze poczekać do zakończenia obiegu gotówki tak jak zrobiła to między innymi Dania.